foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Dvojičkovo.sk

prenašedeti.sk

Špecializovaný obchod na kočíky pre dvojičky teraz ponúka zľavu 5 % pri kúpe dvoch rovnakých produktov, viac informácií na webovej stránke www.prenasedeti.sk.

Keď čakáme trojčatá

TrojčatáMilé mamičky!

Práve ste sa dozvedeli, že namiesto jedného očakávaného drobčeka budete mať trojčatá? Z vlastnej skúsenosti viem, aký je to šok. Som mamou piatich detí – 16-ročného chlapca, 13-ročného dievčaťa a dvoch polročných trojčiat (dievča a dvaja chlapci). Pretože sa na mňa obracajú mamičky v rovnakej situácii ako ste vy, spísala som pár svojich skúseností a rád, ktoré som dostala v Klube dvojčiat a viacerčiat.

Pamätajte si: Šťastie praje pripraveným

 

Určite vám nemusím pripomínať, že vaše tehotenstvo je vysoko rizikové. Správajte sa podľa toho a čo najskôr navštívte rizikovú poradňu, a to aj v prípade, že vás tam váš gynekológ (rovnako ako aj mňa) sám nepošle. Tam sa dozviete, že pre udržanie bábätiek u vás v brušku je treba viac, ako len zdravo sa stravovať. Ľudské telo nie je prispôsobené na viacpočetné tehotenstvo a vy sa spoločne s oteckom (na neho nesmiete zabúdať – jeho úloha je nezastupiteľná a veľmi dôležitá) musíte snažiť udržať svoje tehotenstvo čo najdlhšie.

Zabudnite na to, že by ste až do nástupu na materskú dovolenku chodili do práce. Zaľahnite doma a snažte sa NAOZAJ LEŽAŤ. To znamená žiadne upratovanie, veľké varenie (stačí jedlo, ktoré je hotové za 20 minút, varte vo veľkých hrncoch a zamrazujte – neskôr sa vám to bude hodiť), nákup a vôbec prípravou vecičiek pre detičky môžete poveriť babky (mimochodom, budú veľmi vďačné, aj ony cítia mimoriadnosť situácie a na bábätká sa tešia). Ja viem, pokiaľ máte ešte mladšie alebo staršie dieťa, je to ťažké, ale predstavte si, že k nemu máte napríklad ešte aj tri predčasne narodené bábätká, s ktorými musíte pravidelne každé tri hodiny cvičiť cviky Vojtovej metódy. Ani nehovorím o tom, že ich po predčasnom pôrode môže postihnúť slepota, mozgová obrna a pod. To sa vám pokojne môže stať, naozaj, je lepšie sa nechať niekoľko týždňov (asi tak +/- dvadsaťpäť, počítam to približne od obdobia, kedy ste sa dozvedeli tú veľkú novinu, že budete o niečo väčšia rodina, ako ste plánovali) rozmaznávať, ako si spoločne s manželom celý život vyčítať, čo ste neurobili a mali urobiť. Teraz som bola trochu tvrdá, ale taký je už život. Je na vás, aby ste sa snažili (s manželom) byť v pokoji čo najdlhšie.

Ideálne by bolo, keby ste rodili až po 30. týždni. Ja som rodila v 35 + 3. Pamätajte si, že sa o vás už nikdy nebude nikto takto starať a užite si to so všetkým čo k tomu patrí. Neležíte len pre seba (vy sa pravdepodobne cítite v pohode a možno sa aj trošku začnete nudiť). Ste v pokoji vy aj detičky, a tie to teraz potrebujú najviac. Nezabudnite každý deň detičky pochváliť, že zostali u vás v brušku.

Opatrovateľka

Ešte počas tehotenstva kontaktujte svoj sociálny odbor na mestskom úrade a požiadajte ich o pridelenie opatrovateľky k deťom, na čo máte zo zákona nárok. Bohužiaľ, nie vždy sú naši úradníci dostatočne ústretoví a chápaví. A bohužiaľ, v zákone sa nepíše, akú prácu a na koľko hodín vám má byť opatrovateľka pridelená. Pri spisovaní zmluvy medzi vami a opatrovateľskou službou, trvajte na písomnom dodržiavaní diskrétnosti, inak sa môže stať, že o vás bude rozprávať polovica mesta či dediny. Nechajte si aj čo najpodrobnejšie vypísať práce vykonávané opatrovateľkou s tým, že ako deti budú rásť, tieto práce sa budú meniť a možno bude treba opätovne spísať iné práce. Nie je vašou povinnosťou zabezpečovať opatrovateľke obed. Pani je normálne v zamestnaní a vy ju naplno zamestnajte. Ani vás v práci nikto nešetril. Táto pani je povinná dodržiavať rovnaké štandardy kvality sociálnych služieb ako každá iná, ktorá napríklad chodí pomáhať starým ľuďom. V prípade veľmi predčasného narodenia detí sa spojte s charitatívnymi organizáciami v mieste vášho bydliska a poproste ich o pomoc. Nehanbite sa – je to pre vaše dobro! Len na vás bude ležať ťarcha celej domácnosti a vy musíte byť kvôli všetkým tá silná a zdravá. Tak sa nedajte a nechajte si pomôcť od ľudí, ktorí túto prácu ochotne urobia.

Výbavička

Čo sa týka množstva vecičiek, pamätajte si, že nebudete potrebovať trojnásobné množstvo vecí ako pre jedno bábätko, a že sa deti narodia o niečo menšie ako je bežné. Bohato stačí mať toľko ako na dvojčatá a pár kúskov navyše. Len niečo potrebuje každé pre seba – topánky, zimné kombinézy, fľašky, nočníky a i. Málokedy sa stane, že budete prezliekať naraz všetky tri deti. Samozrejme okrem napr. kúpania, alebo do poradne. Väčšinou sa nám naraz ani nepogrckajú. Požiadajte príbuzných, ktorí určite budú chcieť deťom niečo podarovať, aby kúpili deťom plienky, vlhčené obrúsky (sensitiv), či oblečenie. Hračiek budú mať dosť a zo svojej vlastnej skúsenosti viem, že keď dostanú naraz 3 x rovnakú či farebne inú hračku, väčšinou ich nezaujíma a navyše sa hračky hromadia a miesta je tak žalostne málo... Vyhnete sa tak množstvu nepotrebných a nepraktických vecí, ktoré by akurát len zaberali miesto v skrini. Je zbytočné a dosť nákladné kupovať do výbavičky všetko nové. Radšej sa rozhliadnite okolo seba, či vo vašom okolí nie sú nejaké odrastajúce dvojčatá, od ktorých by ste si mohli vecičky odkúpiť, alebo nejaký detský bazárik. Aj vaše detičky porastú rýchlo a vy potom zistíte, že tie nádherné luxusné dupačky, ktoré ste im skúšali pre dvoma týždňami a boli im veľké, zrazu nezapnete. A to ich mali naozaj len trikrát na sebe. Alebo vám (rovnako ako mne) porastú deti rôznou rýchlosťou, a tak sa môže stať, že niečo budú dediť aj po sebe.

Obliekať deti rovnako sa tiež neodporúča, pretože tým nepestujeme v deťoch ich vlastnú identitu a povzbudzujeme v nich názor, že sú tri a nie každé samé za seba. Neskôr by u nich mohol nastať problém nadväzovania kontaktov s rovesníkmi (kamarátstvo, ďalej partnerstvo). Samozrejme, nič sa nedeje, ak budú mať niekoľko rovnakých tričiek a pod. Sú situácie, kedy je pekné mať všetky deti tzv. rovnaké. Aj ja mám pár kúskov oblečenia pre deti rovnakých, či podobných, ale snažím sa ich využívať len pri zvláštnych príležitostiach. Napríklad keď ideme do kolektívu detí, lepšie tie svoje rozoznám, pokiaľ majú všetci traja napríklad žlté tričko. Zvyšok oblečenia majú rôzny. Alebo ideme spolu na nejakú akciu kde sa vyžaduje, aby sa vedelo, že prišli trojčatá. Napríklad stretnutie Klubu dvojčiat a jeho akcie.

Pomoc mamičke

Vopred sa dohodnite s príbuznými a priateľmi, aby za vami chodili na návštevu (samozrejmosťou je telefonicky sa vopred ohlásiť) a nenechávali vás v izolácii, ktorej budete mať aj tak dosť. Každý si určite povie, že máte s deťmi práce vyše hlavy a nebude chcieť otravovať. Ľudkovia, preboha, otravujte nás, nech nie sme na všetko sami! Poproste kamarátku, nech vám upečie koláč, vy sama aj keď pečiete veľmi rada, na to, bohužiaľ, nemáte čas ani myšlienky. A hlavne ste taká veľmi unavená!!! Alebo nech vezmú staršie dieťa na pieskovisko, do divadla... Skrátka, nehanbite sa požiadať o akúkoľvek pomoc. Všetci okolo vás vedia, že ste v mimoriadne ťažkej situácii a radi pomôžu. Len väčšinou sami nevedia ako – požiadajte o to čo práve potrebujete. A nehanbite sa. Veľmi málo ľudí sa dostalo do podobnej situácie v akej ste teraz vy – pomoc si zaslúžite. Hlavne naučte príbuzných, aby vám pomáhali, niekedy si naozaj potrebujete oddýchnuť, alebo si na dve hodinky zdriemnuť (napríklad pri chorých deťoch, keď preplačú celé noci). Veď v takejto chvíli nie je nutné, aby s deťmi niekam chodili, stačí ich mať pod dohľadom a naozaj nechať mamičku vedľa v spálni nech si pospí.

Dojčenie

Materské mlieko je prirodzená potrava pre deti, je najzdravšie a aj najlacnejšie. Pokiaľ ste sa rozhodli svoje deti dojčiť, buďte pokojná, ide to aj keď vás od toho môže kadekto odhovárať a nemusí to ísť hneď po pôrode. Pozor, ani v pôrodnici nemusia zdravotné sestry vedieť ako sa dojčia dve deti naraz. V prípade akýchkoľvek problémov (málo mlieka, dieťa nepije, tvrdnutie prsníkov, zápaly a pod.) kontaktujte laktačnú poradkyňu. Klub dvojčiat a viacerčiat má svoje laktačné poradkyne, ktoré sa špecializujú na dojčenie dvojčiat. Ja som dojčila deti do roka. Síce vždy len dve a tretie dostalo z fľaše umelé mlieko, ale pri ďalšom kŕmení sa vystriedali a pokojne sali z prsníka aj z fľaše. Na výlete, v prípade, že som si vzala málo mlieka, alebo keď som zistila, že mám ešte v prsiach mlieko, dostalo odo mňa aj tretie dieťa. Kúpte si vankúš na dojčenie – tzv. podkovu. Cena sa pohybuje od 15 do 30 €. Bohato sa vám to vyplatí a vy si ušetríte bolesti chrbta, ako by ste sa hrbili pri deťoch a čas, pretože môžete kŕmiť dve bábätká naraz. Nemôžem nespomenúť, že dojčenie dvoch detí naraz pomôže pri nedonosených deťoch k lepšiemu satiu. Tieto deti totiž veľakrát majú málo vyvinutý sací reflex a keď kŕmite jedného jedáka s nejedákom, mlieko lepšie tečie a nejedák vypije viac, čím aj lepšie prospieva. Mne sa osvedčilo dávať deti počas dojčenia do rýchlozavinovačky a zľahka ich utiahnuť šnúrkami (stuhou a pod.) – šnúrky nebývajú súčasťou, dokúpila som si ich, aby sa deti toľko nehádzali, navyše v tesnom prostredí cítia bezpečie ako vo vašom brušku a celkovo sú pokojnejšie. Samozrejme, po kŕmení ich vyberiem. Keď aspoň jedno dieťa kŕmite z fľaše a musíte teda používať dojčenskú vodu, osvedčila sa mi termoska, do ktorej som si vodu prevarila a mala som ju tam pripravenú stále teplú. Ušetrí to množstvo času. Navyše, keď sme išli na návštevu k babke, odpadlo zložité preváranie v cudzej kuchyni.

Kočík

Výberu kočíka venujte, prosím, zvláštnu pozornosť. Zamyslite sa, či s ním budete chodiť len vy sami, či azda bude niekto pomáhať (opatrovateľka). Aké široké máte v dome dvere, či máte výťah, či s kočíkom mienite cestovať, aký je ťažký a manipulovateľný s odrastajúcimi deťmi a pod. Ja som mala kočík Inglesina Biposto pre trojčatá, ktorý má korby trojkombináciu (bohužiaľ sa prestal vyrábať, ale dá sa zohnať po väčších dvojčatách) a k nemu Chicco kočík pre jedno dieťa (všetko z druhej ruky) a keď som išla sama, viezla som trojkočík, keď so mnou išiel niekto druhý, viezli sme dva kočíky a to tak, že som jednu korbu z veľkého kočíka dala namiesto korby na monokočík a tak vlastne boli oba kočíky skoro rovnaké. Odlišovali sa len veľkosťou a tvarom podvozku. Používala som ho kým nemali deti dva roky. Potom putoval k ďalším trojčatám. Navyše sa na podvozok dali pomocou adaptérov nasadiť autosedačky (vajíčka) a pri ceste k lekárovi, alebo na výlet s drobcami odpadlo cestovanie s korbičkami, čím sa ušetrilo miesto v aute.

Pozn.: Teraz predáva hlboké kočíky pre trojčatá firma Růžový panter.

Autosedačky

Pokiaľ máte auto, a teda aj autosedačky (pre drobčekov – vajíčka do 13 kg), využijete ich aj doma. Deti pripútané v autosedačke môžete na chvíľku opustiť, napríklad na WC, alebo keď idete otvoriť návšteve, môžete v nich deti kŕmiť z fľašiek, poprípade ich v nich prenášať. Deti vás budú vidieť, čo im poskytne iný rozšírený obzor a budú spokojné, hlavne v ranom veku.  

Robte „veľké kroky“

Naučte sa robiť „veľké kroky“ – to znamená napr. prehliadať drobný neporiadok. Keď budete mať deti doma, nebudete mať na veľké upratovanie čas ani náladu, a keď sa začnú viac pohybovať zrazu zistíte, že plocha vašej podlahy sa podozrivo zmenšila. Máte nevyžehlenú bielizeň? Bude jej ešte viac. Máte neumyté okná? Aspoň vám nikto nepozerá do bytu. Nie sú poliate kvety? Šancu majú len tie odolné. Nevšímajte si prípadné ohováranie „milých“ príbuzných, čo sa k vám votreli na návštevu práve čo ste si chceli na chvíľku zdriemnuť. Keď sú takí múdri, môžu vám pomôcť s upratovaním. Požiadajte ich. Ešte raz opakujem – varte vo veľkom a dávajte zamraziť. Neskôr sa vám jedlo z mrazničky hodí, keď budete unavená, alebo sa vrátite s deťmi neskôr z prechádzky. Toto všetko sa naučte, aby ste sa zbytočne netrápili, že nič nezvládate. Buďte zdravo sebecká. Vy ste tá najlepšia, pretože všetko tak zvládate a dali ste život trom človiečikom. Len ten, kto toto zvláda lepšie, vás smie kritizovať a takýchto veľa nie je.  

Imunita detí

Odporúčam aspoň po dobu šestonedelia, ale pokojne aj dlhšie, k bábätkám nepúšťať žiadne návštevy, obzvlášť, ak sú nedonosené a narodené v zimných mesiacoch. Viete ako taká nádcha dokáže potrápiť novorodenca, nehovoriac o komplikáciách, ktoré môže spôsobiť? Každej návštevy sa ešte pred vpustením do bytu a umytím rúk spýtajte, či neprišla do styku s niekým s nádchou a s infekciou vôbec. V takom prípade sa s ňou rýchlo rozlúčte a požiadajte o návštevu v zdravom stave. Vaše detičky sú malé a chúlostivejšie ako mono deti. Toto návštevám vravievajte už počas vášho tehotenstva – lepšie si všetko zapamätajú a budú sa aj troška obávať, aby niečo sami nespôsobili.

Hovorí sa, že dvojčatá a viacerčatá sa delia o jednu imunitu. Žiadna, ani tá najštedrejšia návšteva nestojí za to, aby ste potom šesť týždňov poriadne nespali a upokojovali choré a mrzuté deti, o možných komplikáciách som sa už zmienila. Ja som začala hneď po šestonedelí s deťmi navštevovať Klub dvojčiat a lekárka – pani doktorka imunologička ma pochválila, že sú deti menej choré, ako je zvykom u detí z viacpočetných pôrodov, že sú prirodzene imunizované detským kolektívom. Samozrejme aj u nás býva nádcha a kašeľ – to len aby nedošlo k omylu, že mám deti celkom zdravé, len je to menej často. V období nádchy je dobré mať v postieľkach tzv. polohovacie valce. Kúpite ich v každom lepšom detskom obchode. Dieťa do nich dáte ležať nabok a ono nemá možnosť sa pretočiť na bruško, ani na chrbátik – lepšie sa mu dýcha. Ja tieto valčeky používam aj na prebaľovacom pulte. Pod matrac dajte vankúšik a zvýšte tým deťom polohu.

Odkaz pre otecka

Pamätajte si, práve teraz platí, že spokojná a oddýchnutá mamička znamená, že je spokojná celá rodina. V budúcnosti sa vám všetko vráti aj s úrokmi. Keď budú detičky doma, mamička isto ocení, keď jej v noci pomôžete s kŕmením (aj môj manžel pomáhal – dobrovoľne a rád). Že sa nevyspíte do práce? Samozrejme, rovnako ako vaša žena, aj vy ste hormonálne nabudení (vedecky dokázané) a potreba spánku je v tomto období o niečo menšia (aj keď vám to v danú chvíľu nemusí tak pripadať). Spíte ľahšie a nočné vstávanie je otázkou 15, maximálne 20 minút na kŕmenie. Potom si znova ľahnete a pokračujete v spánku. Pokiaľ toto všetko bude absolvovať každý deň mamička, neoddýchne si, všetko jej bude trvať práve o tých 15 – 20 minút dlhšie, nevyspí sa, stratí mlieko a nakoniec sa z toho môže aj nervovo zrútiť. Potom bude všetko len na vás. Sám v sebe si preberte, či vám tých pár minút spánku navyše, stojí za to, aby ste sa potom prípadne o všetko staral sám.

Zmiernenie nebezpečenstva v byte

Zaobstarajte si všetky možné (aj nemožné) ochrany domova: kryty zásuviek, retiazky na okná aj dvere, protišmykové koberčeky, do vane protišmykovú podložku, ochranné hrany na nábytok, mriežku na sporák (Ikea), uzamykateľné skrinky na chemikálie, na dvere podkovu z penovej gumy proti pricviknutiu prštekov do dverí (napr. v DM drogerie), vrátka medzi dvere (Ikea), a i. Je udivujúce, na aké ochranné pomôcky z domácej dielne prídu rodičia (drevené madlá sedačky obviazať vankúšmi a šnúrkou, okolo kovových nôh stolíkov, ktoré majú ostré hrany, v obývačke priviazať PET fľaše s vodou, a i.). Vyzerá to všelijako, ale deti zostanú bez úrazov, a o to nám predsa ide.

Najrizikovejší vek detí je od 9 mesiacov až do 2,5 roka. Ale aj potom je potrebné dávať na deti pozor.

Nechajte deti aby sa občas „spálili“, udreli sa a pod., aby poznali nebezpečenstvo, tzn. otrkali sa. Nabudúce budú vedieť, že si majú dávať pozor. Mne sa na ukážku toho, že niečo páli, osvedčilo prežehliť uterák a nechať nech si ho deti chytia. Tým si nespôsobia žiadny úraz, ale budú vedieť, že spálenina bolí. Najviac nebezpečenstiev na deti číha práve doma, kde to poznáme a prestávame byť ostražití.

Pozor pri strážení detí babkou, tetou a pod. Nikto z nich nemal toľko detí pokope a nie sú zvyknuté (znalé nebezpečenstva a záludností s viacerými deťmi v rovnakom veku) ako my. Aj my sme sa museli naučiť, že viac ľudí (aj detí), viac zvládne a naše deti vedia nádherne spolupracovať. Babka vám povie, že tiež mala deti. Áno, isto mala, ale nikdy nie v rovnakom veku, aspoň pokiaľ nemala dvojčatá.

Samostatnosť

Pri obliekaní detí (od dvoch rokov) sa nepýtajte detí, či chcú mikinu, ale spýtajte sa ich rovno, či chcú tú červenú alebo tú pruhovanú. Deti majú pocit, že si sami vybrali a my sme bez zbytočného kriku dosiahli svoje.

Nechajme deti, pokiaľ to len ide, aspoň trochu pomáhať. Pokiaľ sú s nami, nerobia neplechu inde, ktorú by určite robili, keby vedeli, že máme plné ruky práce a sú bez dozoru.

Uspávanie

Vyvarujte sa všelijakého uspávania detí. Uplietli by ste si na seba bič. Deti sú od narodenia dosť múdre na to, aby poznali, čo im je nepríjemné a veľmi dôrazne sa toho potom dožadujú. U nás sa zaviedlo, a je to tak dodnes, že deti uložíme, pohladíme (všetko v čo najväčšom pokoji a pokiaľ možno len jedným z rodičov, striedame sa), dáme napiť, poprajeme dobrú noc a zatvoríme dvere. Tu pozor na všelijaké pohojdávanie, uspávanie s mamičkou a pod. V poslednej dobe síce, ako deti rastú a už dokážu vyliezť z postieľky, sa chvíľku v spálni ešte hrajú, ale väčšinou nie dlhšie ako pol hodinku. Vždy tam za nimi prídeme, uložíme späť do postieľok a odchádzame. Jedna mamička trojčiat si kvôli vyliezaniu detí z postieľok ušila zo starej záclony akési striešky na vrch postieľok, dole ich priviazala a deti nemohli von.

Telesný vývoj

Neľakajte sa – deti sa nevyvíjajú rovnako a v jednotlivých zručnostiach (posadenie sa, lozenie, chôdza a i.) sa môžu líšiť aj o niekoľko týždňov. Preto žiadnu paniku, keď jedno už čosi vie a ostatné ešte nie. Dosť zvádza na porovnávanie fakt, že sú deti rovnako narodené. Ale sú každé samostatná osobnosť, a tak sa podľa toho aj správajú a vyvíjajú.

 

Trojčatá

Cestovanie MHD

MHD sa dá cestovať (aspoň v Brne) autobusmi pre invalidov. Majú zdvíhaciu plošinu a teda sa nemusíte báť pri nastupovaní a vystupovaní. Cena je rovnaká ako v iných prostriedkoch MHD, navyše sú v nich podľa mojich skúseností veľmi ochotní páni, ktorí v prípade potreby radi pomôžu. Rovnako je možné požiadať o asistenčnú službu, tzv. pomocnú osobu v MHD. Zavoláte a objednáte si sprievodcu, ktorý by vám mal počas cesty pomáhať. S týmto ale zatiaľ nemám žiadnu skúsenosť.

Záznamy o deťoch

Vytvorte si tabuľku, do ktorej si budete zapisovať ku každému dieťaťu zvlášť (aspoň u maličkých detí, alebo v prípade ochorenia) čas dojčenia, podávanie liekov, teplotu, kakanie, kúpanie a iné dôležité informácie. Pri viacerých deťoch sa naozaj nedá všetko si pamätať, zvlášť keď to napríklad nie je u všetkých deťoch rovnaké (lieky). Budete mať takto prehľad, nezaberie vám to veľa času, a keď budete mať tabuľku na tvrdých kancelárskych doskách so sponou na pripnutie a perom, ušetríte si aj prácu pri hľadaní momentálneho miesta, kam dopíšete potrebnú informáciu.

Zábava pre deti

Je dobré si v byte urobiť viac tzv. odkladacích plôch na deti. Keď má dieťa opozerané jedno miesto a mamička ho práve nemôže (alebo nechce) mať na rukách, dá ho inde, kde je to preň zaujímavé a väčšinou je to vybavené. To znamená nielen postieľku, ale ako začnú drobci vyžadovať pozornosť (asi od 2. mesiaca), tu ich dáte do autosedačiek,  inokedy zasa do nafukovacieho bazénika (vnútri s dekou a hračkami), alebo na hraciu podložku s hrazdičkou, do postieľky môžete priviazať na šnúrku rôzne hrkálky a farebné hračky (pozor nedávať deťom nad oči, ale nad ručičky), rozpárajte malých plyšákov a dovnútra dajte kinder vajíčko s fazuľou vo vnútri. Osvedčil sa mi kolotoč nad postieľkou a na baldachýn drevené otáčacie sa lienky na povrázku. Určite vymyslíte aj množstvo iných pre deti zaujímavých (aj netradičných) hračiek.

Zábava pre rodičov

Zabudnite pár rokov na to, že existujú divadlá, kiná, plesy a iné veľmi atraktívne formy zábavy. My s manželom síce chodíme na ples Klubu dvojčiat a MC Klokánek, ale sme dohodnutí s pani opatrovateľkou na stráženie a sme len pár minút jazdy autom od domova. Prvý ples sme absolvovali aj s deťmi, pretože som dojčila a mala som možnosť mať spiace bábätká vo vedľajšom uzatvorenom salóniku. Pokiaľ máte možnosť dohodnúť si stráženie, urobte to a zájdite si bez detí s manželom len tak do mesta alebo za kultúrou.

Mamičky!

Mamičky, neobetujte sa! Život vás postavil pred veľmi ťažkú úlohu – vychovať trojčatá. Berte to ako svoju krásnu výzvu do života. Nemáte len samé starosti, ale aj množstvo krásnych chvíľ, kedy sa od srdca budete smiať a tešiť. A to hovorím aj mamičkám, ktorých deti si ponesú do života nejaký hendikep. Aj tieto deti môžu prežiť plnohodnotný život, navyše mávajú život duchaplnejší a krajší, pretože si skutočné hodnoty života uvedomia veľmi skoro. Aby ste všetko, čo vám v nasledujúcich pár rokoch naložili, zvládli v zdraví a psychickej pohode, pestujte si už teraz zdravé sebavedomie, myslite na svoj zovňajšok, zacvičte si, jedzte zdravo, a veľa oddychujte. V žiadnom prípade si nepripúšťajte myšlienku, že ste sa obetovali a život pre vás skončil. Naučte sa s manželom navzájom sa vypočuť, hovoriť si čo vás trápi, bolí. Najskôr si to priznajte sami pred sebou, potom manželovi a v neposlednom rade aj príbuzným a priateľom (aj na to ich predsa máme). Neduste v sebe nespokojnosť – mohla by vybuchnúť v nepravej chvíli. Myslite na to, že aj manžel je nevýslovne unavený, predsa sa snaží finančne zabezpečiť vás aj deti a to nie je málo. Navyše vám určite pomáha aj doma. Chlapi sú naprogramovaní inak ako ženy. Majú iný výkonnostný potenciál. Potrebujú oddych a načerpať sily. Zatiaľ čo ženy „fičia“ stále ako perpetuum mobile.

Oteckovia!

Za naozajstnú výhru považujem umenie komunikácie a pochopenie pre oddych toho druhého. Vaša manželka určite nebude mať námietky, keď si občas vyrazíte na pivko, alebo na tenis, futbal (doplňte podľa svojich koníčkov) a pod. Naopak, vy ju občas „vyžeňte“ nech si ide „pokecať“ s kamarátkou, alebo do kina, na aerobik (aj tu doplňte podľa jej záujmov). Príde domov usmiata a oddýchnutá. Veď spokojná mamička robí spokojnou celú rodinu. Samozrejme neúčtujte oko za oko – zub za zub. Doprajte si podľa možností a s láskou.

Na záver mi dovoľte tú naozaj poslednú radu – pokiaľ to ide, dajte tieto rady prečítať aj svojim blízkym. Pochopia lepšie o čo tu ide a vám budú viac pomáhať.

 

Zdroj: www.dvojcata.webzdarma.cz
Preklad: ah
Foto: sp

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Viac článkov od tohto autora

Kto je online

Práve tu je 133 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Súvisiace články

Copyright © 2019 Dvojičkovo.sk - Jedinečný sprievodca svetom dvojčiat a viacerčiat. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je voľne šíriteľný softvér vydaný podľa GNU General Public License.

Copyright 2019  Dvojičkovo.sk - jedinečný sprievodca svetom dvojčiat a viacerčiat. Informácie na webovej stránke nenahrádzajú lekársku starostlivosť. V prípade potreby kontaktujte svojho lekára. Všetky práva vyhradené. Akýkoľvek obsah webovej stránky nesmie byť kopírovaný a používaný bez predchádzajúceho súhlasu prevádzkovateľa tejto stránky. Články majú len informačný charakter.

 

 Designed by www.diablodesign.eu.

Webová stránka Dvojičkovo.sk používa cookies, čím vám uľahčí používanie a sprostredkuje vám informácie s prispôsobeným obsahom. Ďalším používaním webovej stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. Podrobnejšie informácie sa dozviete po kliknutí na "Viac o cookies". Viac o cookies