foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Dvojičkovo.sk

prenašedeti.sk

Špecializovaný obchod na kočíky pre dvojičky teraz ponúka zľavu 5 % pri kúpe dvoch rovnakých produktov, viac informácií na webovej stránke www.prenasedeti.sk.

Prvý rok s dvojčatami – návod na prežitie

Attachments:
FileDescriptionFile sizeDownloads
Download this file (DVOJICKOVO-1-2015-prvy-rok-s-dvojcatami-26-29.pdf)Prvý rok s dvojčatami - Návod na prežitieČlánok v PDF formáte z časopisu DVOJIČKOVO 1/2015 (str. 26 - 29)213 kB1

Pri dvojčatách si musíte zaviesť režim už od začiatku...Tak a je to tu, stali ste sa rodičmi dvojčiat! Mesiace čakania priniesli svoje ovocie v podobe malých batôžtekov – a to hneď dvoch, ktoré sú odkázané na starostlivosť vás, dospelých. Možno teraz neviete, čo sa bude diať, hoci ste si všetko vopred naštudovali, teóriu poznáte, ale prichádza „tvrdá“ realita. Už niet cesty späť, ale verte, že všetko prejde veľmi rýchlo a na prvé mesiace, keď ste si detičky priniesli domov z pôrodnice, budete už len nostalgicky spomínať.

Možno vám pár našich tipov uľahčí prvé mesiace, a možno si nájdete svoje vlastné, o ktoré sa budete môcť neskôr podeliť s ostatnými. Držíme vám teda palce, aby ste to zvládli tak, ako napokon všetky rodiny pred vami.

Režim, režim, režim

Zaveďte si režim už od začiatku, hoci prvé mesiace po príchode z pôrodnice je niečo také ako režim úplné sci-fi. Pripravte sa na všetko, a potom nebudete prekvapení, či milo alebo nemilo, to už necháme na vás. Snažte sa nabehnúť na režim postupne, zavádzajte všetko s ohľadom na potreby a povahu vašich detí. A nezabudnite na to, že ak už režim bude fungovať ako hodinky 1 – 2 mesiace, neznamená to, že to tak bude stále, môže sa to veľmi rýchlo zmeniť a vy sa budete musieť znova prispôsobovať situácii: posunúť obedný spánok, kúpanie, zrušiť jeden denný spánok... Snažte sa ukladať deti na spánok naraz, je to veľmi výhodné a budete mať čas si aj trochu oddýchnuť. Deti potrebujú pevný režim, preto ak si ho už úspešne vytvoríte, snažte sa ho aj dodržiavať, inak riskujete, že celý deň budú mať „rozhádzaný“, a to už pri dvoch nie je veru žiadna zábava.

Dobite si baterky

Možno zo všetkých strán počúvate: „Spite vždy, keď spia aj deti...“, len nie vždy sa niečo takéto dá aj realizovať, a to už dotyčným „radcom“ veru ťažko vysvetlíte. Pri jednom dieťati je to určite realizovateľné, ale pri dvoch? A keď sa budia na striedačku? Najskôr si musíte zabezpečiť režim, a potom si môžete dovoliť oddychovať aj vy. Ako? Určite nie s handrou v ruke a vysávačom v druhej. Na to zabudnite, takto sa pri dvojčatách neoddychujte. To nechajte tak, hoci dá sa pochopiť, že aj upratať občas treba. Do domácich prác preto zapriahnite partnera, prípadne ďalšieho vhodného člena domácnosti. Každý deň predsa upratovať nemusíte. Keď deti zaspia, ľahnite si a pospite si, treba dobehnúť nočný deficit spánku, ktorý vám určite chýba, pretože nikdy neviete, aká bude nasledujúca noc, aj keď vám deti v noci spávajú dobre. Ak sa vám nechce spať, aj tak potlačte nutkanie ísť niečo robiť, pohodlne sa usaďte a relaxujte, prečítajte si nejakú knihu, počúvajte hudbu... Takýto relax vám pomôže dokonale dobiť baterky. Ak neveríte, skúste to aspoň raz a uvidíte.

Vyhraďte si čas len pre seba

V prvých týždňoch či mesiacoch sa vám to bude zdať ako utópia, aby ste si mohli dovoliť vyčleniť si aj nejaký čas pre seba. Ale ako budú deti rásť, bude to stále reálnejšie. Ak sa vám teda naskytne vhodná príležitosť, že vám deti niekto postráži, či už manžel, partner, alebo rodina, využite ho pre seba. Choďte na nákupy, zaplávať si, zacvičiť, ku kaderníčke, s priateľkou na kávu... Možností je veľa, trochu vypnete a načerpáte potrebnú energiu. Táto „psychohygiena“ je veľmi účinná a potvrdia vám to mnohé mamičky, ktorých dvojčatá sú už väčšie a prechádzali si presne tým, čím teraz prechádzate vy. Postupne si môžete určiť a dohodnúť si takéto „vybočenie“ z každodenného kolotoča aspoň raz týždenne. Máte na to nárok a zaslúžite si to.

Môžete ísť napríklad ku kaderníčke, na nákupy...

Skontaktuje sa s ostatnými rodinami, ktoré majú dvojčatá

Možno si teraz myslíte, že to nie je jednoduché dať sa „dokopy“ s inou rodinou dvojčiat, keďže vo vašom okolí ste na také niečo zatiaľ nenatrafili. Budete sa čudovať, ale keď sa vám narodia dvojčatá, zrazu zistíte, že okolo vás je množstvo rodín s dvojčatami a budete mať pocit, že ich stretávate na každom kroku. Najmä vo veľkých mestách. Ak idete na prechádzku a stretnete mamičku s dvojkočíkom, nebojte sa jej prihovoriť, nájdete si množstvo spoločných tém a neskôr možno budete chodiť na prechádzky spolu.

Pridajte sa do skupiny „mamičiek dvojčiat“ na Facebooku

Jednou z možností, ako získať cenné skúsenosti od tých najpovolanejších, je aj „tajná“ skupina mamičiek dvojčiat na Facebooku, stačí ak poznáte niekoho, kto v tejto skupine už je. Ak aj nie, napíšte nám, radi vás do tejto skupiny pridáme. Tu si mamičky organizujú aj spoločné stretnutia, či už s deťmi, alebo bez nich (jednoznačne ale prevládajú stretnutia bez detí), podporia vás a poradia, spoznáte tak množstvo rodín, ktoré sú na tom rovnako ako teraz vy. Máte možnosť získať a vymeniť si tu naozaj cenné informácie, ktoré v žiadnych knihách nenájdete.

Robte si zásoby

V prvých dňoch po príchode z pôrodnice je naozaj veľmi ťažké stíhať všetko aj v domácnosti aj okolo detí, nieto ešte aj navariť či nakúpiť. Poproste niekoho z rodiny, nech vám prinesie jedlo, alebo ho doma pre vás uvarí. Potrebujete chutnú a vyváženú stravu, aby ste mali pre deti dostatok mlieka, ak dojčíte. Je naozaj veľmi ťažké nájsť si čas na varenie. Ak vám nemá kto navariť, skúste si variť do zásoby. Vyhraďte si jeden alebo dva dni v týždni, ktoré budete venovať aj vareniu (na viac dní), kým vám deti niekto bude strážiť, prípadne môže navariť partner. Ak idete na nákupy, nakupujte tiež do zásoby a to nemáme na mysli len potraviny, ale aj potreby pre deti ako plienky, kozmetiku... či potreby pre seba. Nebudete v každodennom kolotoči predsa stále myslieť na to, že musíte ísť ešte kúpiť to alebo ono. Ak sa vám z akéhokoľvek dôvodu nakupovať do zásoby nedá, nakupujte počas prechádzok, keď vám deti spia v kočíku. Prípadne môžete poprosiť partnera, aby cestou z práce nakúpil všetko, čo potrebujete.

Všetko si zaznamenávajte

Veďte si podrobné záznamy o deťoch. Možno sa vám to zdá nereálne, aby ste si všetko stíhali ešte aj zapisovať, ale ide to. Stačí malý slovníček, ktorý budete mať vždy poruke. Je to dobré napríklad vtedy, keď deti dojčíte, aby ste vedeli, ktoré dieťa kedy pilo a koľko, z ktorého prsníka, ak sú deti choré, zaznamenávate si dávkovanie liekov a všetko potrebné. Neuveríte, ale ak ste unavená, môžete sa ľahko pomýliť, hoci ide „len“ o dve deti.

Sústreďujte sa len na to najnutnejšie

Nezaoberajte sa zbytočnosťami, neriešte veci, ktoré sa vyriešia samy. Potlačte nutkanie urobiť niečo, keď to práve urobiť nemusíte. Veci si treba zjednodušovať, nie komplikovať. Takže, čo je najnutnejšie, urobte, to ostatné počká.

Nebojte sa požiadať o pomoc

Neodmietajte pomoc rodiny a známych, ak vám ju ponúkajú. Môžu vám pomôcť nielen s deťmi, ale napríklad aj v domácnosti – niečo oprať, vyžehliť, nakúpiť, donesú uvarené jedlo, ak vy uvariť nestíhate, alebo vám navaria u vás doma. Všetky svoje požiadavky formulujte jasne a zrozumiteľne, povedzte presne, čo potrebujete. Niekedy je naozaj ťažké požiadať o pomoc, zvlášť, keď ste presvedčení o tom, že sú to predsa vaše deti a preto musíte všetko zvládnuť sami. Niekedy je však pomoc naozaj nevyhnutná. Občas môžete deti nechať niekomu postrážiť, alebo dovoliť niekomu ísť s nimi na prechádzku.

Naplánujte si spoločný čas vo dvojici

Keď sa v manželstve narodia deti, je veľmi ťažké v prvých mesiacoch nájsť si čas len tak spolu si posedieť, či na spoločný rozhovor. Rodičia dvojčiat bývajú na konci dňa unavení a sú radi, keď sa môžu poriadne aspoň vyspať. Ale je veľmi prospešné nájsť si aspoň hodinku na spoločný rozhovor, napríklad keď deti zaspia, pretože komunikácia v partnerstve je naozaj veľmi dôležitá a netreba ju podceňovať. Môžete si tak veľa vecí vyjasniť, načrtnúť svoje predstavy, porozprávať sa, čo chcete zmeniť alebo zlepšiť. Ak máte možnosť nechať deti niekomu postrážiť (asi skôr keď už budú väčšie), urobte tak a choďte niekam spolu – zájdite si do reštaurácie, do kina, zašportovať si, sú to pri deťoch vzácne chvíle, ktoré okrem toho, že máte možnosť stráviť ich spoločne, pomôžu vám nabrať potrebnú energiu. Samozrejme, keď sú deti ešte maličké, nedajú sa len tak niekam „odložiť“, ale maličké nebudú stále, budú stále väčšie a samostatnejšie a vy sa budete konečne môcť povenovať aj trochu sebe a partnerovi. Tipov na trávenie spoločného času vo dvojici je veľmi veľa, stačí si len zvoliť, čo vám vyhovuje. Tí odvážnejší si môžu naplánovať aj spoločnú dovolenku bez detí, ale spoločný čas môžete tráviť aj doma. Ak nemáte spoločné záujmy, nájdite si ich, prípadne si vyskúšajte to, čo robí ten druhý, možno sa vám to zapáči a nabudúce to už budete robiť spolu.

Trávte viac času vo dvojici, pokiaľ je to však možné...

Nezabúdajte, že všetko je len dočasné

Vaše deti nebudú stále maličké a odkázané na vašu starostlivosť, na toto vždy myslite, keď vám bude najhoršie. Budú sa u vás často striedať dobré a zlé obdobia, náročné a pohodové dni, ale všetko raz prejde – deti nebudú plakať stále, nebudú sa chcieť stále dojčiť, nebudú sa stále v noci budiť... Ako budú rásť, starostlivosť o ne sa bude zjednodušovať. Ide o krátke obdobie, ktoré sa možno vám zdá ako nekonečné, ale prejde a vy si to začnete tiež vychutnávať. Konečne sa v noci vyspíte... Konečne si trochu oddýchnete, keď sa vaše deti budú spolu hrať vo vedľajšej izbe a vtedy si poviete, že mať dvojčatá má naozaj množstvo výhod a už by ste nemenili, a na tieto časy budete o pár rokov už len s úsmevom spomínať.

Tešte sa z maličkostí a nalaďte sa pozitívne

Všimnite si, aké sú deti plné optimizmu a tešia sa aj z maličkostí. My dospelí sa im v tomto mnohí nedokážeme vyrovnať. Ale aj my sme takí boli, no životné okolnosti nás naučili opatrnosti a zodpovednosti, a tak berieme niektoré veci v živote možno až príliš vážne.

Snažte sa myslieť pozitívne, nič nie je také strašné, ako to na prvý pohľad vyzerá. Nie vždy sa to však dá a vy upadáte do beznádeje a stresu, máte chuť ujsť a nechať všetko tak. Vtedy sa zastavte a skúste urobiť niečo, čo vás naštartuje – pustite si obľúbenú hudbu, choďte nakupovať, zatancujte si len tak pre seba, zacvičte si, choďte behať, alebo sa len tak poprechádzajte (ak má pravdaže v tej chvíli kto zostať doma s deťmi), snažte sa negatívne myšlienky pustiť z hlavy. Tešte sa z maličkostí a vážte si to, čo máte. Skúste sa občas tváriť bezstarostne, odháňajte negatívne myšlienky a vyhýbajte sa pesimizmu, pretože pozitívne myslenie a radosť zo života sú cestou k dlhému a spokojnému životu.

 

Foto: kl, freedigitalphotos.net

Článok vyšiel aj v časopise Dvojičkovo 1/2015 (strana 26 – 29)

Komentárov   

Lubica
0 #1 Nerozdeľujte dvojčatá, prosím!Lubica 2015-05-04 14:34
Milé mamičky dvojčiat a viacerčiat,
fandím dvojičkovstvu a dvojičkovskému rodičovstvu: ja nie som mama dvojičiek (hoci som si ich veľmi priala), ale sama som z identických dvojičiek (aj moje sestry - dvojča aj staršia si priali dvojčatá, ale nevyšlo nám to). Pamätám si reči na pieskovisku, ked som tam chodila s dcérou, ako si mamičky vždy povzdychli, že aké to musí byť "strašné" mať dvojčatá. Nie je to strašné - je to skvelé! Byť dvojčaťom, a som presvedčená, že aj mamou dvojčiat. Moja mama si nikdy nikdy nepovzdychla, že to bolo ťažké! Preto nechápem, prečo rodičia (pozorovatelia života svojich dvojičiek) uvažujú o rozdelení dvojčiat! Mám to prežité, aj odpozorované od kamarátky - matky dvojčiat chlapec-dievčat. Nerozdeľujte dvojčatá!!! (Nás so sestrou život v dopelosti rozdelil na vzdialenosť 800 km, a neutrpeli sme tým,že by sme boli "nesvoje"). Myslím si v hlbokom presvedčení, že rozdeľovanie dvojčiat (v škôlke! v škole) je veľkou škodou. Obávam sa, že práve priskoré rozdelenie môže byť celoživotnou traumou. Milan Rúfus v jednej svojej eseji napísal: "Nezobúdzajte deti priskoro". Ja hovorím, "Nerozdeľujte dvojčatá!" predčasne a nie vy, aj keď ste milujúci rodičia - oni sami k tomu dospejú, keď dozrejú. Prosím. Ľubica Suballyová
Citovať

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Viac článkov od tohto autora

Kto je online

Práve tu je 167 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Súvisiace články

Copyright © 2019 Dvojičkovo.sk - Jedinečný sprievodca svetom dvojčiat a viacerčiat. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je voľne šíriteľný softvér vydaný podľa GNU General Public License.

Copyright 2019  Dvojičkovo.sk - jedinečný sprievodca svetom dvojčiat a viacerčiat. Informácie na webovej stránke nenahrádzajú lekársku starostlivosť. V prípade potreby kontaktujte svojho lekára. Všetky práva vyhradené. Akýkoľvek obsah webovej stránky nesmie byť kopírovaný a používaný bez predchádzajúceho súhlasu prevádzkovateľa tejto stránky. Články majú len informačný charakter.

 

 Designed by www.diablodesign.eu.

Webová stránka Dvojičkovo.sk používa cookies, čím vám uľahčí používanie a sprostredkuje vám informácie s prispôsobeným obsahom. Ďalším používaním webovej stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. Podrobnejšie informácie sa dozviete po kliknutí na "Viac o cookies". Viac o cookies