foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Dvojičkovo.sk

prenašedeti.sk

Špecializovaný obchod na kočíky pre dvojičky teraz ponúka zľavu 5 % pri kúpe dvoch rovnakých produktov, viac informácií na webovej stránke www.prenasedeti.sk.

Tipy a skúsenosti pre prvý polrok s dvojčatami – 1. časť (tehotenstvo, v nemocnici, dobré rady, návštevy)


Tehotenstvo s dvojčatami nepodceňujte! Pripravte sa naozaj na všetko.Dozvedeli ste sa práve, že čakáte dvojčatá? Máte obavy ako to všetko zvládnete? Nemusíte sa obávať, nie ste jediná, ktorá bude mať dvojčatá. Zvládnete to, lebo budete musieť a zvládnete aj to, čo sa vám kedysi zdalo nemožné. Dieťa obráti náš život hore nohami a pri dvojčatách to platí dvojnásobne. Ale na konci toho všetkého budete pyšná na to, že ste to zvládli a zvládli ste to najlepšie ako ste mohli, aj keď zo začiatku to tak nebude vyzerať (alebo to tak nevyzeralo).

Mať dvojčatá nie je vôbec také strašné ako to na prvý pohľad vyzerá, a možno si myslíte, že to beriem moc optimisticky. Ale je to fakt úžasné, a všetci, ktorí dvojčatá majú, mi určite dajú za pravdu. Je naozaj milé, keď vás ľudia obdivujú ako to všetko zvládate, pretože si uvedomujú, že nie je jednoduché starať sa o jedno dieťa a vy sa ešte k tomu staráte naraz o deti dve. Každú mamičku, nielen mamičku dvojčiat, poteší akékoľvek uznanie či pochvala.

Mňa mnohí, aj cudzí ľudia, zastavovali na ulici, pochválili aký máme pekný kočík, pýtali sa, či sú to chlapci alebo dievčatá, ako to zvládame, či dojčím... Ja som odpovedala vždy s úsmevom: „Zvládame to ako sa dá..., sú to chlapci... a... áno, dojčím.“

Ľudia vás budú obdivovať a vy budete mať z toho určite dobrý pocit. Dvojčatá nemá každý. Keď idete na prechádzku s dvojčatami, vždy pútate pozornosť ostatných. Keď idete von s jedným dieťaťom, nikto sa nad tým nepozastavuje. Mamičiek s jedným dieťaťom je množstvo, ale s dvojčatami je len pár, aj keď možno viac ako v minulosti. Ale je to skupina, do ktorej budete patriť (ak už pravdaže nepatríte) a budete na to hrdá – hrdá mamina dvojčiat. No povedzte, ktorá mamička sa môže takýmto titulom pýšiť? Ale pravdaže každá mamička, ktorá vychovala čo len jedno dieťa, si zaslúži náš obdiv a uznanie. Pretože to nie je také jednoduché ako sa na prvý pohľad zdá.

Tehotenstvo

Tehotenstvo s dvojčatami netreba podceňovať, ani brať na ľahkú váhu. Naozaj treba dať na rady lekára, zvoľniť tempo a zbytočne sa nenamáhať, veľa oddychovať. Ak chodíte ešte do práce je to o to ťažšie, ale určite sa dá dohodnúť so zamestnávateľom, prípadne sa vypísať na PN. Väčšina tehotenstiev s dvojčatami končí predčasne pred 37. týždňom. Odporúčam prečítať si o tom články a riadiť sa radami, ktoré sú tam uvedené: Prečo je dôležité deti donosiť, Keď prídu dvojčatá na svet o pár mesiacov skôr.  

Niektoré mamičky zvládajú tehotenstvo s dvojčatami lepšie ako mamičky, ktoré čakajú len jedno bábätko. Mala som možnosť poznať mamičku, ktorá čakala trojčatá. Ten optimizmus, s akým nás chodila pozerať na pooperačnú izbu, by jej nejedna mohla závidieť. A to isté keď už boli malí drobci na svete, z ničoho si ťažkú hlavu nerobila, bola v pohode a je taká dodnes. Chlapci sú krásni a spokojní a verím, že aj ich mamina. Byť v pohode – to je pre vaše deti vždy to najdôležitejšie, aj keď niekedy sa to jednoducho nedá.

Čas strávený v nemocnici pred pôrodom

Ak musíte predčasne do nemocnice, berte to pozitívne. V nemocnici sa o vás postarajú a ste v tých najlepších rukách. Je o vás postarané, len oddychujte, dajte na rady lekárov a tešte sa na detičky, budete potrebovať veľa síl keď sa narodia, preto čas v nemocnici (aj keď to nie je moc príjemné a radšej by ste boli doma) trávte zmysluplne a odožeňte všetky negatívne myšlienky. Je dôležité, aby bábätká v brušku vydržali čo najdlhšie a každý ďalší deň navyše je pre ne plus.

Čas strávený v nemocnici po pôrode

Pokiaľ je to len možné, čo najviac oddychujte. Ak máte bábätká pri sebe v izbe, tak si určite moc neoddýchnete, ale využite pomoc sestričiek a dovoľte im postarať sa o detičky aspoň cez noc kým vy spíte a nechajte si deti nosiť len na dojčenie, pretože doma sa už nevyspíte vôbec. Pokiaľ máte detičky v inkubátore alebo na oddelení pre predčasne narodené deti a nemôžete ich tak mať pri sebe, oddychujte alebo spite. Mamičky chodia väčšinou k deťom v trojhodinových intervaloch, medzitým majú možnosť oddýchnuť si alebo pospať. Návštevy rodiny obmedzte na minimum alebo sa snažte skrátiť dobu návštevy. Návštevy v nemocnici dokážu človeka unaviť, a pokiaľ si napríklad musíte odsávať mlieko, na návštevy vám naozaj nezostane moc času.

Dvojčatá v deň pôrodu. 

Dvojčatá a „dobré rady“ známych a rodiny

Nič si nerobte z rečí ľudí o tom ako vás ľutujú, alebo že vám nezávidia. V kútiku duše vás obdivujú, ste mamička dvojčiat a týmto titulom sa nemôže pýšiť každá mamička, vy ÁNO. Nedajte na reči, riaďte sa svojou intuíciou, nedajte sa prehovoriť na niečo s čím vnútorne nesúhlasíte len preto, že okolie to tak chce, tlačí na vás, a že to tak má byť.

Ach, jaj, akí sú len všetci okolo niekedy múdri:

„A prečo plačú? Nie sú hladní?“

„Daj im jesť, sú hladní.“

„Ja by som im dala ten cumeľ.“

„Chúďatko malé, nedajú ti papať...“ (keď jeden papá a druhý plače, lebo musí čakať...)

„Máš asi málo mlieka, netreba ich dokrmovať? Nemáš riedke mlieko?“

A podobné „nezmysly“ (aj keď možno myslené dobre). Určite si spomeniete aj na ďalšie. Nedajte sa zaskočiť a znechutiť podobnými výrokmi, na každý si nájdite „vtipnú“ odpoveď. Nič si z toho nerobte a púšťajte také reči jedným uchom dnu a druhým von a vôbec sa nad tým nezamýšľajte.

Bábätká a návštevy

S malými bábätkami chodievajte na krátke návštevy, alebo najlepšie na žiadne. A ak aj pôjdete na nejakú návštevu, tak na 1 – 2 hodinky a tak, aby ste sa vopchali do režimu a deťom ho moc nenarušili. Nie je nič horšie ako keď vám plačú obe deti naraz na návšteve. Kým sú deti v pohode a usmievajú sa, tak sú zlaté a dobručké a každý by ich na rukách nosil. Akonáhle zmenia náladu a začnú jačať, už také dobručné nie sú a zrazu ich nemá kto povarovať a vypočujete si tisíc múdrych rád prečo vám dieťa plače. Lebo všetci okolo to vedia určite lepšie ako vy. Vtedy je najvyšší čas návštevu ukončiť. Ľudia si neuvedomujú, že deti nemusia plakať len preto lebo sú hladné, ale môžu byť aj unavené z toľkých ľudí okolo, ktorí na nich vyvaľujú oči a snažia sa s nimi porozprávať ich „bábätkovskou“ rečou.

 

Foto: archív dvojičkovo.sk

Komentárov   

parvitas
0 #3 nemocnicaparvitas 2015-03-23 18:24
Dátum: 12.9.2011

Teraz pri čítaní len prikyvujem, áno, dám si poradiť, áno, toto je fajn rada, takto sa zariadim aj ja. :D Ale keď som si prečítala, že si mám v nemocnici oddýchnuť. nehnevajte sa, ale s týmto sa ešte nestotožňujem. Teraz som síce len v polovici tehotenstva, keď už budem končiť, možno to bude iné. Ale stále sa neviem zmieriť s tým, že budem odlúčená od staršej dcérky (v čase narodenia dvojičiek bude mať cca 2,5 roka). Teraz je na mne doslova nalepená, všetko len s maminkou... Ako ste to prežívali vy, so starším dieťatkom?
Citovať
Aďa
0 #2 Starší súrodenecAďa 2015-03-23 18:23
Dátum: 12.9.2011

No áno, to je pravda, ak je doma ešte jedno staršie dieťa, je to trochu ťažšie a aj komplikovanejšie. Podľa mňa na to treba súrodenca pripraviť už vopred, človek nikdy nevie kedy sa tam ocitne, zvlášť keď ide o dvojčatá. Ja som si to prežila, dcéra mala necelé 4 roky, no brala som to ako to bolo, ona chodila do škôlky a bola doma s mužom. Zvládla to výborne ale jasné že keď som sa vrátila bol to trochu problém, ale časom sa všetko vrátilo do starých koľají aj keď to netrvalo týždeň ale pár mesiacov. Chodila ma navšetevovať do nemocnice a bola pozrieť aj bračekov keď sa narodili. No a každý večer som jej zavolala a zaželala dobrú noc. Držím palce, nech to obe zvládnete :P
Citovať
RM
0 #1 dobre rady znamych a rodinyRM 2015-03-21 20:05
Dátum: 23.06.2011

Nedajte si radit od inych Mám, Starych mam,ktore povedia a co ty?? ja som vychovala dve deti ty nic nevies si mlada neskusena.... Vy ste vynosili deticky pod srdcom Vy najlepsie viete co je dobre pre ne... nie ako ja dala som sa ovplyvnit nazorom ze rocne deti maju spavat raz.. sice maju ale videla som to na mojich krpcoch ze im vyhovuje dva razy po hodinke a pol. A tak teda po dvojmeacnom vtlkani do mojej hlavy som si povedal adam ich sapt raz nech mam od nich vsetkych pokoj.. a nakoniec mi povedia tak ich davaj dva razy spavat oni to este potrebuju... takze asi tak ja mam tolko negativnych zazitkov ze by som tu mohla pisat od rana do vecera ale nejdem:-)) povedala som si ze si nejdem zneprijmenovat najkrajsie chvile v zivote ked krpce rastu a zacinaju blabotat a tak nejakym somarinami ludi okolo mna co iba zavidia.... ANO zavidia to je vsetko....
Som zastanca hesla kazdy dostane tolko deti kolko si zasluzi :-) a o kolko sa je schopny postarat tak pravdepobne som schopna sa postarat o dve naraz i ked mam 23 rokov.. a aj to ze kojim stale a snazim sa aby mi nemusel nikto pomahat... (samozrejme manzela neratam)
Citovať

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Viac článkov od tohto autora

Kto je online

Práve tu je 93 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Súvisiace články

Copyright © 2019 Dvojičkovo.sk - Jedinečný sprievodca svetom dvojčiat a viacerčiat. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je voľne šíriteľný softvér vydaný podľa GNU General Public License.

Copyright 2019  Dvojičkovo.sk - jedinečný sprievodca svetom dvojčiat a viacerčiat. Informácie na webovej stránke nenahrádzajú lekársku starostlivosť. V prípade potreby kontaktujte svojho lekára. Všetky práva vyhradené. Akýkoľvek obsah webovej stránky nesmie byť kopírovaný a používaný bez predchádzajúceho súhlasu prevádzkovateľa tejto stránky. Články majú len informačný charakter.

 

 Designed by www.diablodesign.eu.

Webová stránka Dvojičkovo.sk používa cookies, čím vám uľahčí používanie a sprostredkuje vám informácie s prispôsobeným obsahom. Ďalším používaním webovej stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. Podrobnejšie informácie sa dozviete po kliknutí na "Viac o cookies". Viac o cookies