foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Dvojičkovo.sk

prenašedeti.sk

Špecializovaný obchod na kočíky pre dvojičky teraz ponúka zľavu 5 % pri kúpe dvoch rovnakých produktov, viac informácií na webovej stránke www.prenasedeti.sk.

Život s dvojčatami v Rakúsku

Dvojčatá v zahraničíMoja dosť radikálna zmena v živote (v pracovnom i súkromnom) nastala, keď som sa po dlhom zvažovaní rozhodla, že dňom 21. 4. 2002 dávam výpoveď v nemocnici v Nitre a odchádzam pracovať do Rakúska. Určite som to nemala jednoduché, nakoľko z povolania kvalifikovanej diplomovanej sestry (pracovala som na chirurg. odd. – JIS) som prešla na prácu opatrovateľky v domácnosti v 3-týždňovom turnuse (v Salzburgu).


Nehanbím sa priznať, že hnacím motorom pre mňa bola vidina lepšieho finančného zabezpečenia a tiež osamostatnenia, hoci turnusové diaľavy neboli pre nás ľahké. Rodinu sme v tom čase neplánovali, bývali sme u svokrovcov na dedine. Za 2 roky sme si kúpili byt v meste a ja som naďalej ešte 1 rok pracovala ako opatrovateľka, čo ma ale už zďaleka tak nenapĺňalo ako na začiatku mojej „kariéry“ v Rakúsku. Akonáhle bola možnosť uznania slovenského vzdelania v Rakúsku, nerozmýšľala som ani chvíľu a v novembri 2005 som nastúpila do zariadenia vo Viedni, v ktorom pracujem dodnes, samozrejme s 3,5-ročnou prestávkou.

TEHOTENSTVO

Na toto obdobie sme sa nesmierne tešili, a keďže pocity šťastia boli zmiešané aj s pocitmi strachu o detičky, rozhodla som sa zostať doma od začiatku tehotenstva. Bola to možnosť, ktorú som ihneď využila, nakoľko aj po finančnej stránke to bolo výhodné, dokonca lepšie, ako keby som pracovala.

Tehotenstvo som mala úplne bezproblémové a pohodové. Bola som neustále pod kontrolou, keď nie v nemocnici, tak u obvodného gynekológa. Nad výberom nemocnice som ani sekundu neuvažovala, volila som najväčšiu nemocnicu vo Viedni (AKH), nakoľko som chcela, ak by nastal akýkoľvek zdravotný problém u detí, aby bolo o ne dobre postarané. Vo Viedni je dosť takých nemocníc, ktoré nemajú novorodenecké odd., a pri nejakom väčšom probléme sú deti prevážané do nemocníc vybavených novorodeneckým oddelením. Tiež sa tu dosť často preferuje pôrod v domácom prostredí za prítomnosti Hebamme – pôrodnej asistentky.

Až v raz jeden nádherný nedeľný večer mi odtiekla plodová voda...

PÔROD

Bolo to nečakane, manžel okamžite zavolal sanitku a do pár hodín boli naše pokladíky na svete a v mojom náručí. Pôrod bol vykonaný sekciou v 36. t. t. + 5. Máme dvoch nádherných, zdravých chlapcov, narodených v predvianočnom období – 21. 12. 2009: Lukas (2 120 g, 44 cm, o 0:49 hod.) a Tobias (2 270 g, 44 cm, o 0:50 hod.).


Dvojčatá v Rakúsku

STAROSTLIVOSŤ

V nemocnici som s chlapcami pobudla 6 dní, a keďže krásne priberali, boli sme prepustení domov. Doma ma čakala pomoc od rodiny, ktorá mi bola oporou, ale škoda, že len 3 týždne. Na deti som bola od začiatku sama, samozrejme, musím vyzdvihnúť pomoc môjho manžela, ktorý je aj doteraz mojou veľkou oporou. Najviac som sa obávala zvládnutia povinných vyšetrení u pediatra, keďže manžel prichádzal neskôr z práce, a to nehovorím o tom, čo všetko mi prechádzalo hlavou pri predstave „choroby“. Viackrát mi bolo do plaču, lebo bol dosť problém ako dopraviť deti k pediatrovi. Je to tu úplne iné ako na Slovensku, kočíky musia byť odstavené v suteréne starého domu (bez výťahu) a deti bolo treba preniesť na rukách po schodoch, keď boli menší, tak lepšia možnosť vo vaničkách.

Nad výberom pediatra som premýšľala dlho, ale žiaľ, všetci pediatri majú ordináciu za spomínaných podmienok. Ale našťastie v 1. roku života detí mi veľmi pomohla dobrá kamarátka a kolegyňa, ktorá s nami absolvovala všetky vyšetrenia. Vďakabohu, neboli často chorí. Pediatra som po určitej dobe potom vymenila, uprednostnila som pediatra s dlhšou pracovnou dobou, a čo je tu úplne super – ordinačné hodiny sú aj v popoludňajších hodinách. Využila som aj pomoc mobilnej detskej sestry, ktorá mi bola bezplatne k dispozícii po dobu 1 mesiaca, dvakrát do týždňa.

DOJČENIE

Po pôrode som hneď bola v prítomnosti mojich detí, ale keďže mi bolo veľmi zle (cca 10 hodín som len a len zvracala), nebola možnosť mať deti 1. deň pri sebe a ani by som to nezvládla. Od začiatku som si už v nemocnici, a neskôr aj doma, odsávala mlieko a bolo to nesmierne náročné, keďže chlapci nevedeli efektívne sať. Veľkou výhodou bola možnosť bezplatného zapožičania elektrickej duo odsávačky na dobu 3 mesiacov. Dojčila som 6 mesiacov, neskôr boli aj dokrmovaní umelým mliekom. Tiež je tu možnosť využiť poradenstvo laktačnej poradkyne, ktoré som ja síce nevyužila, ale dostalo sa mi dosť cenných rád od mobilnej detskej sestry.

FINANČNÉ ZABEZPEČENIE (materský a rodičovský príspevok)

Pri dvojičkách a taktiež pôrode sekciou sa materský príspevok poberá 12 týždňov po pôrode (v plnej výške ako posledný príjem) a rodičovský príspevok je odvodený od dĺžky pobytu na materskej dovolenke. Dĺžku materskej dovolenky bolo v mojom čase potrebné nahlásiť do 3. mesiaca po narodení detí..., ale podľa nových zmien, platných cca od minulého roku, je nutné dĺžku materskej dovolenky nahlásiť už pred narodením dieťaťa. Existujú rôzne varianty využitia materskej dovolenky, nevynímajúc účasť manžela/partnera na materskej dovolenke.


Variant 1 – 12 mesiacov + 2 mesiace manžel/partner (príspevok 80 % z posledného príjmu, max. však 2 000 € netto),

Variant 2 – 20 mesiacov + 4 mesiace manžel/partner (670 €/1 dieťa + polovica za druhé dieťa, cca 1 000 €/dvojičky),

Variant 3 – 30 mesiacov + 6 mesiacov manžel/partner (460 €/1 dieťa + polovica za druhé dieťa, cca 690 €/dvojičky).


Partner/otec dieťaťa smie využiť svoj podiel na materskú dovolenku len za predpokladu, že matka dieťaťa nastúpi do práce na plný úväzok – 40 hod./týždeň, pri polovičnom alebo zníženom pracovnom úväzku to neprichádza do úvahy.

Ja som bez rozmýšľania uplatnila 3. variant. Rozhodnutie som volila na základe neprítomnosti mojej rodiny tu vo Viedni a isto chorobnosť detí je vyššia u vekovo mladších detí. Nechcela som riskovať častú absenciu z práce, ak by som deti dala skôr do škôlky. Manžel neuplatnil svoj podiel na materskej dovolenke, keďže ja som nastúpila na 30 hodín/týždeň. Podpora od štátu tiež nebola zanedbateľná (181 €/mesiac), je to ako spätná bezúroková pôžička, ktorú je potrebné vrátiť do 7. roka života dieťaťa, dokedy je kontrolovaný celkový príjem rodiny a od toho závisí, či pôžička musí byť vrátená.

Detské prídavky vypláca finančný úrad raz za 2 mesiace, čo pri mojich dvojičkách je cca 680 €.


Dvojčatá v Rakúsku

ŠKÔLKA

Pred pár dňami sme aj my prešli novým životným levelom. Chlapci nastúpili do privátnej škôlky vo veku 2 roky a 8 mesiacov. Priebeh adaptácie dieťaťa je tu trochu iný ako na Slovensku, dieťa sa postupne zoznamuje s novým prostredím. Prvé 3 dni je dieťa v škôlke max. 3 hodiny za prítomnosti rodiča, ktorý sa ale nepriamo zúčastňuje na aktivitách dieťaťa, je len prítomný v miestnosti. Po troch dňoch postupne rodič opustí miestnosť na pár minút, samozrejme až po oboznámení rodiča a rozlúčení sa s dieťaťom. V prípade dobrej adaptácie dieťaťa sa ďalším dňom prítomnosť rodiča v miestnosti skracuje. V opačnom prípade musí rodič dieťa vyzdvihnúť a odísť s dieťaťom domov. Cieľom je uvedomenie si dieťaťa, že prítomnosť rodiča v škôlke nie je možná, a tiež aj náhla zmena či celodenný pobyt v škôlke je pre dieťa náročný. Dôležité je rozlúčenie sa s dieťaťom a nie tajne sa vzdialiť bez jeho vedomia.

Moje deti sú povahovo aj výzorom odlišné a ani nijak inak som nečakala náš nástup do škôlky. Tobias je veľmi spoločenský, dominantnejší, nadväzuje rýchlejšie kontakty. Lukas je ústupčivejší a veľmi citlivý, hoci obaja si vyžadujú blízky kontakt so mnou (bozky, pohladenie, objatie). Lukas ešte stále pri mojom odchode plače, ale teší ma, že sa nechá upokojiť od učiteliek. Veľké pozitívum vidím v spoznaní cudzej reči, ktorej už teraz ovládajú základy. V skupine je 24 detí a 2 pedagogičky. Mesačné náklady na škôlku sú 80 €/dieťa/mesiac za stravu + 30 € tzv. dobrovoľný, ale predsa povinný príspevok, ale keďže sú dvaja, tak len 15 €/dieťa/mesiac.

AKO NÁS VNÍMA OKOLIE

Vo Viedni žije veľa národnostných skupín, čiže som si ani nijako nevšimla, že by som bola alebo som inak vnímaná. Svedčí o tom aj „multi-kulti“ skupina ľudí, s ktorými prichádzam denne do styku, a to nielen na pracovisku.

Mám tu okruh známych, nielen Slovákov, s ktorými som v kontakte. Okruh známych (mamičiek) som si našla aj pri denných prechádzkach, s nimi mám doteraz časté stretnutia, aj s deťmi.

Kontakt s rodinou si ale naďalej udržiavame, navštevujeme rodinu pravidelne na Slovensku alebo oni sporadicky zavítajú k nám.

So životom vo veľkomeste som spokojná, o rok sa sťahujeme do nového veľkého bytu, čiže už nad návratom na Slovensko ani neuvažujeme. Ale ako sa to hovorí?

„NIKDY nehovor NIKDY!!!“Foto: autor

Komentárov   

Veronika
0 #1 RE: Život s dvojčatami v RakúskuVeronika 2015-03-23 21:38
Dátum: 2.10.2012

Príbeh odvážnej rodiny, ktorá sa nebála a šla za svojim šťastím. Príjemný článok, plný optimizmu a radosti zo života. Výborne sa to čítalo! Ďakujem, že ste sa s nami o svoje zážitky podelili..
Citovať

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Viac článkov od tohto autora

Kto je online

Práve tu je 123 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Copyright © 2019 Dvojičkovo.sk - Jedinečný sprievodca svetom dvojčiat a viacerčiat. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je voľne šíriteľný softvér vydaný podľa GNU General Public License.

Copyright 2019  Dvojičkovo.sk - jedinečný sprievodca svetom dvojčiat a viacerčiat. Informácie na webovej stránke nenahrádzajú lekársku starostlivosť. V prípade potreby kontaktujte svojho lekára. Všetky práva vyhradené. Akýkoľvek obsah webovej stránky nesmie byť kopírovaný a používaný bez predchádzajúceho súhlasu prevádzkovateľa tejto stránky. Články majú len informačný charakter.

 

 Designed by www.diablodesign.eu.

Webová stránka Dvojičkovo.sk používa cookies, čím vám uľahčí používanie a sprostredkuje vám informácie s prispôsobeným obsahom. Ďalším používaním webovej stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. Podrobnejšie informácie sa dozviete po kliknutí na "Viac o cookies". Viac o cookies