foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Dvojičkovo.sk

prenašedeti.sk

Špecializovaný obchod na kočíky pre dvojičky teraz ponúka zľavu 5 % pri kúpe dvoch rovnakých produktov, viac informácií na webovej stránke www.prenasedeti.sk.

Najčastejšie otázky budúcich rodičov trojčiat


P1040650Praktické tipy a rady pre rodičov trojčiat nájdete len veľmi ťažko. A hoci mnohé z nich platia aj pre dvojčatá, predsa len mať tri deti naraz a starať sa o ne je úplne iné ako keď sú naraz deti dve. Mamičky Dáša a Marcela sa podelili o svoje skúsenosti zo života s trojčatami, ktoré sú doplnené aj komentármi.

Ako zvládnuť tehotenstvo?

1. Je dobré, aby bola mamička poistená v dobrej zdravotnej poisťovni, ktorá potom prispieva na rôzne pobyty deťom a včas hradí lekárske výkony.

Pri podozrení na viacpočetné tehotenstvo navštívte špeciálnu poradňu pre rizikové a viacpočetné tehotenstvo. Obvodnému gynekológovi sa to môže zdať zbytočné, ale ide o vaše zdravie a zdravie vašich detí.

Tu by sme si dovolili odkázať vás na už zverejnený článok Jak donosit dvojčata. Pripojíme len, že trojčatá sa priemerne rodia v 32. týždni tehotenstva s pôrodnou hmotnosťou 1 500 g.

2. Pýtajte sa na všetko čo vás zaujíma. Čím viac sa pýtate, tým viac informácií budete mať. Hľadajte v knihách, na internete, pokúste sa spojiť s mamičkami trojčiat, ktoré si prešli všetkým čím si teraz prechádzate vy. Viac zdrojov = viac informácií. Veľmi dobrou pomocou je nájsť si mamičky trojčiat na internete – Modrý koník alebo Facebook skupina „maminky dvojičiek“ (ak máte trojčatá a chcete sa dostať do tejto skupiny, kontaktujte nás na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.).

3. A hlavne žiadne negatívne myšlienky, myslite pozitívne, tešte sa na deti, rozprávajte sa s nimi, robte čo vás baví, ale všetko s mierou.

 

A zapamätajte si, že je lepšie: „S horším počítať – lepším sa nechať prekvapiť.“

4. Zrelosť detí je naozaj veľmi dôležitá! Na tomto mieste by mal informácie doplniť odborník – neonatológ, a napísalo by sa o tom podstatne viac. Nám laikom však zatiaľ postačí vedomie, že deťom sa v posledných týždňoch tehotenstva „buduje“ imunita. Predčasne narodené deti sú oveľa náchylnejšie na infekcie a majú adaptačné problémy.

5. Veľa oddychujte, zbytočne neprepínajte svoje sily. Na veľké bruško sa odporúča tehotenský podporný pás, aby zbytočne netrpela chrbtica. Kvalitné podporné pásy nie sú lacnou záležitosťou, ale určite sa oplatí do nich investovať. Dávajte si pozor na výtok z rodidiel, svrbenie či zápal. Hrozí nebezpečenstvo predčasného pôrodu, vtedy je nutná liečba a pokoj na lôžku.

Je pravda, že predčasný pôrod môže zo 60 % vyvolať vaginálnu infekciu?

P1000288U žien, ktoré porodili predčasne, sa zistili časté prejavy zápalu plodových obalov a ich priľahlého okolia. Je to dôležité skôr pre lekárov, aby nezanedbávali udávaný pocit tvrdnúceho bruška a vyšetrili ženu aj na zápal, a potom podľa výsledkov nasadili antibiotiká (často sa totiž zápal prejaví práve len tvrdšou maternicou, bez teplôt a bez výraznejších pocitov). Nemusí pri tom byť výtok, všetko sa odohráva dosť skryto. Takže by z toho pre mamičky vyplývalo snáď len dodržiavať pohlavnú hygienu (nie je nutné sa pri normálnom priebehu tehotenstva vyhýbať pohlavnému styku alebo trvať na kondóme, ale riadne umytie je namieste) a s prípadnými čo i len „neurčitými“ pocitmi tvrdnúcej maternice sa zveriť lekárovi. (MUDr. Ivana Čadková)

TIP:
Snažte sa denne prijímať dostatočné množstvo vápnika či už v strave alebo vo vitamínoch, pretože tu hrozí odvápnenie organizmu (bolesť veľkých kostí, kazia sa zuby, zlé vlasy, nechty – hrozí osteoporóza).

Aký je pri trojčatách optimálny denný režim?

Každé dieťa je iné, preto sa denný režim nedá presne naplánovať. Je dobré držať sa všetkých overených odporúčaní, nedať na to, že „jedna pani povedala“. Treba sa riadiť materským inštinktom a počúvať deti, zároveň byť jemná, ale dôsledná! Sami spoznáte, že čím je rodina väčšia, tým musí byť väčšia disciplína. Niekedy nemáme čas ani silu „babrať“ sa s deťmi.

„Je nutné hneď od začiatku zaviesť deťom jednotný režim, ušetrí to čas aj nervy.“

Finančná pomoc od štátu


Finančné príspevky od štátu pri narodení detí, materskú a rodičovský príspevok sme rozoberali v našom článku Keď sa dvakrát berie, ale dvakrát sa nedáva. Tu si môžete pozrieť výšku príspevku aj pre trojčatá (pozn. z roku 2012).

Vyzerá to ako návratná suma, ale v porovnaní s tým, čo musíme deťom kúpiť to nie je nič moc. Okrem toho si treba uvedomiť, že aj keď ide o tri naraz narodené deti, materský príspevok dostane mamička len jeden, rodičovský príspevok tiež len na jedno dieťa, na ostatné dostane len 25 %.


Finančná pomoc od mesta/obce


V tomto prípade sa oplatí „podplatiť“ úradníkov pekným oznámením, že sa deti narodili. Nezabudnite oznámenie adresovať aj starostovi do vlastných rúk a všetkým vplyvným osobám, ktoré „niečo“ znamenajú na vašom obecnom úrade. Nie je od veci informovať o tehotenstve s trojčatami, pretože po narodení detí na takéto veci nebude čas.

„Od mesta sme nedostali ani cent, ani žiadny darček. A to bývame v meste, ktoré sa hrdí titulom „mesto rodiny“. Akurát sme dostali len to, čo sa dáva všetkým na uvítaní do života. Ak sme chceli napríklad fotografiu, museli sme si ju kúpiť... Aspoň to nám mohli dať, keďže sme sa fotili do kroniky... Keby som bola vedela, tak tam ani nejdeme...“

Pomoc pri riešení bytovej otázky


Bohužiaľ, rodičia trojčiat na žiadnu pomoc v riešení bytovej otázky nárok nemajú. Záleží to na zúčastnených stranách. Niekedy je problém v dome len zabezpečiť kočík pred ukradnutím. Všetko záleží od majiteľa domu. Nezabudnite na „komunikačné nástroje“, akými sú vľúdne jednanie, úcta a podobne. Verte, že sa to oplatí!

„Náš prvý problém boli úzke dvere do kočikárne. Dohodli sme sa so správou domu, že kočíky budeme „parkovať“ v práčovni. Tu boli tiež úzke dvere, ale dali sa upraviť a rozšíriť. Domová správa nám vyšla v ústrety tak, že zaplatila murárske práce, nové zárubne, dvere sme ale museli uhradiť my. Inú úľavu nám úrady neposkytli.“

„Naše trojčatá sa narodili do jednoizbového bytu ,takže sme boli viac-menej nútení ísť k svokre, no po polroku sme mali už kúpený aj 3-izbový byt. Len pôvodní majitelia tam potrebovali bývať ešte polroka, kým dostavali dom, no prvý rôčik sme oslávili už vo svojom.“

Sociálna pomoc a opatrovateľka

Ako rodičia trojčiat máte nárok na pomocníčku, ktorú platí obecný úrad alebo mesto na 6 až 8 hodín denne, na obdobie do troch rokov veku. Problémom je, že mnohé mamičky nie sú na pomocníčky zvyknuté a nevedia si „rozkázať“. S príchodom pomocníčky sa naruší súkromie rodiny, a práve toto sa rodinám s trojčatami javí ako jeden z najväčších problémov. Nie je totiž dobré si z pani opatrovateľky urobiť príliš veľkú kamarátku, ale zároveň je nutné ju za dobre odvedenú prácu vedieť pochváliť a vytvoriť si dobrú pracovnú a partnerskú atmosféru. Mamička by nemala pomocníčku „šetriť“, pretože tá je za svoju prácu platená. A verte, že to naozaj nie je jednoduchá práca. 

„Po návrate z pôrodnice som mala k dispozícii manžela, moju maminu a opatrovateľku. Opatrovateľka bola ale bezprostredne po návrate z pôrodnice skôr rušivým elementom ako pomocníčkou, navyše ju po 6 týždňoch vymenili za inú, pretože sa na prácu vykašľala a šla na PN.“

„Áno, mali sme opatrovateľku... A tu bol ďalší prešľap, keď nás istá pani podozrievala, či sme sa neprihlásili na trvalý pobyt  zištne, aby nám dali opatrovateľku (manžel mal trvalý pobyt v inom meste, kde sme do roka bývali u svokry, kvôli bývaniu a tam sme tiež mali opatrovateľku, ale keďže sme kúpili väčší byt, tak sme sa vrátili späť).
Podľa legislatívy platnej do 31. 12. 2008 aj podľa nového zákona č. 448/2008 Z. z. o sociálnych službách účinného od 1. 1. 2009, túto službu rodičom trojčiat do troch rokov veku môže poskytovať obec, napr. v rámci opatrovateľskej služby. Preto je potrebné obrátiť sa so žiadosťou priamo na obecný alebo mestský úrad podľa miesta trvalého pobytu rodiča. Niekto si túto službu platí, niektoré mestá, napr. Prešov, dáva službu bezplatne. Konkrétne v našom meste sa platí 1,50 eur/hod. a pani opatrovateľka chodila v pracovných dňoch od 7.30 do 15.30 hod.
Ja som viac-menej chcela, aby bola pri deťoch, aby som mohla uvariť, chodili sme vonku... Stalo sa, že som poprosila aj niečo kúpiť, keď šla k nám, lebo obchod bol po ceste. Ale zvyčajne to bola len nejaká drobnosť. Prebaľovala, pomohla pri kŕmení, aj veru uspávala, keďže dievčatá sa uspávali na rukách. Keď sme si to hneď po narodení vybavovali v inom meste, tak nás tam presviedčali, že nárok máme len na 30 dní a nie do troch rokov. Manžel obvolal ministerstvo aj tvorcov zákona, ktorí tam potom hneď volali, že si ten zákon zle vysvetľujú, keďže tých 30 dní znamená maximum, ale za mesiac. Takto sme to aspoň pripravili aj pre ďalšie trojčatá, ktoré už potom nemali problém, no manžel sa kvôli tomu vtedy dosť nalietal.“

Poznáme ale aj mamičky s trojčatami, ktoré opatrovateľku nemali alebo nemajú. Je neuveriteľné, že starostlivosť o tri deti zvládajú bez opatrovateľky. Sú to rodiny, ktorým pomáhajú s deťmi blízki, či priatelia alebo aj starší súrodenci trojčiat. Jedna pani síce opatrovateľku má, ale nevybavovala si ju cez mesto či obec, ale súkromne. Táto pani jej chodí vypomáhať raz do týždňa na celý deň, kedy je pri deťoch, a mamička si vtedy vybavuje všetko čo potrebuje a čo za týždeň nestihla. Za túto pomoc mesačne zaplatí 120 eur.

Pomoc od sponzorov

Oslovte hypermarkety a obchodné reťazce. Jedna rodina tak získala takmer všetko pre trojčatá až do ich roku. To je celkom slušné, nie? Nie každý má však so sponzormi len pozitívne skúsenosti:

„Sponzori? Smejem sa hlasno... Písala som rôznym spoločnostiam. Deti ešte ani na svete neboli a do nemocnice za mnou prišla reprezentantka jednej spoločnosti produkujúcej mlieko, nasľubovala, nakoniec z toho bol kartón mlieka, čo je tuším 12 plechoviek, vtedy ešte tých malých 400 g, potom reprezentantku vymenili a zostalo len pri sľuboch – vraj hospodárska kríza... Ale jednu spoločnosť musím naozaj pochváliť, poslali nám kozmetiku, velikánsky balík, všetko trojmo, dostali sme aj 12 balíkov plienok, teda cca 1 150 plienok a z ďalšej mi odpísali, že sa mám obrátiť na neziskové organizácie, že asi od roku 2008 sponzorujú ich a nie súkromné osoby. My sme mali ešte jedno sponzorstvo, ktoré vybavil neterin priateľ, keďže v tej firme mal jednoducho kontakty, a to boli plienky a tých teda bolo naozaj veľa. Do roka a pol som teda kúpila minimum plienok (aj vložky mi poslali, tie dodnes nekupujem), aj rodina nejaké plienky kúpila. Z ďalšej spoločnosti mi poslali nejaké fľaštičky a cumlíky, vodu Lucka sme dostali 10 balení (6 x 1,5 l). A to bolo asi tak všetko, inak len výhovorky na krízu a pod.“

Kočík

 

„Máme kočík Inglesina Biposto a sme s ním veľmi spokojní. Korbičky sa môžu prerobiť ako na športový, namiesto korbičiek môžete na kočík dať aj autosedačky Chicco s adaptérom, alebo autosedačky Inglesina s adaptérom. Pretože kočíky Inglesina a Chicco sa dajú vzájomne kombinovať, využila som ponuku a kúpila si starší hlboký kočík Chicco. S jeho podvozkom môžeme ísť s deťmi von dvaja dospelí a to tak, že na trojkočík dám dve korby a na podvozok obyčajného kočíka tretiu korbu. Je to užitočné hlavne preto, že s dvoma deťmi pošlem von opatrovateľku a s „monokočíkom“ si môžem zariadiť čo potrebujem (nákup, úrad, lekár...), čo by som s trojkočíkom nemohla.“

P1010788

Investovať do kočíka sa vyplatí. Bohužiaľ, suma cca 750 eur za kočík pre trojčatá je u nás celkom bežná, čo naozaj nie je málo. Ak ale kúpite kočík pre trojčatá, je možné absolvovať prechádzky aj bez ďalšej pomoci, čo môže byť niekedy výhodou.

„Mali sme 3 sólo kočíky. Dva som spájala, takže von sme mohli ísť minimálne dvaja, no do roka sme bývali v dome, takže nejaké prechádzky som nepotrebovala, lebo boli vonku na terase, a potom sme mali dvojbuginu + sólo buginu.“

 

Pár naozaj dobrých tipov na záver

TIP 1:
Na dojčenie si zožeňte vankúš na dojčenie. Na dojčenie je najlepšie bábätká pevne zavinúť do zavinovačky.

S deťmi sa počas dojčenia lepšie manipuluje, hlavne, keď ešte nedržia hlavičky. Lepšie ako klasická obdĺžniková šnurovacia zavinovačka, je takzvaná „rýchlozavinovačka“. Má tvar štvorca 90 x 90 cm a je vyplnená dutým vláknom. Dobre sa perie, nemusí sa žehliť a na radiátore rýchlo uschne. Aj deti sa do nej dajú pevnejšie zavinúť, ale je potrebné našiť „vlastné“ gombíky a pútka.  

TIP 2:
Urobte si tabuľku s menami detí a zapisujte si čas jedenia, vyprázdňovania, lieky, kúpanie a cvičenie a ďalšie dôležité údaje.

To je veľmi užitočná rada, na ktorú by sa nemalo zabúdať. Včasným záznamom všetkých údajov predídete zmätku a stresu, ktorého v prvých dňoch nebude málo.

Či sa nám to páči alebo nie, deti naozaj telesný kontakt potrebujú, o to viac, ak prišli na svet o pár dní skôr. Problém je v tom, že mamička tri malé deti jednoducho pestovať nestíha a nemôže. Určite nie je zlé nechať deti popestovať babke. Deti sú múdre a budú si pestovanie čoskoro vyžadovať, ale aj skoro spoznajú u koho sa pestovania dočkajú. Mamička musí veľmi citlivo zvažovať, kedy bábätko naozaj potrebuje popestovať.

TIP 3:
Zariaďte si v byte viac „odkladacích miest“ pre deti.

Zamyslite sa nad tým, kde všade môžete nechať deti bez obáv z úrazu: v postieľke, v ohrádke, pripútané v autosedačkách, neskôr v stoličkách, na zemi na deke...

A preto je dobré urobiť si v byte pár takýchto „stanovíšť“, pretože deti majú rady zmenu a byť celý deň v postieľke, by sa im moc nepáčilo. Takže v postieľkach môžu byť v izbičke, zatiaľ čo jednu ohrádku môžete umiestniť do kuchyne, druhú do obývačky. Sedačky môžete mať na stole v jedálni a na zemi sa deti môžu batoliť napríklad v spálni. Zapojte fantáziu, ale nezabudnite na bezpečnosť detí.

TIP 4:
Na tekuté lieky používajte dávkovač.

Výborná je aj obyčajná injekčná striekačka, ktorá sa dá kúpiť v lekárni. Má odmerku a lieky sa dajú presne nadávkovať.

P1040096P1050346P1050392

Zdroj: www.dvojcata.webzdarma.cz

Autor: Pavlína Kallusová

Preklad a spracovanie: Andrea Hoštáková

Rady poskytli: Dagmar Kalinová a Marcela

Foto: mk

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Viac článkov od tohto autora

Kto je online

Práve tu je 76 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Copyright © 2019 Dvojičkovo.sk - Jedinečný sprievodca svetom dvojčiat a viacerčiat. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je voľne šíriteľný softvér vydaný podľa GNU General Public License.

Copyright 2019  Dvojičkovo.sk - jedinečný sprievodca svetom dvojčiat a viacerčiat. Informácie na webovej stránke nenahrádzajú lekársku starostlivosť. V prípade potreby kontaktujte svojho lekára. Všetky práva vyhradené. Akýkoľvek obsah webovej stránky nesmie byť kopírovaný a používaný bez predchádzajúceho súhlasu prevádzkovateľa tejto stránky. Články majú len informačný charakter.

 

 Designed by www.diablodesign.eu.

Webová stránka Dvojičkovo.sk používa cookies, čím vám uľahčí používanie a sprostredkuje vám informácie s prispôsobeným obsahom. Ďalším používaním webovej stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. Podrobnejšie informácie sa dozviete po kliknutí na "Viac o cookies". Viac o cookies