foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Dvojičkovo.sk

prenašedeti.sk

Špecializovaný obchod na kočíky pre dvojičky teraz ponúka zľavu 5 % pri kúpe dvoch rovnakých produktov, viac informácií na webovej stránke www.prenasedeti.sk.

Narodeniny v štýle „double“

Attachments:
FileDescriptionFile sizeDownloads
Download this file (DVOJICKOVO-1-2015-narodeniny-v-style-double-42-45.pdf)Narodeniny v štýle doubleČlánok v PDF formáte z časopisu DVOJIČKOVO 1/2015 (str. 42 - 45)406 kB1
Download this file (DVOJICKOVO-1-2015-torta-ruzovy-pahorok-46.pdf)Torta Ružový pahorokRecept na tortu v PDF formáte z časopisu DVOJIČKOVO 1/2015 (str. 46)158 kB0

Dvojčatá pri spoločnej narodeninovej torteNarodeniny sú veľkou udalosťou pre všetky deti, nielen pre dvojčatá. Každé dieťa sa teší na darčeky a na svoju vlastnú oslavu, na ktorej prežije veselé chvíle so svojou rodinou či priateľmi. Mnohí rodičia majú pred narodeninami svojich ratolestí množstvo otázok, ktoré im dokážu zodpovedať len „už skúsení“ rodičia dvojčiat a viacerčiat. Urobiť deťom spoločnú narodeninovú oslavu, alebo pre každé dieťa radšej zvlášť? Spoločný darček, alebo radšej pre každého jeden? A čo torta? Veríme, že na tieto a množstvo ďalších otázok nájdete odpovede práve v tomto článku.

Prvé narodeniny

Prvé narodeniny každého dieťaťa sú v rodine vždy veľkou udalosťou. Rodičia sa snažia vytvoriť nezabudnuteľnú oslavu, ktorú si ale ročné dieťa bude len ťažko pamätať. Môžete ju urobiť vo „veľkom“ štýle, alebo len v kruhu rodiny.

Oslava prvých narodenín sa niekedy môže podobať aj na malú svadbu – rodičia si prenajmú miestnosť, zabezpečia slávnostné pohostenie, niektorí aj hudbu, prípadne ohňostroj. Fantázii sa naozaj medze neklamú. Ak rozmýšľate nad tým, či urobiť spoločnú oslavu, alebo dve samostatné oslavy, určite je rozumnejšie urobiť oslavu len jednu. Mnohí to takto robia stále, však deti majú predsa spoločný dátum narodenia a ročným dvojčatám je v podstate jedno, či sa niečo oslavovať bude, alebo nie. Vhodnými darčekmi pre oslávencov môžu byť plienky, oblečenie, drobné hračky, hrkálky, skladačky, odrážadlá. Najlepšie je dohodnúť sa s rodinou, čo kto kúpi, aby sa nestalo, že budú mať množstvo podobných alebo rovnakých vecí.

Narodeninové oslavy

Nezabudnite na výzdobuKeď sú deti už staršie, možno sa ocitnete v situácii, keď každé dvojča chce mať svoju vlastnú oslavu, kde si pozve svojich kamarátov. Väčšinou však rodičia robia jednu spoločnú oslavu, čo je napokon aj jednoduchšie čo sa týka organizácie, pohostenia aj zábavy, no každé dieťa si na ňu pozve svojich kamarátov.

Oslavu môžete urobiť doma, ale musíte pamätať aj na to, že pre väčší počet ľudí už potrebujete aj väčší priestor. V preplnenej obývačke takáto oslava môže vyzerať naozaj zvláštne, najmä vtedy, ak sa medzi hosťami nebudete mať kam pohnúť. V poslednom čase sú veľmi obľúbené oslavy v reštauráciách, detských herniach či rodinných centrách, prípadne vonku na dvore, ak pravdaže máte svoj vlastný dom a deti sa narodili v letných mesiacoch.

Narodeninové oslavy a detské párty však nie sú nevyhnutnosťou, niekedy deťom stačí, keď sa urobí menšia oslava v kruhu rodiny, vždy sa detí (najmä väčších detí) radšej spýtajte, či chcú robiť narodeninovú oslavu pre svojich kamarátov. Narodeninové oslavy nemusíte robiť každý rok, v niektorých rodinách ich organizujú napríklad každý druhý rok, alebo len na okrúhle narodeniny. Alebo do určitého veku takéto oslavy rodičia neorganizujú, nechávajú si ich na neskôr, keď napríklad deti začnú chodiť do škôlky alebo školy, keď už majú vytvorený okruh svojich kamarátov a oslavy vnímajú inak.

Ak chcete, aby oslava bola niečím výnimočná a nezabudnuteľná, môžete si objednať rôzne zábavné aktivity a atrakcie: nafukovacie atrakcie, maľovanie na tvár, bublinovú šou, vystúpenie šaša či kúzelníka, bábkové divadlo alebo animátorov, ktorí už vedia, ako deti na takejto oslave zabaviť a pripravia im vhodný program.

Spoločná narodeninová oslava – áno, či nie?

Nezabúdajte na to, že vaše dvojčatá sú individuálne osobnosti a aj pri plánovaní ich narodeninovej oslavy na to myslite a zorganizujte ju tak, aby bola výnimočná pre obe deti. Pri plánovaní oslavy myslite aj na to, že keďže sú dvaja, prípadne traja, aj počet hostí sa zdvojnásobí, zvlášť v prípade, keď má každé dieťa svojich priateľov. Môžete si určiť, koľko priateľov môže každé dieťa pozvať, alebo ak ich je veľmi veľa, urobte oslavu zvlášť pre priateľov a druhú potom zvlášť pre rodinu. Ak plánujete na oslave program pre deti, súťaže, či nejaké aktivity, je dobré vopred sa dohodnúť s ďalšími dospelými, aby vám pomohli – vzali si určitý počet detí na starosť a dávali počas oslavy na ne pozor.

Pred oslavou môžete spolu s deťmi vyrobiť aj pozvánky na ich oslavu, prípadne sa dohodnúť s rodičmi pozvaných detí telefonicky.

Torta

Narodeninová torta už neodmysliteľne patrí ku každej oslave. V ponuke dnes nájdete torty, pri ktorých sa fantázii medze nekladú a v rukách skúsených cukrárok sa často zmenia na hotové umelecké diela. Ak ste šikovní, môžete tortu upiecť deťom sami, prípadne vám deti rady pomôžu aj pri zdobení. Ak neoplývate takýmito zručnosťami a neradi pečiete, jednoducho si takúto tortu objednajte. Na internete, ale aj v časopisoch či kuchárskych knihách nájdete množstvo inšpirácií. Ale pamätajte si, čím prepracovanejšia torta, tým bude aj cena vyššia. Môžete si zvoliť spoločnú tortu pre dvojčatá, alebo budú mať jednu spoločnú tortu, z ktorej časť bude pre každé dvojča farebne odlíšená, prípadne sa bude líšiť detailmi. Ďalším variantom sú dve menšie torty pre každé dieťa zvlášť, ktoré môžu byť ale úplne odlišné, podľa toho, čo dieťa zaujíma a čo sa mu páči. A určite nezabudnite na sviečky, ktoré vaše dvojčatá môžu sfúknuť spolu, bude to pre ne nezabudnuteľný zážitok.

Spoločná torta pre dvojčatá - chlapcovSpoločná torta pre dvojčatá - dievčatá

Aký darček pre dvojčatá?

Jeden spoločný darček, alebo dva samostatné darčeky? To je otázka, ktorá potrápi nejednu rodinu. Ak sú detičky ešte malé, nie sú ešte zvyknuté podeliť sa o darovanú hračku. Čím sú väčšie, majú aj individuálne nároky. Darčeky preto treba prispôsobiť ich individuálnym potrebám.

Aby ste sa vyhli tomu, že niekto prinesie nevhodný darček, dohodnite sa vopred s gratulantmi, či im majú kúpiť jeden spoločný darček alebo radšej samostatný podľa toho, o čo sa každé z nich zaujíma, čo by chcelo a aké má záľuby. Darčeky ako autodráha, kuchynka, pult pre malých majstrov – sú darčeky, ktoré určite netreba kupovať dvakrát. Ak im však kupujete knihy, puzzle, hry..., je dobré kúpiť každému dieťaťu niečo iné, aby nemali tieto veci rovnaké. Určite by vyzeralo dosť zvláštne, keby každé dieťa dostalo napríklad knihu Danka a Janka. Sú to veci, ktoré si môžu vymieňať a vzájomne požičiavať. Rovnako môžete kúpiť podobné darčeky, ale napríklad v inej farbe.

Spoločný darčekNajmä deti do troch rokov sú ešte malé na to, aby sa rady delili o darčeky. Preto sú pre ne vhodné drobné hračky, oblečenie, leporelá... Peknou pamiatkou je urobiť fotoalbum každému dieťaťu a odfotiť ho s hosťami. Pamätajte ale, že treba urobiť dve kópie, aby malo každé dieťa jednu vo svojom albume. Toto robte každý rok, aby mali pamiatku na to, kto sa zúčastnil ich narodenín. Každé dieťa tak bude mať svoj vlastný album.

Ak si dvojčatá otvárajú darčeky počas oslavy, nechajte ich nech sa v rozbaľovaní striedajú.

Ak máte na oslave kamarátov detí, môžu im darčeky vyrobiť priamo na oslave. Pripravte im všetky materiály a návrhy, deti sa nielen zabavia, ale im venujú aj vlastnoručne urobený darček, ktorý vaše dvojčatá určite poteší.

Občerstvenie

Na detskej oslave podávajte len jednoduché občerstvenie – jednohubky, ovocie, zeleninové šaláty, koláčiky, slané pečivo, sušené ovocie, zmrzlinu..., najlepšie také, na ktoré nepotrebujú príbory a môžu si ich vziať do ruky, pretože deti sa nebudú príliš zaoberať stolovaním, ide im hlavne o hry a zábavu. Z nápojov je vhodná minerálna voda, džúsy, ľadový čaj či obyčajná voda.Môžete urobiť aj domáce džúsy a šťavy, ktoré nalejete do džbánov a vkusne ozdobíte ovocím. Šálky, poháre a tanieriky môžete označiť menovkami, aby si ich deti nepoplietli. Môžete poprosiť aj rodičov, aby priniesli niečo drobné na zahryznutie.

Vhodným občerstvením sú aj ovocné a zeleninové šaláty

Výzdoba

A nezabudnite na výzdobu – farebné balóniky a lampióny, konfety, girlandy, trubky... – to všetko navodí tú správnu slávnostnú narodeninovú atmosféru. Stoly s občerstvením môžete vyzdobiť servítkami na rôznu tému, napríklad motívom obľúbenej rozprávky a v tomto duchu sa môže niesť aj celá narodeninová oslava.

RADY A TIPY na záver

  1. Tortu/torty objednajte dostatočne včas, nezháňajte si cukrárku na poslednú chvíľu, mohlo by sa stať, že v časovej tiesni nakoniec nebude torta podľa vašich predstáv.
  2. Ak robíte oslavu vonku, majte plán B v prípade, že by napríklad pršalo. Platí to hlavne pre zábavné aktivity a atrakcie, aby bola k nim vhodná alternatíva vo vnútorných priestoroch.
  3. Vopred si pripravte program pre deti – súťaže, rôzne aktivity, zábavu.
  4. Urobte si zoznam hostí, včas im dajte vedieť o oslave a v týždni pred oslavou všetkých oslovte, aby vám potvrdili svoju účasť.
  5. Pre malé deti robte oslavy také, aby neboli preplnené aktivitami a aby netrvali príliš dlho.
  6. Ak spievate deťom pesničku Veľa šťastia zdravia, nezabudnite, že treba zaspievať každému dvojčaťu zvlášť.
  7. Občerstvenie pripravujte pre istotu pre väčší počet hostí, aby ste mali zásoby aj pre nečakané návštevy.
  8. Oslavy zbytočne nenaťahujte, snažte sa aj napriek tomu dodržiavať režim detí, zvlášť keď ide o menšie dvojčatá. Optimálny čas je dve až tri hodiny, u starších detí môžete čas predĺžiť.
  9. Zistite si od rodičov, či dieťa nemá alergiu na určité potraviny a prispôsobte tomu aj občerstvenie.
  10. Nezabudnite pripraviť aj malé občerstvenie pre rodičov detí. Niektorí možno na oslave zostanú a budú v úlohe pozorovateľov, prípadne pomocníkov pri hrách a aktivitách.

Pre inšpiráciu si môžete pozrieť torty pre dvojčatá v našej fotogalérii.

Veríme, že oslava narodenín vašich dvojčiat bude dvojnásobná zábava a nie dvojnásobná starosť a vaše deti budú na ňu s úsmevom spomínať.

FOTO: Erik Števák, freedigitalphotos.net, en, nk, freeimages.com

Článok vyšiel aj v časopise Dvojičkovo 1/2015 (strana 42 – 45)

 

{jvotesystem poll=|6|}

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Viac článkov od tohto autora

Kto je online

Práve tu je 61 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Súvisiace články

Copyright © 2019 Dvojičkovo.sk - Jedinečný sprievodca svetom dvojčiat a viacerčiat. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je voľne šíriteľný softvér vydaný podľa GNU General Public License.

Copyright 2019  Dvojičkovo.sk - jedinečný sprievodca svetom dvojčiat a viacerčiat. Informácie na webovej stránke nenahrádzajú lekársku starostlivosť. V prípade potreby kontaktujte svojho lekára. Všetky práva vyhradené. Akýkoľvek obsah webovej stránky nesmie byť kopírovaný a používaný bez predchádzajúceho súhlasu prevádzkovateľa tejto stránky. Články majú len informačný charakter.

 

 Designed by www.diablodesign.eu.

Webová stránka Dvojičkovo.sk používa cookies, čím vám uľahčí používanie a sprostredkuje vám informácie s prispôsobeným obsahom. Ďalším používaním webovej stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. Podrobnejšie informácie sa dozviete po kliknutí na "Viac o cookies". Viac o cookies