foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Dvojičkovo.sk

prenašedeti.sk

Špecializovaný obchod na kočíky pre dvojičky teraz ponúka zľavu 5 % pri kúpe dvoch rovnakých produktov, viac informácií na webovej stránke www.prenasedeti.sk.

Najčastejšie otázky o dvojčatách

Nedávno jedna mamička v našej skupine na Facebooku napísala:
Tak už som si myslela, že ma nič od okoloidúcich neprekvapí..., ale táto otázka je za 100 bodov (dvojky sedeli v kočíku):
Pani: „Ale to nie sú dvojičky?!?!“
Ja: „Áno, sú.“
Pani: „Ale nie, veď ten naľavo vyzerá byť väčší. Určite sú to dvojičky???“


Už dávno som sa tak nepobavila ako na tomto príspevku, ktorý mal, samozrejme, veľkú odozvu u ostatných dvojmamičiek. Nedalo mi to a spravila som prieskum, ktorý sa týkal najčastejších otázok, ktoré sa pýtajú ľudia rodičov dvojčiat.

Dvojčatá sú aj v dnešnej dobe zvláštnosť, hoci sa vyskytujú častejšie ako v minulosti hlavne vďaka umelému oplodneniu či hormonálnej liečbe. Každej dvojmamičke padne dobre, hlavne po ťažkom dni, keď sa jej niekto na prechádzke prihovorí a pochváli detičky, ako to pekne zvláda a aká je šikovná. Ale nemusí byť pripravená na otravné a niekedy aj nie moc príjemné otázky, ktoré mnohí, hoci to určite nemyslia v zlom, mamičke položia. Neuvedomujú si tak, že mamičku takými otázkami zbytočne zaťažujú a keď sa jej počas prechádzky ešte k tomu každý spýta to isté, netreba sa čudovať ak mamička na takúto otázku odpovie nezmyslom.

Skúste si teraz pozrieť nasledujúce otázky a spočítajte koľko z nich vám už ľudia aspoň raz položili. Myslím si, že je ich minimálne polovica, prípadne sú ďalšie, ktoré tu uvedené nie sú.

 

 1. To sú dvojčatá?
 2. To sú chlapci/dievčatá/párik?
 3. To sú jednovaječné alebo dvojvaječné?
 4. Ako to zvládate?
 5. Dojčíte?
 6. Máte ich prirodzene?
 7. To sú vaše deti?
 8. To sú trojičky? (ak ide s nimi mladší alebo starší súrodenec)
 9. Máte to v rodine?
 10. To ako sa vám podarili dvojičky?
 11. A koľko je medzi nimi rozdiel?
 12. A ktoré je staršie?
 13. Rodili ste prirodzene alebo cisárskym?
 14. Ktoré z nich je lepšie?
 15. Ako ste vyberali mená, nepletú sa vám?
 16. Majú svoju vlastnú reč?
 17. Obliekate ich rovnako?

 

Prieskumom sa zisťovalo, ktorú otázku vám položia ľudia najčastejšie ako prvú, potom ktorá najčastejšia je ako druhá otázka, aké sú ďalšie najčastejšie otázky a ktoré z uvedených otázok sa vás nikto nikdy nespýtal. Keďže mamičky, ktoré majú ešte okrem dvojčiat jedno staršie alebo mladšie dieťa, sa stretávajú s otázkou či sú to trojčatá, pýtali sme sa aj či im niekto takúto otázku niekedy položil. Výsledky sú skutočne zaujímavé.

Najčastejšie otázky, ktoré vám ľudia položia ako prvé:

 1. To sú dvojčatá? 76%
 2. To sú chlapci dievčatá? 10%
 3. Ako to zvládate? 8%
 4. To sú jednovaječné alebo dvojvaječné? 3%
 5. Máte to v rodine? 3%

Ako druhú väčšinou dostanete otázku:

 1. To sú chlapci/dievčatá/párik? 39%
 2. Ako to zvládate? 26%
 3. Sú jednovaječné alebo dvojvaječné? 21%
 4. Máte to v rodine? 11%
 5. Iné otázky: Sú dobrí? Pomáha vám niekto?... 3%

Ak sa vás po prvých dvoch otázkach ľudia ďalej vypytujú, pýtajú sa najčastejšie:

 • Pomáha vám niekto? 17%
 • To sú jednovaječné alebo dvojvaječné? 15,5 %
 • Ako to zvládate? 15%
 • Ktoré z nich je lepšie? 11%
 • To sú vaše deti? 7%
 • Rodili ste prirodzene alebo cisárskym? 6%
 • To sú chlapci/dievčatá/párik? 5%
 • A ktoré je staršie? 5%
 • Ako ste vyberali mená, nepletú sa vám? a Dojčíte? 4%
 • A koľko je medzi nimi rozdiel? 3%
 • Obliekate ich rovnako? 2,5 %
 • Máte ich prirodzene/po umelom oplodnení? 2,5%
 • Majú svoju vlastnú reč? 1,5 %
 • Ostatné otázky 1%

A tu je aj zoznam otázok, ktoré niektoré mamičky zatiaľ nikdy nedostali:

 1. Majú svoju vlastnú reč?
 2. Ako ste vyberali mená, nepletú sa vám?
 3. Obliekate ich rovnako?
 4. Ktoré z nich je lepšie?
 5. To ako sa vám podarili dvojičky?
 6. A koľko je medzi nimi rozdiel?
 7. A ktoré je staršie?
 8. Rodili ste prirodzene alebo cisárskym?

 

To sú dvojčatá?

Prvou najčastejšou, tzv. top otázkou, ktorú vám ľudia položia, je jednoznačne: „To sú dvojčatá?“ Áno, chápeme, že nie vždy ľudia vedia určiť či ide o dvojčatá, zvlášť aj preto, že dvojkočíky používajú aj mamičky, ktoré majú dve deti napríklad narodené rok po sebe. Ale je nepochopiteľné, keď ide mamička s dvojkočíkom, v ňom sedia dve dievčatká oblečené v ružovom, úplne rovnaké a niekto sa spýta: „To sú dvojičky?“ A ešte lepšie, keď dotyčná začne presviedčať mamičku, že to určite nie sú dvojčatá...

Tu je jeden krásny príklad:

Mňa pravidelne chválili, akí krásni chlapci, nevadilo, že boli od hlavy po päty v ružovom a v ružovom kočíku, a koľkokrát otázka: „To sú dvojičky????“

A dokonca jedna mamička si od staršej pani vyslúžila pokarhanie, že jej klame:

... a keď som jej povedala, že to menšie je dievča a väčšie chlapec, tak na to bola jej reakcia: „A to dvojičky sú vždy rovnakého pohlavia, tak prečo mi klamete?“

A ešte pár zaujímavých odpovedí mamičiek na otázku: „To sú dvojčatá?“ Niektoré mamičky sa s odpoveďami vedia naozaj vynájsť:

... mne minule jeden chlap: „To tak vyzerá akoby ste tu boli dve!“ Ja mu na to: „Nie, to ste len veľa vypili!“

„...nieeeee, to nie sú dvojičky, len súrodenci čo sa čisto náhodou skoro naraz narodili.“

... ja na takúto otázku odpovedám: „To sú sestry.“ Raz ma jeden chlapík dorazil: „To fakt? Veď vyzerajú rovnako akoby boli dvojičky!!!!“


To sú trojčatá?

Takúto otázku občas dostanú mamičky, ktoré majú okrem dvojčiat ešte jedno staršie alebo mladšie dieťa. A vôbec nevadí, že viditeľne starší súrodenec je o hlavu vyšší.

... ale zabíjajú ma otázkou: „To sú trojičky?“ keď idem s dvojkami a s ich o dva roky starším bratom - viditeľne väčším a vyšším, ale občas im oblečiem rovnaké tričká...

V našom prieskume sme sa dozvedeli, že 17% mamičiek túto otázku už niekedy dostalo a zvyšným 83% túto otázku nikto ešte nepoložil.

To sú chlapci/dievčatá/párik?

V poradí druhou najčastejšie položenou otázkou je: „To sú chlapci/dievčatá/párik?“ Mnohé mamičky píšu, ako idú s kočíkom, v ňom si sedia dievčatká od hlavy po päty oblečené v ružovom a niekto sa spýta: „To sú chlapci?“ K tomuto už naozaj nie je čo dodať. Tiež som tak párkrát šla na prechádzku. Mám chlapcov a boli v červenom kočíku, no obaja v modrom, prikrytí modrými dekami a tiež ma niekto zastavil a pýtal sa či mám chlapca a dievča. Dosť ma to vtedy zaskočilo, povedala som, že to sú obaja chlapci.
Raz som jednu mamičku počula ako hovorí svojmu dieťaťu: „Vidíš, teta má dvojčatá – chlapčeka a dievčatko.“ Nič som na to nepovedala, asi by to nemalo zmysel.

A čo na to hovoria mamičky?


... poviem vám, že mňa už raz ľudia tak zblbli, že pri piatom človeku, čo sa čudoval nad dvojkami a pýtal sa: „To máte párik?“ som úplne bez zaváhania povedala: „ Nie, to sú dievčatá.“ A pani sa pýtala ďalej: „ A ako sa volajú?“ A ja, keďže máme chlapcov ako buky, že Martinko a Lukáško. Bez komentára odišla... manžel vtedy len oči vypleštil a ešte dodnes sa mi rehoce.“

... mňa sa často pýtajú: „To sú dievčatká?“ (máme čierny kočík, modré vetrovky, hnedé čiapky...)

...to je u nás bežné, každý v ružovom, rovnako oblečené, rovnako vysoké, a otázky typu: „To sú dvojičky? A chlapci alebo párik?“

Mne raz jedna staršia pani povedala, to boli ešte deti v kočíku, modrý kočík, modré fusaky, modré kombinézy a ona mi hovorí: „Jéj, to sú ale krásne princezné!“ Ja som na ňu len pozrela a hovorím: „Princovia.“ A ona úplne vyjavená hovorí: „Ale to nie je možné, veď sú krásni ako dievčatká...“


Sú jednovaječné alebo dvojvaječné?

Tiež jedna z tých zaujímavejších otázok, ktoré dostanú rodičia dvojčiat. Áno správne, dvojčatá môžu byť jednovaječné alebo dvojvaječné, mnohí však nevedia aký je medzi tým rozdiel. Ako sa niektoré mamičky vyjadrili, mnohé majú pocit, že ľudia s takýmito otázkami ani nepočúvajú odpovede, pýtajú sa len preto, aby sa niečo spýtali. Možno je pekné, že sa o dvojčatá ľudia tak zaujímajú a snažia sa prihovoriť a viesť konverzáciu, ale mnohokrát si neuvedomujú ako sa potom na takéto otázky pozerajú samotné mamičky. Niektoré situácie potom vyznievajú dosť komicky.

Jednovaječné dvojčatá - vznikajú pri rozdelení jedného vajíčka, ktoré bolo oplodnené len jednou spermiou. Toto rozdelenie môže nastať v rôznych štádiách jeho vývoja. Takto vzniknú dvaja jedinci, ktorí majú rovnakú genetickú výbavu a sú vždy rovnakého pohlavia a sú si takmer navlas podobní. Je ťažké ich rozoznať, ale väčšinou majú určité znaky, ktorými sa odlišujú, na pohľad sú však rovnakí.

Dvojvaječné dvojčatá - vznikajú oplodnením dvoch vajíčok dvoma rôznymi spermiami. Je to v tom prípade, keď sa pri ovulácii uvoľnia dve vajíčka. Každé takéto dvojča má potom počas tehotenstva svoju vlastnú placentu a plodové blany a každé má vlastnú genetickú výbavu. Dvojvaječné dvojčatá môžu byť rovnakého pohlavia, alebo rozdielneho, a tak isto môžu si byť podobné alebo každé iné. Sú to skôr súrodenci, ktorí sa narodili v rovnaký deň, ale sú aj prípady, kedy sa narodili v rozdielne dni. Vždy sa však považujú za dvojčatá.

... my máme dievčatko a chlapca a častou otázkou bolo: „A sú jednovaječné?“


Ako to zvládate?

To je jedna z otázok, ktorú mnohé mamičky doslova neznášajú. No ako to asi môžeme zvládať? Nikto si pravdaže predstaviť nevie, ale pre mnohé je to dosť nepríjemná otázka. Ak stretnete mamičku s dvojčatami, radšej jej takúto otázku nedávajte. Mamičky chcú skôr počuť povzbudenie a uznanie a nie čeliť otázkam ako keby boli na výsluchu. Po celodennom kolotoči okolo detí naozaj často nemajú chuť ľuďom vysvetľovať „aké to je mať dvojčatá“.
Ja vždy na konštatovanie typu: „Tak to si ani neviem predstaviť,“ odpovedám: „Tak to si radšej ani nepredstavujte.“ Pravdaže, nie je to až také strašné ako to ja prezentujem, ale ten výraz človeka, ktorému to poviem, stojí za to.

To, že mamičky naozaj potrebujú uznanie a pochopenie môžem uviesť na jednom krásnom príklade:

Ja som dnes po dlhom čase zažila milý koment, až ma dojal, a pritom taký jednoduchý. Valila som sa v tom vetre s mojím tankom (kočíkom) cez autobusovú zastávku a jedna babička, s paličkou, mi uhla, aby som mohla prejsť, a usmievala sa na baby, a keď som prechádzala okolo, chytila ma za rukáv a s uznaním povedala: „Šikovná maminka,“ a usmiala sa... až mi slzy vyhŕkli...

Myslím, že takéto uznanie hovorí naozaj za všetko a nielen dotyčnej mamičke vyhŕkli slzičky...


Máte to v rodine?

Naozaj neviem prečo je pre mnohých táto otázka taká dôležitá, alebo možno niekto čaká, že ak v rodine dvojčatá nemáte, automaticky ich máte po umelom oplodnení. Dvojčatá pravdaže nemusíte mať ak ich máte v rodine, a tak isto ich mať môžete, aj keď ich v rodine ešte nemáte. Všetko je to individuálne, pravdaže, je tu vysoké percento dvojčiat po umelom oplodnení, po hormonálnej liečbe, alebo aj po vysadení antikoncepcie.


Máte ich prirodzene/po umelom oplodnení?

Táto patrí k jednej z tých najnepríjemnejších otázok, hlavne pre mamičky, ktoré majú dvojčatá po umelom oplodnení. Určite si mnohokrát spomenú aké to bolo neľahké obdobie, keď sa na umelé oplodnenie pripravovali, a nikto si nevie predstaviť aké je to náročné, a to hlavne psychicky. Veľakrát preto nevedia čo majú odpovedať. Je to veľmi osobná otázka, ktorú by sa mamičiek dvojčiat nikto nikdy nemal pýtať. Bohužiaľ, niektorí ľudia vedia byť dosť netaktní, neviem prečo si myslia, že majú právo to vedieť a teda sa na to pýtajú. Nie je predsa dôležité či sú deti po umelom oplodnení alebo prirodzene a nikto nemá právo sa na toto pýtať. Takže radím odpovedať: „Nie, priniesol nám ich bocian.“


Pomáha vám niekto?

Aj toto je dosť častá otázka, mnohé mamičky však pomoc nepotrebujú, dokážu to zvládnuť aj samy, a to hovorím z vlastnej skúsenosti. Avšak každá pomoc pre mamičku dvojčiat sa počíta a je neoceniteľná. Mne sa mnohí čudujú, že napríklad sama idem s deťmi k lekárke, a to naraz s troma deťmi, že ako sa to dá takto zvládnuť. Ja vravím, DÁ sa to. Ak ste to ešte neskúšali, vyskúšajte a zistíte, že to nie je nič hrozné. U lekára je predsa vždy sestrička, tá môže zobrať druhé dvojča, pomôže. Ja som s nimi často chodievala aj sama po lekároch, nikoho som si na pomoc nebrala. Keď sa však niekto ponúkol, pomoc som prijala, ale nikdy mi nerobilo problém ich vychystať a ísť.


A ešte pár zaujímavých otázok či konštatovaní na záver

Na otázku koľko majú rokov, a potom moju odpoveď, že 5, sa dotyčná osoba spýtala: „A ten druhý?“

„Chcete ešte deti? Vedeli ste, že to budú dvojičky?“

„No aj v tej druhej (vaničke od kočíka) máte miminko?

Prečo som im dala také podobné mená sa ma pýtala susedina dcéra, ktorá má sestry dvojičky - Martinku a Tamarku, a tie moje sú Juliana a Anna..., no neviem čo je na tých menách podobné.

„Už vám dve isto stačia a ďalšie neplánujete.“ (to skôr konštatovanie a rozhodnutie za nás...)

Vraj načo nám je toľko oblečenia, alebo načo nám je toľko plienok...

„To ako sa vám podarili dvojičky?“ A manžel na to: „Ukážem vám?“

„To sú dvojičky? Ale nie, veď ten jeden je určite starší!“

O tej podobe som aj ja raz dostala otázku, že ako ich rozoznávam, keď sú nahí... pozor, mám párik...

„...ale to nemôžu byť dvojčatá... Ste kamarátky a máte spoločný kočík?“

„Neboli ste v šoku, keď ste sa to dozvedeli? Chcete ďalšie deti? (asi mi nestačia tri, keď mi chcú dopriať ďalšie) Nechcete mať viac detí, keď máte také krásne deti?“ (je škoda to nevyužiť)

Milé mamičky, ak vás otravujú neustále rovnaké otázky a cítite sa ako na výsluchu, na žiadnu z nich nemusíte odpovedať. Môžete odpovedať aj protiotázkou alebo nejakým nezmyslom ak sa vám páči, aspoň sa trochu pobavíte a možno budete mať lepšiu náladu, ak ste ju dovtedy nemali. Ľudia sú prirodzene zvedaví, aj keď to im pravdaže nedáva právo podrobiť krížovému výsluchu práve vás. Berte všetko s rezervou a buďte hrdé na to, že len vy máte možnosť byť mamičkami dvojčiat.

Pozn.: Dotazník vyplnilo celkovo 38 mamičiek dvojčiat. Ďakujem všetkým za účasť na tomto prieskume.

Foto: archív

Komentárov   

maruska
0 #1 RE: Najčastejšie otázky o dvojčatáchmaruska 2015-03-23 21:08
Dátum: 14.4.2012

To pozname....aj nam sa stalo take...to isto nie su dvojicky...hehe
Citovať

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Viac článkov od tohto autora

Kto je online

Práve tu je 132 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Copyright © 2019 Dvojičkovo.sk - Jedinečný sprievodca svetom dvojčiat a viacerčiat. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je voľne šíriteľný softvér vydaný podľa GNU General Public License.

Copyright 2019  Dvojičkovo.sk - jedinečný sprievodca svetom dvojčiat a viacerčiat. Informácie na webovej stránke nenahrádzajú lekársku starostlivosť. V prípade potreby kontaktujte svojho lekára. Všetky práva vyhradené. Akýkoľvek obsah webovej stránky nesmie byť kopírovaný a používaný bez predchádzajúceho súhlasu prevádzkovateľa tejto stránky. Články majú len informačný charakter.

 

 Designed by www.diablodesign.eu.

Webová stránka Dvojičkovo.sk používa cookies, čím vám uľahčí používanie a sprostredkuje vám informácie s prispôsobeným obsahom. Ďalším používaním webovej stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. Podrobnejšie informácie sa dozviete po kliknutí na "Viac o cookies". Viac o cookies