foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Dvojičkovo.sk

prenašedeti.sk

Špecializovaný obchod na kočíky pre dvojičky teraz ponúka zľavu 5 % pri kúpe dvoch rovnakých produktov, viac informácií na webovej stránke www.prenasedeti.sk.

Detské autosedačky v skratke


Dvojčatá a mladší súrodenecPovinnosť používať detské autosedačky je v dnešnej dobe upravená zákonom a štatistiky ukazujú, že drvivá väčšina rodičov ju aj rešpektuje. Napriek tomu na cestách stále zbytočne zomierajú aj deti. Najčastejšou príčinou, prečo sa tak deje, je okrem nezodpovednej jazdy aj zlý výber a predovšetkým nesprávne používanie autosedačiek. V tomto článku sa pokúsime zhrnúť najdôležitejšie rady týkajúce sa výberu, používania a problémov spojených s detskými autosedačkami.

Ako vybrať bezpečnú autosedačku?

Homologizačný štítok o splnení normy pre autosedačkuPri výbere detskej autosedačky by nemala rozhodovať len farba poťahu. Prvá vec, ktorú by ste si pri výbere autosedačky mali overiť je to, či autosedačka spĺňa normu ECE R44/03 alebo ECE R44/04. Každá autosedačka, ktorá je homologizovaná podľa tejto normy, má na sebe malý oranžový štítok o jej splnení. Táto norma je však úplným bezpečnostným základom a o kvalite samotnej autosedačky príliš nehovorí. Napriek tomu nájdete na trhu aj množstvo lacných autosedačiek dovážaných predovšetkým z Poľska, ktoré nespĺňajú ani tento základ.

Samotné autosedačky bývajú často v obchodoch rozdelené na bezpečnostné triedy, od základnej až po najvyššiu. Pri výbere sa určite oplatí vyhradiť si trocha času aj na prečítanie recenzií a výsledkov crash testov sedačiek ADAC. Tradične najvyššie hodnotené sú autosedačky Cybex, Roemer či Maxi Cosi. Vhodné je určite navštíviť aj kamennú predajňu, kde môžete sedačku vidieť na vlastné oči alebo ju vyskúšať priamo s vaším dieťatkom. Pre správnu ochranu sú dôležité predovšetkým kvalitné bočnice, ktoré na vaše dieťa budú sedieť, autosedačka by nemala byť príliš ľahká a určite si dajte pozor aj na materiály z ktorých je vyrobená. Nekvalitné poťahy môžu pri dlhšej jazde dieťatku privodiť kožné problémy.

Otázka, ktorú rodičia často pri výbere autosedačky riešia je, či kúpiť autosedačku novú, alebo bazárovú. Je pravda, že v bazári sa dajú zohnať tie najkvalitnejšie autosedačky výhodnejšie ako menej kvalitné nové autosedačky. S kúpou použitej autosedačky však podstupujete riziko, že mohla byť poškodená pri autonehode a to i napriek tomu, že poškodenie nie je viditeľné. Ďalšiu nehodu by už sedačka nemusela zvládnuť. Kupovať použitú autosedačku preto odporúčame iba ak ste si 100 % istí jej minulosťou.

Ako vybrať správnu veľkosť?

Ešte dôležitejšiu úlohu ako kvalita, hrá pri výbere autosedačky správne zvolená hmotnostná kategória. Základné členenie detských zadržiavacích zariadení podľa hmotnosti dieťaťa je uvedené v ods. 1 § 3 nariadenia vlády SR č. 554/2006 Z. z. o povinnom používaní bezpečnostných pásov a detských zadržiavacích zariadení vo vozidlách určitých kategórií:

 

Skupina

Deti s hmotnosťou

0

do 10 kg

0+

do 13 kg

I

od 9 do 18 kg

II

od 15 do 25 kg

III

od 22 do 36 kg

 

Častejšie sa však stretávame s ich jednotlivými kombináciami. Pre najmenšie deti do 10 až 13 kg sú určené tzv. vajíčka, alebo škrupinky, teda autosedačky kategórie 0 a 0+. Tie sa od ostatných sedačiek výrazne odlišujú svojím tvarom aj používaním. Dieťa v nich viac-menej leží a používajú sa v protismere jazdy. Ďalšie kategórie sa používajú zväčša už v smere jazdy a sú väčšinou nastaviteľné na rôznu veľkosť dieťaťa. Poznáme nastaviteľné autosedačky pre deti od 9 – 25 kg, 15 – 36 kg či dokonca od 9 – 36 kg. Tie sa dajú prispôsobiť veľkosti dieťaťa pomocou bočníc, posuvných pásov a rôznych podložiek. Hmotnosť je teda hlavným faktorom pri výbere sedačky, treba si však dávať pozor aj na to, aby autosedačka pokrývala výšku dieťaťa, v opačnom prípade hrozí poranenie temena.

Pri výbere a kúpe autosedačky či vajíčka nezabudnite brať do úvahy:

- hmotnostné kategórie a vek dieťaťa;
- veľkosť autosedačky, či má opierku hlavy, pásy, popruhy;
- materiál, z ktorého je autosedačka vyrobená;
- homologizačný štítok na AS a či spĺňa normu ECE R44/03 alebo ECE R44/04;
- či sa dá poťah na autosedačke prať;
- návod na používanie a montáž;
- možnosti nastavenia;
- porovnávacie testy.

Isofix či bezpečnostný pás?

Už pri výbere sa treba rozhodnúť, aký spôsob upevňovania autosedačky chcete používať. Autosedačka s klasickým systémom upevňovania pomocou trojbodového bezpečnostného pásu vás vyjde približne o 30 až 40 eur lacnejšie ako autosedačka so systémom Isofix. Jej používanie je však o dosť zložitejšie a jej nesprávne upevnenie je, bohužiaľ, častou príčinou úmrtí a ťažkých zranení pri autonehodách. Každá autosedačka má mierne odlišný spôsob uchytenia, dôležité však je prevliecť bezpečnostný pás cez otvory na sedačke presne tak, ako uvádza výrobca v návode a pás dostatočne utiahnuť. Rodičia v zhone často pás prevlečú cez otvory na sedačke nesprávne mysliac si, že pás zachytí sedačku tak či tak. Dôsledkom toho sa však autosedačka môže pri náraze zvrtnúť a dieťa sa poraní o interiér auta. Preto pred každou jazdou treba otestovať, či sa autosedačka hýbe (mala by sa maximálne o niekoľko cm). Pri upevňovaní „škrupinky“ v protismere jazdy, si treba overiť uhol, v akom je upevnená autosedačka. Ten by mal byť približne 45 stupňov. Niektoré autosedačky majú aj malú vodováhu pre upevnenie pod správnym uhlom.

Naopak, sedačka s Isofixom sa inštaluje veľmi jednoducho. Pomocou upevňovacieho systému ju stačí zacvaknúť na pevne privarené úchytky pod sedadlom automobilu. Okrem toho, že je to rýchlejšie a jednoduchšie, je tento spôsob aj oveľa bezpečnejší, keďže sedačka sa nehýbe vôbec. Tieto úchytky pre systém Isofix by mal mať každý novší automobil vyrobený približne od roku 2000 až 2002. Pred kúpou sa preto vždy presvedčte, či vaše auto naozaj tento systém podporuje.

Ako autosedačku správne používať?

Netreba zabúdať, že autosedačky kategórie 0 a 0+ a ostatné kategórie s deťmi do cca 10 – 13 kg sa upevňujú proti smeru jazdy. Tento spôsob je oveľa bezpečnejší a podľa štatistík znižuje riziko zranení až o 95 %.
Štatisticky najbezpečnejšie miesto pre upevnenie autosedačky je na zadnom strednom sedadle. To je spôsobené predovšetkým tým, že dieťa je lepšie chránené pred bočným nárazom a rovnako sa nemá ani ako udrieť o interiér vozidla. Práve tu si však treba dávať pozor. Staršie automobily totiž nemusia mať úchytky pre systém Isofix na strednom sedadle a rovnako nie všetky automobily majú ma strednom sedadle trojbodový bezpečnostný pás. Túto skutočnosť si treba overiť predovšetkým ak plánujete vzadu voziť tri sedačky. Druhé najbezpečnejšie miesto je za sedadlom šoféra, naopak, najnebezpečnejšie miesto je predné sedadlo spolujazdca. To je dané predovšetkým tým, že predné sedadlá sú bližšie čelnému nárazu a vodič má pri náraze tendenciu strhnúť volant tak, aby chránil seba.

POZOR!
Autosedačka upevnená v protismere jazdy na prednom sedadle, sa môže používať iba pri vypnutom airbagu!
Rovnako sa odporúča vypnúť airbag, aj keď je sedačka otočená opačne. Napriek tomu, že rodičom môže zachrániť život, pre krehkú detskú hlavičku predstavuje smrteľné nebezpečenstvo. Pozor si však treba dať aj na bočné airbagy. Vypnúť sa ich oplatí, ak ste majiteľom lacnejšej autosedačky bez dostatočnej bočnej ochrany hlavičky.

Dvojčatá vo vajíčkach6-mesačné dvojčatá pripravené vo vajíčkach

A čo autosedačky pre dvojčatá alebo trojčatá?

Upevniť na zadné sedadlá dve autosedačky nie je problém. Dať však na zadné sedadlá tri autosedačky (či už máte trojčatá alebo dvojčatá so súrodencom) je už úplne iný príbeh. Bohužiaľ, na tento problém neexistuje univerzálna odpoveď. Nie do každého auta sa vojdú všetky autosedačky. Ak máte tri deti v rovnakom veku (trojčatá) a predné sedadlo je obsadené, neexistuje iná možnosť, ako ísť do obchodu a skúšať. Niektoré autosedačky sú užšie ako iné, menším automobilom to však pravdepodobne nepomôže vôbec. I keď slovenská legislatíva povoľuje voziť dieťa vzadu mimo autosedačky (pokiaľ neexistuje možnosť pripevniť ju), nie je to veľmi bezpečné riešenie. V tomto prípade odporúčame vyskúšať vtesnať do auta aspoň podsedák.
ALE POZOR! Podsedák sa môže používať až od 15 kg.

Dvojčatá v autosedačkách a ich starší súrodenec na podsedákuDvojčatá so starším súrodencom v autosedačkách

V prípade, že máte vzadu umiestnené dve detské autosedačky (alebo podsedáky, ak máte deti s hmotnosťou od 15 kg) a nedostatok priestoru bráni umiestniť ďalšie zadržiavacie zariadenie (autosedačka, podsedák), možno dieťa vo veku tri a viac rokov a s telesnou výškou menšou ako 150 cm pripútať bezpečnostným pásom.

Pokiaľ vozidlo nie je vybavené autosedačkami (detským zadržiavacím zariadením), alebo je vo vozidle ich nedostatočný počet, možno deti vo veku tri a viac rokov pri preprave v obci pripútať na zadnom sedadle vozidla bezpečnostným pásom.

Deti vo veku do troch rokov sa nesmú prepravovať na sedadle vozidla, ktoré nie je vybavené bezpečnostným systémom (vybavenie sedadla vozidla obdobným zariadením, ako je detské zadržiavacie zariadenie, ktoré musí byť konštruované tak, aby sa v prípade zrážky alebo náhleho spomalenia zmenšilo riziko poranenia prepravovanej osoby tým, že obmedzí pohyblivosť jej tela).

Použitie detského zadržiavacieho zariadenia je spravidla závislé od bezpečnostného pásu. To znamená, že ak máte vzadu tri bezpečnostné pásy, môžu deti sedieť takto pripútané. Musíte však mať podsedáky, ktoré sú určené pre deti od 15 kg s výškou do 150 cm, prípadne ak ich nemáte, môžete ich prepravovať aj bez podsedákov, no deti musia byť staršie ako tri roky, aj to len pri preprave v obci. Osoba mladšia ako 12 rokov a osoba s telesnou výškou menšou ako 150 cm sa nesmie prepravovať na sedadle (sedadlách) vedľa vodiča. To neplatí, ak také osoby používajú schválený a pre ne určený bezpečnostný systém.


Na sedadle vedľa vodiča sa prepravuje osoba staršia ako 12 rokov s výškou nad 150 cm.

Na čo netreba zabúdať?

1. Predovšetkým na bezpečnú jazdu. Autosedačka dokáže znížiť riziko úmrtia dieťaťa o viac ako 70 %. Ani tá najbezpečnejšia autosedačka však nie je všemocná. Sedačky sa testujú pri priamych nárazoch v rýchlosti 60 km/h. Pri nárazoch vo väčšej rýchlosti je už život vášho dieťaťa v rukách náhody. Opatrnou jazdou v kombinácii s kvalitnou, vhodnou a správne používanou autosedačkou však výrazne zvýšite bezpečnosť vášho dieťatka na cestách.

2. Počas jazdy nemajte nikdy dieťa na rukách alebo na kolenách. Pri prípadnom náraze v danej rýchlosti dieťa neudržíte a dieťa vám vyletí z rúk, môžete ho privaliť alebo udusiť vlastným telom.

3. Ak chcete, aby deti cestovali v aute bezpečne, neuspokojte sa s hocijakými autosedačkami. Vyberajte kvalitné sedačky, ktoré spĺňajú bezpečnostné kritériá a normy.

4. Ubezpečte sa, že je autosedačka vo vozidle správne pripevnená a dieťa pripútané. Bezpečnostné pásy musia byť dobre zatiahnuté. Pred každou jazdou prispôsobte pásy optimálne telu a oblečeniu dieťaťa.

5. Detskú autosedačku otočenú v protismere jazdy je vhodné používať od narodenia približne do 1 roka. Je to bezpečná poloha pre dieťa do 10 kg. Pri deťoch starších ako 1 rok používajte autosedačku otočenú v smere jazdy, kvôli bezpečnosti by mala byť uchytená aspoň v troch bodoch.

6. Ak si dieťa samo odpáše bezpečnostný pás alebo začne priveľmi vyžadovať vašu pozornosť, radšej zastavte na bezpečnom mieste, zostaňte chvíľu s dieťaťom a pred ďalšou jazdou znova upravte bezpečnostné pásy.

7. Ak sedí vaše dieťa na podsedáku, dieťa dobre pripútajte.

8. Bezpečnostné pásy musia byť v dobrej výške, aby dieťa nevykĺzlo, a zároveň treba dať pozor, aby bezpečnostný pás neviedol blízko krku dieťaťa.

9. Majte vždy vo vozidle poruke návod na použitie autosedačky.

Dvojčatá v autosedačkáchDvojčatá vo vajíčkach - takto by sa určite deti v aute prepravovať nemali

Použitie autosedačiek v zahraničí

V prípade, že cestujete do zahraničia, každá krajina má vlastnú legislatívu pri používaní autosedačiek pre deti. Treba si zapamätať všeobecné pravidlá, ktoré platia vo väčšine štátov. Pre deti do 12 rokov s celkovou výškou do 150 cm používajte certifikované autosedačky zodpovedajúce veku a hmotnosti detí, ktoré sú upevnené na zadných sedadlách. Deti do 3 rokov môžete prepravovať aj na prednom sedadle, autosedačka však musí byť otočená v protismere jazdy a airbag musí byť vypnutý.

Tu si pozrite použitie detských autosedačiek v krajinách Európskej únie.


Autor: autosedacky24.sk, dvojickovo.sk
Foto: autosedacky24.sk, zk, lf, mt, dh, it, zd

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Viac článkov od tohto autora

Kto je online

Práve tu je 126 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Súvisiace články

Copyright © 2019 Dvojičkovo.sk - Jedinečný sprievodca svetom dvojčiat a viacerčiat. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je voľne šíriteľný softvér vydaný podľa GNU General Public License.

Copyright 2019  Dvojičkovo.sk - jedinečný sprievodca svetom dvojčiat a viacerčiat. Informácie na webovej stránke nenahrádzajú lekársku starostlivosť. V prípade potreby kontaktujte svojho lekára. Všetky práva vyhradené. Akýkoľvek obsah webovej stránky nesmie byť kopírovaný a používaný bez predchádzajúceho súhlasu prevádzkovateľa tejto stránky. Články majú len informačný charakter.

 

 Designed by www.diablodesign.eu.

Webová stránka Dvojičkovo.sk používa cookies, čím vám uľahčí používanie a sprostredkuje vám informácie s prispôsobeným obsahom. Ďalším používaním webovej stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. Podrobnejšie informácie sa dozviete po kliknutí na "Viac o cookies". Viac o cookies