foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Dvojičkovo.sk

prenašedeti.sk

Špecializovaný obchod na kočíky pre dvojičky teraz ponúka zľavu 5 % pri kúpe dvoch rovnakých produktov, viac informácií na webovej stránke www.prenasedeti.sk.

Dve čiarky a dve bábätká (alebo aj tri?) – viete, čo vás čaká?

Rady keď čakáte dvojčatáAk práve prežívate tehotenstvo s dvojčatami a neviete, čo máte od toho očakávať, nie ste sama. Mnohé budúce mamičky dvojčiat nevedia, čo ich čaká narodením dvojčiat, čo však neznamená, že to je tajomstvo.
Okrem toho, že každé tehotenstvo je iné, nielen to s dvojčatami, asi nemusíme nikomu pripomínať.

Tehotenstvo s dvojčatami je však oveľa rizikovejšie, o čom vás už predpokladáme informoval aj váš gynekológ či pôrodník. Ale o tom, čo čakať v tehotenstve nechceme písať, pretože mnohé zaujíma to, čo sa bude diať práve po narodení dvojčiat.

Tu je teda pár situácií, na ktoré sa treba pripraviť a s ktorými treba počítať ešte skôr, ako si prinesiete dva drobné batôžteky domov. Tieto informácie však nikde nenájdete, pretože vychádzajú zo skutočných skúseností rodín s dvojčatami.

Ale nebojte sa, nebude to trvalý stav (bude to platiť v najlepšom prípade len pár mesiacov, v tom horšom aj niekoľko rokov), hektické to bude najmä počas prvého roku, postupne sa to bude ustaľovať, takže časom sa aj vy vyspíte, zájdete si na nákupy, urobíte si čas pre seba a budete sa opäť stretávať s priateľmi.

1. Na výdatný a ničím neprerušovaný spánok zabudnite. Je zbytočné vám radiť, aby ste spali teraz, kým ešte vaše detičky nie sú na svete. Vyspať sa „do zásoby“ sa jednoducho nedá. S príchodom detí domov sa síce v noci už poriadne nevyspíte, zato však musíte využiť čas a spať počas dňa, keď budú spať vaše deti, ak pravdaže, budú spať naraz v jednom čase, čo tiež bude chvíľu trvať, kým ich spoločný spánok zladíte a zavediete pevný režim. Tu ale pozor! Ak aj budete mať pevný režim, neznamená to, že budete takým spôsobom fungovať stále. Režim sa bude neustále meniť a prispôsobovať veku detí.

2. Pripravte sa na zvedavé pohľady okoloidúcich a na nakúkanie do kočíka. Áno, aj cudzí ľudia vás budú zastavovať a nakúkať do kočíka, obdivovať vaše deti. Ak vám je niečo takéto nepríjemné, pripravte si už teraz, čo im na to poviete, prípadne je jednoduchým pomocníkom sieťka proti hmyzu, ktorú pred prechádzkou na kočík natiahnete. A zvedavé pohľady už nebudú mať šancu.

3. Pripravte si vtipné odpovede na množstvo otázok, ktoré vám budú klásť aj úplne cudzí ľudia. Niektorým mamičkám to neprekáža, dobre im padne takýto druh obdivu. Mnohé otázky však môžu byť naozaj veľmi osobné, odpovede si môžete už teraz pripraviť.

To sú dvojčatá?

 • Nie, toto druhé som našla na parkovisku, tak som si povedala, prečo nie?
 • Nie, trojčatá. Preboha, kam som dala to tretie?
 • Ak mi ich nevymenili, tak áno.
 • Kde?
 • Jedno je moje a to druhé som našla na parkovisku, tak som si ho zobrala.

Dojčíte?

 • No jasné a doma ešte čapujem aj mužovi.

Ako to zvládate?

 • Kto?
 • Nezvládame.
 • Beriem drogy.
 • Psychicky zle, a fyzicky ešte horšie, nespala som už tri roky. Nemajú len dva? Majú, ale títo drobci boli predtým vo mne.
 • Zatiaľ zvládame, a ak nebudeme, tak tu neposlušnejšiu predáme na bazoši.

Mali ste ich prirodzene?

 • Nie, cisárskym, prečo sa pýtate?
 • Áno, napísali sme Ježiškovi dvakrát.
 • Myslíte oplodnenie alebo pôrod?

„Jednej pani som sa raz spýtala. či sú jej prsia prirodzené, aby pochopila, akú hlúpu a intímnu otázku mi položila.“


To ako sa vám podarili dvojičky?

 • Mám vám to ukázať?
 • Manžel ma pomiloval dvakrát za noc.
 • Sme s manželom dotláčali.

To sú jednovaječné alebo dvojvaječné?

 • Nie, trojvaječné.

Máte to v rodine?

 • Máme, a keby som to vedela skôr, tak sa za môjho muža ani nevydám.
 • No, teraz už áno.

„Mne keď niekto povie, že: Jéj, dvojičky, tie sú krááásne... odpoviem: Ďakujem, snažili sme sa.“

„Inak keď teraz idem s dvojkami a aj s malou, tak pri otázke: To máte tri? Odpovedám: Áno, vychytali sme akciu 2+1 zadarmo.“

„Mňa sa nedávno jeden pán pýtal: To ste ich dlho robili??? A ja že nie dlho, ale dvakrát.“

4. Zmierte sa už teraz s tým, že vaša domácnosť bude na niekoľko mesiacov, možno rokov hore nohami. Ak ste každý deň umývali podlahu, zabudnite na to, budete radi, ak sa vám to podarí aspoň raz za týždeň. A to nespomíname ostatné činnosti v domácnosti. Budete robiť len naozaj to najnutnejšie, deti vás budú dokonale zamestnávať, takže na bezvýznamné činnosti nezostane čas. Ale viete ako sa hovorí: Bordel v bytě, šťastné dítě.

5. Pripravte sa na múdre rady od rodiny a známych. Hoci to rodina a známi myslia dobre, akosi im niekedy nedochádza, že ich sústavné rady ohľadom starostlivosti a výchovy vám môžu liezť pekne na nervy, zvlášť, ak sa často opakujú. Nepomôže ani ich argument, že oni tiež vychovali dosť detí. Len im vysvetlite, že si vážite ich záujem, ale vy poznáte svoje deti najlepšie, a teda si z ich rád vyberiete len to, čo vám vyhovuje.

6. Doma budete mať vždy rušno, a to dvojmo. Zo začiatku to bude dvojnásobný plač, neskôr budete mať pocit, že máte plný dom detí, zvlášť ak majú ešte súrodenca. Ale bude to aj dvojnásobný smiech a radosť, čo pre vaše uši bude ako rajská hudba.

7. Dvojnásobné požiadavky na všetko (prípadne viacnásobné, ak máte viac ako „len“ dvojčatá) – jedenie, prebaľovanie... Budete sa cítiť ako na kolotoči, stále dokola to isté: prebaliť, prebaliť, nakŕmiť, odgrgnúť, nakŕmiť, odgrgnúť, utíšiš, utíšiť, uspať, uspať, prebaliť, prebaliť, prezliecť, prezliecť...

8. Očakávajte väčšiu finančnú záťaž. Premyslite si už teraz, ako čo budete financovať, prepočítajte si, či vám to mesačne bude vychádzať, čo kupovať a čo radšej nekupovať. Zbytočnosti nekupujte, len to, čo je naozaj nutné. Zo začiatku najviac financií miniete na plienky, možno umelú výživu, ak nebudete dojčiť... Odkladajte si financie už počas tehotenstva, v prvých týždňoch či mesiacoch tak nebudete musieť obracať každý cent.

9. Pripravte si všetky potrebné veci dostatočne včas – kočík, autosedačky, výbavičku pre deti... Radšej teraz, ako by sa malo stať, že pôjdete predčasne do pôrodnice, a bude to musieť za vás zháňať už niekto iný. Netreba zabúdať na to, že dvojčatá sa veľmi často rodia predčasne, potom už nebude čas na nákupy, pripravte sa preto dostatočne v predstihu a zvlášť, ak začínate mať zdravotné problémy. Nenechávajte si nič na potom. Aj majiteľka obchodu Prenašedeti.sk, Iveta Siládiová, radí mamičkám, aby si napríklad kočík zabezpečili dostatočne včas:

„Dvojičky sú moje prvé deti a mne každý hovoril: Nekupuj nič dopredu, dnes sú predsa obchody nonstop otvorené... Kúpiš, keď budeš potrebovať, aby si toho nemala zbytočne veľa... Jaj a kedy??? S novorodencami, ktorých treba dojčiť každé dve hodiny? Vďaka vlastnej intuícii som všetko nakúpila a 99 % z toho som aj využila.“

„Mňa zaskočila nečakaná hospitalizácia (hrozba predčasného pôrodu) a pomerne veľa vecí som nemala nakúpených, vybavených – v práci papierovačky, v banke platby..., čiže toto treba v predstihu dotiahnuť do konca a treba sa psychicky pripraviť na to, že keď iní sľubujú pomoc, aj tak mama (v tomto prípade ja) zostáva na starostlivosť vlastne sama.“

10. Na niečo ako mejkap alebo módne obliekanie zabudnite, budú vám stačiť tepláky či pyžamo.

„Aby som nezabudla, na mejkap treba zabudnúť, prepych bolo aj umytie zubov ráno, spánok je cudzí pojem, čas na jedlo... čo to je? A keď som mala na sebe čisté nepogrckané tepláky alebo pyžamo, lebo som sa niekedy ani neprezliekala, to bolo ako mať na sebe najnovší módny kúsok... a obliecť si rifle a ísť von – to bolo ako ísť v róbe do divadla...“

11. Čas na pokojný obed či večeru? Niekedy nebude šanca sa ani najesť, ale môžete tak urobiť napríklad počas dojčenia, aj to len v prípade, že nedojčíte obe deti naraz a máte aspoň jednu ruku voľnú. No má to aj svoje výhody, zaručene pri takomto kolotoči schudnete.

12. Keď budú dvojčatá väčšie a budú bojovať o pozornosť, nezabudnite, že sa nebudete môcť s nikým rozprávať, stále vám budú skákať do reči a prekrikovať sa, bojovať práve v tej chvíli o vašu pozornosť, alebo práve vtedy budú niečo súrne potrebovať. Stačí ak zazvoní telefón, okamžite budú pri vás a dožadovať sa vašej pozornosti.

13. Chvíľka oddychu na WC? Zabudnite, deti majú v sebe akési „radary“, pretože hneď ako sa tam vyberiete, ich radary to zaznamenajú a už sú pri vás, hoci dovtedy okolo WC ani len neprešli.

14. Čas na pokojné nákupy neexistuje. S deťmi síce na nákupy chodiť budete, ale pripravte sa na trošku náročnejšiu „turistiku“ – len to najnutnejšie a nakúpiť čo najrýchlejšie.

15. Návštevy vašich kamarátov (najmä tých bezdetných) sa postupne zredukujú, a nebude to len tým, že oni nebudú mať čas, alebo nebudú mať chuť počúvať plač vašich detí, ale nebudete mať ten čas ani vy, a energiu už vôbec nie.

16. Vaším spoločníkom, radcom a prostriedkom na sťažovanie a riešenie problémov sa načas stane internet a mamičky s podobnými „záujmami“ J. Však kde inde sa môžete vyžalovať, kto vás pochopí, ak nie mamičky dvojčiat a viacerčiat?

17. Na spoločnú pokojnú dovolenku s deťmi načas zabudnite. A ak sa predsa len odvážite nejakú absolvovať, pripravte sa na neustále behanie za deťmi, kričanie, behanie a zasa kričanie. Potom sa z dovolenky vrátite a poviete si, že to bola riadna „makačka“ a ste radi, že si v známom domácom prostredí, opäť so zabehaným režimom, konečne trocha „oddýchnete“.

18. Nebude to síce prechádzka ružovou záhradou, ale bude to zábava... Zažijete množstvo dobrodružstiev, nečakaných, ba priam až neuveriteľných situácií, budete mať množstvo zážitkov a verte, že aj to bude vždy dvojmo, ak nie trojmo J.

 

„Pre mňa aj sprcha raz za týždeň je ako ísť do kúpeľov a teraz, keď už deti poobede spia, tak to je ako dvojhodinová dovolenka. Minule som sa pristihla, ako hodinu kukám do akvárka ako blbá. Úplné ticho v dome a ja pozerám na rybičky, a neviem, či som si niekedy tak veľmi oddýchla. A ešte jedna skúsenosť. Deti spia samy v detskej izbe a ja mám monitor na nočnom stolíku. Buď sa ráno zobudím v strese, že ako to, že ja som už hore a ony ešte spia, alebo sa ma muž spýta, koľkokrát som pri nich v noci bola a ja ani neviem, lebo to už robím tak automaticky ako zombík, že ani vlastne neviem, či som ich bola pozrieť, alebo sa mi to iba snívalo.

Nie, nie, nechceme vás strašiť, na veci sa však treba pozrieť reálne a bez zbytočného zľahčovania či zveličovania, aby ste nezostali zaskočení, že: takto sme si to veru nepredstavovali. Čím viac budete o rôznych situáciách vedieť, tým lepšie sa budete môcť na ne pripraviť (hoci ako mnohé mamičky tvrdia: Na dvojičky vás nepripraví absolútne nič!), budete vedieť, čo očakávať a nerobiť si zbytočné ilúzie, čím predídete zbytočným sklamaniam či očakávaniam.

Dvojčatá

Ale nemajte obavy, aj vy sa raz dostanete do bodu, keď všetky tieto situácie už budú minulosťou: v pokoji sa najete, deti sa práve, keď budete telefonovať, nebudú prekrikovať, zájdete si do obchodu, opäť sa budete stretávať s priateľmi, navštevovať sa, konečne si upracete domácnosť podľa svojich predstáv, aj keď tip-top nikdy asi nebude, kým budú deti ešte malé; začnete sa konečne starať aj o seba: maľovať sa, pekne obliekať a jednoducho, budete si to vychutnávať.
Prajeme všetkým rodičom dvojčiat a viacerčiat, aby to tak bolo, a nepríjemné situácie, ktoré ich postretnú, sa pre nich stali takými, na ktoré budú o pár rokov už len nostalgicky spomínať.

Foto: pixabay.com, Veronika N.

Článok vyšiel aj v časopise Dvojičkovo 1/2016 (strana 20 – 24)

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Viac článkov od tohto autora

Kto je online

Práve tu je 175 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Súvisiace články

Copyright © 2019 Dvojičkovo.sk - Jedinečný sprievodca svetom dvojčiat a viacerčiat. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je voľne šíriteľný softvér vydaný podľa GNU General Public License.

Copyright 2019  Dvojičkovo.sk - jedinečný sprievodca svetom dvojčiat a viacerčiat. Informácie na webovej stránke nenahrádzajú lekársku starostlivosť. V prípade potreby kontaktujte svojho lekára. Všetky práva vyhradené. Akýkoľvek obsah webovej stránky nesmie byť kopírovaný a používaný bez predchádzajúceho súhlasu prevádzkovateľa tejto stránky. Články majú len informačný charakter.

 

 Designed by www.diablodesign.eu.

Webová stránka Dvojičkovo.sk používa cookies, čím vám uľahčí používanie a sprostredkuje vám informácie s prispôsobeným obsahom. Ďalším používaním webovej stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. Podrobnejšie informácie sa dozviete po kliknutí na "Viac o cookies". Viac o cookies