foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Dvojičkovo.sk

prenašedeti.sk

Špecializovaný obchod na kočíky pre dvojičky teraz ponúka zľavu 5 % pri kúpe dvoch rovnakých produktov, viac informácií na webovej stránke www.prenasedeti.sk.

Nosenie dvojčiat a viacerčiat

Práve ste sa vrátili od lekára a s úžasom ste zistili, že vo vašom brušku nerastie jedno, ale dve či viac bábätiek? Ste plná nadšenia, ale zároveň vás premohli obavy, ako sa o takéto dvojčatá či viacerčatá dokážete postarať v čase, keď budete na detičky sama? Alebo už ste šťastnou maminou, ocinom, babkou, dedkom, príbuzným či známym danej veľkopočetnej rodiny a radi by ste privítali pomoc do domácnosti, kde niekedy jeden či dva páry rúk nestačia? Ako si vypomôcť s týmito malými stvoreniami?

 

Nosenie detí v ergonomických pomôckach sa stáva čoraz viac populárne medzi mamičkami: vďaka zosúladeniu každodenných potrieb aj tých najmenších členov vnáša do života rodiny harmóniu a pokoj, pomáha prekonávať obdobia starostí a utužovať obdobia radostí. Je vhodné nosenie aj pre mamičky viacerčiat? Aké výhody prináša nosenie viacerčiat? Aké nástrahy vás čakajú pri takomto nosení? Aké pomôcky na nosenie detí sú vhodné pre takéto chvíle? Ako sa majú nosiť deti, aby to bolo pre ne a nosiaceho zdraviu prospešné a pohodlné? Nielen na tieto otázky sa vám budeme snažiť odpovedať v nasledujúcich riadkoch.

 

 

Je nosenie detí vhodné pre mamičky viacerčiat a aké výhody prináša?

 

Nesporne nosenie detí uvítajú aj mamičky viacerčiat. Ako hovorí pani Monika, mamička dvojčiat: „My sme nosili obe aj sólo do 6 mesiacov v babyvaku a potom v nosičoch.“ Nosenie podporuje psychomotorický vývoj detí, pomáha upokojiť plačlivé deti a lepšie zabezpečiť spánok nespavých detí. Pomáha tiež prekonávať obdobia chorôb: bolesti bruška, koliky, rast zúbkov, fixovanie problémov s bedrovými kĺbmi, samozrejme, pod dohľadom odborného lekára... Viacerčatá sa zväčša rodia s menšími váhovými prírastkami a nosenie detí v tzv. „vonkajšej maternici“ (výraz zavedený americkým antropológom Ashley Montagu) napomáha imitovať prirodzené prostredie známe ešte z prenatálneho obdobia.

 

 

Aké nástrahy vás čakajú pri nosení viacerčiat?

 

Prv než sa rozhodnete nosiť, odpovedzte si na otázku, či ste na nosenie detí pripravená/ý a či netrpíte zdravotnými problémami, ktoré by mohli byť prekážkou pre nosenie. Ak máte zdravotné ťažkosti, ktoré by nosenie mohli ovplyvniť, poraďte sa so svojím ošetrujúcim lekárom. Je potrebné myslieť na regeneráciu tela po pôrode, obzvlášť ak pôrod viacerčiat nebol bez komplikácií. Až keď ste fit, začnite s nosením detičiek – odporúčame najprv nosiť deti na striedačku po jednom. Telo si potrebuje zvyknúť na záťaž postupne a časom možno budete chcieť využiť tandemové nosenie.

 

Dbajte na vlastné zdravie a noste deti aj vzhľadom na svoje fyzické schopnosti: adaptujte dĺžku nosenia, či noste deti po jednom, striedajte polohy nosenia. Dvojnásobok váhy sa dá ustáť, kým sú deti menšie. No čím budú väčšie, tým bude záťaž citeľnejšia pre nosiaceho. Môže sa stať, že vaše telo bude úplne vyčerpané z neustálej opatery o obe či viac detí súčasne. Vtedy možno nebudete schopná/ý poniesť ani jedno dieťa čo len na krátku vzdialenosť. Nič sa nedeje, dajte si pauzu v nosení, načerpajte sily, telo si zrejme potrebuje zvyknúť na vyššiu záťaž. Začnite opätovne, keď vás to nebude až tak vyčerpávať. Pamätajte na pravidlo: nosenie nám má byť pomocníkom, nie pánom. Mimochodom, detičky musia mať priestor aj na svoj vlastný pohybový rozvoj, na ktorý určite netreba zabúdať. A nebojte sa klišé, že sa stanete otrokom nosenia detí; len čo začnú byť vaše deti mobilnejšie, zvedavejšie a ťažšie, čas strávený nosením sa začne postupne skracovať.

 

Myslite aj na to, že uviazanie šatky, či umiestnenie viacerých nosičov vyžaduje aj trochu zručnosti a cviku a možno sa vám na začiatku nepodarí detičky uviazať samej či samému. Nebojte sa požiadať o pomoc, ako to využila pani Miroslava: „Pomáhal mi muž, sama by som si to nedala aj kvôli tým pásom - jeden cez druhý (pásy ergonomických nosičov – poznámka autora), možno kebyže ich tak nosím častejšie, naučila by som sa.“

 

 

Ako môžem nosiť viacerčatá?

 

Možno sa vám narodili trojčatá či viacerčatá. Zvládnuť nosiť dokážete zväčša len dve detičky, nakoľko pravdepodobne viac ani neunesiete a na telo sa vám zrejme ani viac „nezmestí“, tak aby to bolo zdraviu prospešné pre všetkých účastníkov nosenia. Najmenšie deti môžete nosiť v polohe na bruchu alebo v polohách na boku. Deti tak máte pod neustálym vizuálnym kontaktom a môžete ich v týchto polohách často aj dojčiť. Keď sú väčšie, je vhodné si rozložiť váhu: jedno dieťatko na brucho a druhé na chrbát. Vhodné pre upokojovanie, či uspávanie detí, pre presun pri nedostupných miestach, keď treba prekonávať schody, na prechádzkach nielen so psom...

 

No s takýmto nákladom zrejme nebudete môcť vykonávať každodenné činnosti v domácnosti: vtedy radšej noste len to dieťa, ktoré to potrebuje viac. V prípade, že chcete byť viac mobilná/ý s detičkami mimo domova, kombinujte nosenie napríklad s kočíkom, kde si poveziete okrem iného všetky potreby pre deti, alebo ak chcete výhradne len nosiť, tak s pomocou ďalšej nosiacej osoby. Pani Jana spomína: „No my nosíme dvojky, ale ja jedného a muž druhého. Alebo keď idem sama, tak mám jedného na chrbte a druhého v malej bugine. Majú vyše roka a dvoch naraz by bolo ťažké nosiť.“ Pani Lucia s trojčatami si poradila nasledovne: My sme tiež nosili spolu, teda ja a muž plus kočík, kadejako, sem-tam som šla s jedným v šatke a dvoma v kočíku...

 

 


Aké sú správne zásady nosenia detí?

 

Je veľmi dôležité dodržiavať správne zásady nosenia detí pri nosení jedného či viacerých detí: nosiť deti vo fyziologickej polohe, nie smerom od nosiaceho a za použitia ergonomickej pomôcky na nosenie.

 

Fyziologická poloha t. z. abdukčno-flekčná poloha je anatomická poloha novorodenca, ktorú zaujalo už v maternici – je to pre bábätko upokojujúca a bezpečná poloha: horné končatiny v ohnutom flekčnom postavení, dolné končatiny v abdukčnom postavení v bedrovom kĺbe, kolienka pokrčené nad úrovňou zadočka, chrbtica schúlená do klbka,“ podľa zdroja tu.

 

Podľa výskumov nemeckých pediatrov je nosenie tvárou od nosiaceho škodlivé na vývoj bedrových kĺbov a takto nosiť sa neodporúča, hoci na ulici sa môžete často stretnúť s týmto typom nosenia. Nedajte na slová, že dieťatko má pekný výhľad, bohužiaľ ide o nevedomosť a neinformovanosť nosiacich či nenosiacich osôb. V tejto polohe sa nedá dosiahnuť upokojujúca poloha.

 

Ergonomická pomôcka na nosenie je pomôcka, ktorá podporuje zdravý psychomotorický vývoj noseného a poskytuje pohodlné nosenie tak pre dieťa ako aj pre nosiaceho. Pri správnom umiestnení či uviazaní umožňuje zabezpečiť fyziologickú polohu noseného. Musí pevne podporovať celé telíčko dieťatka zo všetkých strán a chrbticu po celej dĺžke, v prípade zvislej polohy musí mať dostatočne široký pruh látky pod zadočkom od jednej nožičky až po druhú. V takejto pomôcke musí mať dieťatko hlavu, krk, chrbticu až po nožičky v jednej osi, ak je dieťatko malé či v spánku musí mať hlavu zabezpečenú proti predklonom, záklonom a bočným vychýleniam.

Určite sa medzi ergonomické pomôcky na nosenie neradia nosiče, kde deti visia na úzkom pruhu látky, bez opory chrbátika, nožičiek, či hlavičky, pričom hlavička tlačí kolmo na všetky stavce, čo je obzvlášť nebezpečné u najmenších detí s nevyvinutou chrbticou. Navyše tým, že celá váha dieťaťa je na ramenách nosiaceho a bábätko nie je pevne pritiahnuté k nosiacej osobe, nie je to pohodlné ani pre nosiaceho, čo mnohokrát odrádza ľudí od samotného nosenia detí.

 

 

Na čo si treba obzvlášť dávať pozor pri nosení viacerčiat?

 

Pri nosení jedného dieťaťa je jednoduchšie dosiahnuť správne zásady nosenia a fyziologickú polohu noseného. Ak si uväzujete deti dve, je dôležité, aby bolo zabezpečené pohodlie a správna poloha oboch detí. Ideálne je, ak má každé dieťa svoju vlastnú ergonomickú pomôcku na nosenie, ktorá mu poskytne dostatočný priestor. Aj pre vás bude ľahšie a bezpečnejšie umiestniť si deti na seba jednotlivo, či jednoduchšie vybrať jedno z detí bez toho, aby bolo druhé rušené (čo nie je možné pri použití len jedného nosiča).

 

 

Ktoré pomôcky sú vhodné na nosenie viacerčiat?

 

Keď nosíte jedno z viacerčiat, máte na výber z celej škály ergonomických pomôcok na nosenie pričom u nás sú azda najpoužívanejšie elastické alebo tkané šatky, babyvaky, ring slingy, ergonomické nosiče a Mei Tai. Pri nosení dvoch detí, je možné kombinovať jednotlivé typy nosiacich pomôcok, v závislosti od preferencií nosiaceho a potrieb nosených detičiek. Je veľmi ťažké odporúčať určitý typ, každému „sadne“ niečo iné a je výhodné si danú pomôcku na nosenie vopred vyskúšať.

No dajte si pozor na to, aby išlo o nosiče, ktoré zabezpečia správnu fyziologickú polohu dieťatka s dostatočnou oporou celého tela. Zároveň ak viažete do šatky, pristupujte k viazaniu detí zodpovedne a dodržujte správne zásady nosenia detí, o ktorých sme sa zmienili v predchádzajúcich odsekoch. Ďalšie informácie môžete nájsť na odkazoch stránok umiestnených v zdrojoch pod článkom.

 

 

Odporúčanie na záver

 

Nebojte sa začať s nosením čo najskôr a noste hoci len jedno dieťatko počas doby, kým sa venujete tomu druhému, tretiemu či ďalším deťom. Nájdite si spôsob nosenia, ktorý vyhovuje vám a vašim deťom: nezabudnite na možnosť dojčenia v šatke či nosiči, inšpirujte sa ďalšími tipmi pri nosení a informáciami, no pristupujte k noseniu zodpovedne a noste deti v zdraviu prospešnej polohe. Neskôr, keď vaše telo zosilnie a zvykne si na vyššiu záťaž, možno prídete na chuť tandemovému noseniu najlepšie v ergonomických nosičoch kvôli jednoduchosti uviazania a praktickosti vyberania detí. Neoberte sa o krásne spoločné chvíle prežité s bábätkom pri srdiečku, tieto chvíle nastanú len raz v živote a nikdy ich už nemôžete vrátiť. Ako hovorí pani Veronika: „Túžila som nosiť moje deti naraz, no keď sa narodili, boli maličké a ja som sa to nakoniec neodvážila. Kým som si zaobstarala šatku, v ktorej by sa dali nosiť obe naraz, už boli na to veľké, a tak som si vyskúšala nosiť každú zvlášť. Zdalo sa mi nepraktické zaväzovať a rozväzovať, hlavne keď papali často a veľakrát na striedačku, resp. som sa musela venovať obom. Neskôr šatku nahradil nosič, ktorý využívam dodnes a môžem povedať, že bez neho nevyjdem z domu. Pre mňa je to úžasná pomôcka, hlavne keď potrebujem detičky zniesť dolu ku kočíku (bývame v bytovke bez výťahu), alebo keď sa niektorej nepáči v kočíku, prípadne keď ich chcem diskrétne nadojčiť na verejnosti alebo uspať. Dokázali v ňom zaspinkať, aj keď ich nosil manžel. Minule som skúsila dať obe do nosičov, jednu dozadu a druhú dopredu.“

 

Vedeli ste, že...

Tento týždeň je aj Medzinárodným týždňom nosenia detí, ktorý trvá od 8. 10. – 14. 10. 2012.

 

Ďalšie zdroje:

Fyziologická poloha, 2012

Nosenie a vývoj dieťaťa, 2012

Polohy nosenia, 2012

Zásady nosenia detí, 2012

Puhaná, Helena, Nošení dvojčat

 

Dávame do pozornosti nasledujúce príbehy:

MUDr. Maliariková, Jela, Nosenie dvojičiek, 2010,

Dvojčata v šátku, 2011

 

 

Autor: Ivana Olejníková (www.onoseni.sk, facebook onoseni.sk)
Foto: vb, mk

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Viac článkov od tohto autora

Kto je online

Práve tu je 167 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Copyright © 2019 Dvojičkovo.sk - Jedinečný sprievodca svetom dvojčiat a viacerčiat. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je voľne šíriteľný softvér vydaný podľa GNU General Public License.

Copyright 2019  Dvojičkovo.sk - jedinečný sprievodca svetom dvojčiat a viacerčiat. Informácie na webovej stránke nenahrádzajú lekársku starostlivosť. V prípade potreby kontaktujte svojho lekára. Všetky práva vyhradené. Akýkoľvek obsah webovej stránky nesmie byť kopírovaný a používaný bez predchádzajúceho súhlasu prevádzkovateľa tejto stránky. Články majú len informačný charakter.

 

 Designed by www.diablodesign.eu.

Webová stránka Dvojičkovo.sk používa cookies, čím vám uľahčí používanie a sprostredkuje vám informácie s prispôsobeným obsahom. Ďalším používaním webovej stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. Podrobnejšie informácie sa dozviete po kliknutí na "Viac o cookies". Viac o cookies