foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Dvojičkovo.sk

prenašedeti.sk

Špecializovaný obchod na kočíky pre dvojičky teraz ponúka zľavu 5 % pri kúpe dvoch rovnakých produktov, viac informácií na webovej stránke www.prenasedeti.sk.

Keď prídu dvojčatá na svet o pár mesiacov skôr


DvojčatáMy všetci v Klube dvojčiat a viacerčiat mamičky upozorňujeme na to, aké je dôležité, aby boli opatrné, ubrali z fyzickej záťaže, aby ich dvojčiatka mali čo najväčšiu šancu zostať v brušku mamičky čo najdlhšie. Niekedy sa nám vytkne, že mamičky neprimerane strašíme a že veľa mamičiek vo všetkej aktivite svoje dvojčiatka donosilo až do posledného mesiaca tehotenstva. To je naozaj skvelé, keď deti zostanú v brušku mamičky až do konca tehotenstva a mnohým mamičkám sa to podarí.

Aby týchto mamičiek bolo čo najviac, zostavila Pavlína Kallusová z Brna desatoro pre budúce mamičky. Ale sú aj mamičky, ktoré z akéhokoľvek dôvodu porodia veľmi predčasne, bez toho aby mali na tom nejakú vinu, bez toho aby sa prišlo na dôvod, prečo deti v brušku nemohli zostať dlhšie. Pátranie po príčine predčasného pôrodu je síce pre mamičku a ocka vysiľujúce, ale nevyhnutné. Hľadanie viny patrí do obranných mechanizmov psychiky človeka, ktorý prežíva traumu. Rodičia predčasne narodených detí svoju bolesť nijak okato do širokého okolia neventilujú, a preto ich strach o budúcnosť detí nie je veľmi známy.

Ja, ktorá mamičky dvojčiat „sprevádzam“, bývam priamym svedkom bolesti týchto rodičov a preto mám aj väčšie nutkanie upozorňovať mamičky na overené príčiny predčasného pôrodu. Rada mamičky zoznámim s tým, čo všetko ich môže stretnúť a ako sa vyrovnávať s prekážkami. Úprimne im oznamujem skutočné možnosti vývoja nezrelých detí a hlavne ako sa má mamička vyrovnať s prípadnou neústretovosťou niektorých zdravotníkov.
V moderných publikáciách sa mamičky dočítajú, ako by im zdravotníci mali umožniť čo najdlhší pobyt na jednotke intenzívnej starostlivosti pri inkubátore svojho bábätka, bohužiaľ, realita je iná.  

Pravdaže, pre mňa, ktorá vnímam pozíciu mamičky aj zdravotníkov, z pochopiteľných dôvodov. Sama som bola svedkom, ako zdravotníčka hneď pri prvom kontakte s mamičkou, ktorá sa prišla na JIS pozrieť na svoje dvojčiatka, vytvorila akúsi bariéru, ktorá neumožnila mamičke vyjadriť svoje pocity a otázky.
Deliť sa o svoje obavy je, pravdaže pre mamičku, ktorá bola do svojej úlohy materstva predčasným pôrodom doslova vymrštená, nevyhnutné. Keby mali zdravotné sestry denne niesť bremeno bolesti druhých, vôbec by takú zodpovednú prácu – starostlivosť o nezrelé deti, nemohli vykonávať.

Tu by mal svoje miesto najlepšie zaujať psychológ, ktorý by mamičke poskytol dostatok emočného priestoru. Všetci ale vieme s akými finančnými problémami naše zdravotníctvo bojuje a ľahko pochopíme, že na takéto služby nezostávajú prostriedky. 
Preto by pozíciu psychológa mali zaujať tí najbližší – otecko aj prarodičia a dať si navzájom priestor „vyplakať sa“. Ale je pravda, že málokto nájde takú odvahu aj preto, lebo generácia súčasných rodičov bola emočne dusená a nevie svoje ťažkosti ventilovať. Na tomto mieste sa musím zmieniť o tom, že jedno z dvojčiatok môže po pôrode aj „odísť“. Mamičke dvojčiat nie je táto bolesť zľahčená vedomím, že aspoň jedno dieťatko prežilo. Keď rodina nemôže takúto záležitosť ventilovať emočne, celý jej život je sprevádzaný množstvom otáznikov – „Čo by? Keby?“ a radosť z jedného dvojčiatka býva často poznamenaná na celý zvyšok života.

Desatoro praktických rád som zostavila pre mamičky, ktoré čakajú dvojčatá, alebo prežívajú rizikové tehotenstvo

1. Zostať čo najskôr doma
Najneskôr v 20. týždni tehotenstva zostaňte doma na PN. Viem, aká býva v rodinách ťažká finančná situácia a treba každý cent, zvlášť keď sa na svet chystajú dve deti. Ale žiadna finančná suma nenahradí investíciu zo srdca mamičky a vedomie, že je naozaj dôležité zostať doma a oddychovať aspoň 3 hodiny denne! Deti sú šťastné, spokojné a zdravé aj v skromných podmienkach.

2. Výbavičku chystať s predstihom
Výbavičku pre deti si začnite pripravovať radšej s predstihom. Mamičky, ktoré potom musia ležať v nemocnici, len zbytočne stresuje, že nemajú pripravené veci pre bábätká a tí najbližší majú starosti, aby všetko pripravili dobre. Pokiaľ mamička nemusí úplne ležať, odporúčame začať už v 20. týždni tehotenstva.

3. Čo najviac oddychovať
Naozaj oddychovať – polihovať, alebo pohodlne sedieť 3 hodiny denne! 3 hodiny som si len tak nevymyslela. Je to doba, za ktorú mamička načerpá silu a cíti sa sviežo.

4. Nesťahovať sa
Vyhnúť sa sťahovaniu a úprav bytu na poslednú chvíľu. Z osobnej skúsenosti viem, že mamičky, ktoré riešili bytovú situáciu fyzickými silami, porodili skôr. Je lepšie prenechať záťaž na manžela a na rodinu napriek tomu, že nutkanie pomáhať a zúčastniť sa úprav je obrovské, ale naozaj sa oplatí odolať.

5. Pýtať sa
V prípade akýchkoľvek nejasností o viacpočetnom tehotenstve kontaktujte viacero lekárov. Dajte na vnútorný inštinkt nedôvery. Pokiaľ niečomu nerozumiete, radšej sa trikrát spýtajte aj za cenu, že si budete pripadať hlúpo.

6. Nepodceňovať príznaky pôrodu
Nepodceňujte časté „tvrdnutie brucha“. Bežte k lekárovi radšej dvakrát zbytočne ako raz neskoro. Pokiaľ sa necítite dobre, večer máte podozrenie, že sa pôrod rozbieha, choďte radšej hneď do pôrodnice, kde sa vedia postarať o predčasne narodené deti. Pôrod sa podaním infúzií môže aj zastaviť a pre deti, ktoré sa derú na svet pred 30. týždňom tehotenstva, je dôležitý každý deň v brušku. Lekári môžu aplikovať liek na dozretie pľúc, ktorý pri predčasnom vstupe do života deťom aspoň trochu pomôže.

7. Prípadne volať 155
Nezdráhajte sa prípadne zavolať aj záchranku. Tú volajte pokiaľ krvácate z rodidiel!

8. Nebrániť sa hospitalizácii
V prípade nutnosti sa nebráňte pobytu v nemocnici. Nikomu určite nie je príjemné tráviť dlhé týždne odlúčenia od rodiny, ale o čo dlhšie vydržíte ležať na lôžku v nemocnici, o to viac si uľahčíte život s prípadne predčasne narodenými deťmi.

9. Aj partneri trpia
Pamätajte, že aj vaši partneri nesú situáciu veľmi ťažko. Je to pre nich stresujúce rovnako ako pre vás. Nevyčítajte a neobviňujte. Berte všetko ako životnú výzvu.

10. Prečo ja
V prípade, že sa už pôrod nedá oddialiť, buďte statočná, nepýtajte sa: „Prečo práve ja mám tú smolu?“ Berte to tak, že práve pre vás „niekto“ pripravil túto skúšku, aby ste poznali niečo, čo býva rodičom „bezproblémových“ detí celkom utajené, aby ste poznali niečo, čo vás v živote len posilní.
Aby ste deti donosili do čo najvyššieho týždňa tehotenstva vám praje Pavlína Kallusová.


Zdroj: www.dvojcata.cz
Preklad: ah
Foto: mt

Komentárov   

Aďa
0 #6 Pre NikuAďa 2015-03-21 19:56
Nika, tak to je naozaj skvelé keď sa niektorej mamičke podarí vydržať až do 38. t. t. (aj dlhšie). A hlavne ak musí nejaký čas stráviť ležaním v nemocnici. Gratulujem k detičkám a prajem veľa zdravia a spokojných rodičov. :-)
Citovať
Nika
+1 #5 šťastný koniecNika 2015-03-21 19:56
Dátum: 18.04.2011

Neviem, či sa k tomuto článku ešte niekto vráti, ale chcem len povedať, že sa mi to podarilo a porodila som v termíne (38.týždeň), plánovaná sekcia. Posledných pár mesiacov mi veľmi tvrdlo bruško, tak som sa ukrutne bála a ležala ešte poctivejšie. Nebyť toho, tak naozaj neviem...Ale teraz sa tešíme z dvoch krásnych detí a bez veľkých zdravotných problémov už máme 6 mesiacov. Preto dievčatá, počúvajte v prvom rade svoje telo a ono vám povie, čo áno a čo nie. Vôbec nie je ľahké ležať a leňošiť( môj manžel ma chcel navrhnúť na "Nobelovu cenu za trpezlivosť"), ale oplatí sa...
Citovať
Sonika
0 #4 Ostať doma čo najskôrSonika 2015-03-21 19:54
Dátum: 06.07.2010

Nika pekne povedané, držím Vám silno palce, nech Vám to dobre dopadne. U nás čaká bratova žena a tiež sme sa to len nedávno dozvedeli, moja mama to stále nemôže predýchať a stále je v šoku :((( a dosť sa bojíme o maličke a aj o nu. Ale najlepšie prekvapenie bolo práve to, že skôr už bola na sone a že jedine čo nám vie teraz povedať, že je len jedno a naposledy čo bola tak že dvojčatá. Tak to sme fakt neverili, že či sa nepomýlil :D ale tak na sone na fotke sú dve. Mama iba stresuje že ako to zvládnu časovo a hlavne finančné :( ale tak hlavne aby boli zdravučký a všetko sa dá, šak ma aj nás :))
Citovať
Silva
+1 #3 Re:Re:Ostat doma co najskorSilva 2015-03-21 19:53
Dátum: 15.10.2010

Suhlasim s tebou Nika,ja som porodila v 30.tt dievcatka a ver mi nebola to ziadna sranda,takze kludne oddychuj a davaj pozor na miminka
Citovať
Nika
0 #2 Re:Ostat doma co najskorNika 2015-03-21 19:51
Dátum: 30.06.2010

Milá Tina. Len potvrdzuješ porekadlo, že sýty hladnému neverí. Pani Kallusová to myslela tak, že ak chceš týmto komplikáciám , ktoré paradoxne spomínaš už v prvej vete, predísť, máš zvážiť telesný kľud a s tým je spojený aj nástup na PN. Ja nepatrím k tým šťastným a od samého začiatku mám problém- najskôr krvácanie a teraz sa predčasne otváram, preto nerada počujem( a to od okolia počujem dosť často), ja som mohla liezť aj po horách a bla bla. Každý sme iný, takisto som si chcela tehotenstvo užiť a vychutnať v plnej vitalite a zatiaľ som si ho užila len v posteli. Ale pre mňa je dôležitejšie, aby som babätká donosila a oni potom nemali v budúcnosti žiadne problémy len kvôli tomu, že sa ich mama hrala na hrdinku...
Citovať
Tin
0 #1 Ostat doma co najskorTin 2015-03-21 19:41
Dátum: 01.06.2010

Hned s prvym bodom musim nesuhlasit. Nevidim dovod ostat doma od 20 tyzdna, pokial buduca matka nema komplikacie, neotvara sa, citi sa dobre. Tiez je praca a praca. Netvrdim, ze zena ktora ma namahavu fyzicku ci stresovu pracu ma pracovat az do porodu, ale pokial ma praca bavi, mam v nej pohodu, mozem si hockedy oddychnut, natiahnut sa, vylozit nohy, myslim ze niet nic lepsie ako stravit cas cakanim na babatko. Ja by som sa doma nudila a ubijalo by ma to. Robila som do 27tt - a robila by som aj dlhsie, ale sme sa stahovali (co naozaj neodporucam ani ja!). Mala som komplikcie ku koncu, ale zatial sa nedokazalo, ze by boli sposobene nadmernou aktivitou ci chodenim do prace. Ja som mala dennu davku pohybu chodzou do prace, rozptylenie mysle a tiez oddialenie izolacie na materskej.
Citovať

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Viac článkov od tohto autora

Kto je online

Práve tu je 60 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Súvisiace články

Copyright © 2019 Dvojičkovo.sk - Jedinečný sprievodca svetom dvojčiat a viacerčiat. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je voľne šíriteľný softvér vydaný podľa GNU General Public License.

Copyright 2019  Dvojičkovo.sk - jedinečný sprievodca svetom dvojčiat a viacerčiat. Informácie na webovej stránke nenahrádzajú lekársku starostlivosť. V prípade potreby kontaktujte svojho lekára. Všetky práva vyhradené. Akýkoľvek obsah webovej stránky nesmie byť kopírovaný a používaný bez predchádzajúceho súhlasu prevádzkovateľa tejto stránky. Články majú len informačný charakter.

 

 Designed by www.diablodesign.eu.

Webová stránka Dvojičkovo.sk používa cookies, čím vám uľahčí používanie a sprostredkuje vám informácie s prispôsobeným obsahom. Ďalším používaním webovej stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. Podrobnejšie informácie sa dozviete po kliknutí na "Viac o cookies". Viac o cookies