foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Dvojičkovo.sk

prenašedeti.sk

Špecializovaný obchod na kočíky pre dvojičky teraz ponúka zľavu 5 % pri kúpe dvoch rovnakých produktov, viac informácií na webovej stránke www.prenasedeti.sk.

10 dôvodov prečo je úžasné mať dvojčatá

Mať dvojčatá je naozaj úžasné

Práve ste sa dozvedeli, že čakáte dvojčatá? Neviete si predstaviť ako to zvládnete? Bojíte sa čo budete robiť naraz s dvoma deťmi, ako ich utíšite keď budú obe plakať, ako s nimi budete chodiť na prechádzky a riešiť dvojmo bežné mamičkovské problémy?

Alebo sa vám nedávno narodili dvojčatá a neviete kde vám hlava stojí? Prečítajte si 10 dôvodov prečo je skvelé mať dvojčatá. Aj keď sa vám to možno teraz zdá neuveriteľné, mať dvojčatá je naozaj úžasné. Na to však prídete postupne ako budú deti rásť. A možno ste na to už prišli. Aj skúsenosti mamičiek ukazujú, že je to naozaj tak.

1. Dve deti = jeden pôrod, jedno tehotenstvo, jedna bolesť ale dvojnásobná radosť

Aj keď tehotenstvo s dvojčatami býva väčšinou rizikové a pôrod nemusí byť práve ideálny, mamičky dvojčiat si toto všetko odbijú naraz. Nemusia znova prežívať celé tehotenstvo a trápiť sa pri pôrode ako mamičky, ktoré majú detičky narodené po sebe a musia pri druhom tehotenstve všetko prežívať odznova – tehotenskú nevoľnosť, bolesti chrbta, opuchy... nehovoriac o tom, že každé tehotenstvo je iné. Mamičky dvojčiat si všetko „odkrútia“ naraz a výsledkom sú dve krásne detičky, takže na konci toho všetkého ich čaká hneď dvojnásobná radosť.

Som rada, že máme dvojčatá, pretože v jednej bolesti prišli na svet dve slniečka, ktoré zmenili môj život o 180 stupňov, a aj napriek tomu, že som sa bála ako to zvládnem, som rada, že s nimi prežívame radosti aj starosti. A máme to s manželom podelené, každý sa má s kým tuľkať. Je to fajn.

2. Deti sa vedia zahrať samy, netreba sa im venovať toľko ako jednému dieťaťu

Hoci je starostlivosť o dve deti narodené súčasne veľmi náročná (hlavne v prvom roku), aj mamičky dvojčiat sa dočkajú vytúženej odmeny – ich deti totiž nepotrebujú ich plnú pozornosť, pretože sú dve a dokážu sa zahrať samy, vedia sa podeliť, pomáhajú si, navzájom sa ochraňujú. Je úžasné sedieť a pozerať sa ako sa pekne spolu hrajú, aj keď nie vždy ich hra vyzerá ideálne. Musíme počítať aj s bitkami, naťahovaním sa o hračky, čo ich však postupne posilňuje a nenechajú druhých, aby si do nich dovoľovali. A takýmto spôsobom sa potom vedia presadiť aj v kolektíve a nemajú potom problém hračky si ochrániť alebo požičať.

Mám dvoch chlapcov 2,5-ročných. Občas sa síce naťahujú o hračky, buchnú sa alebo pohryzú, ale je úžasné ako sa vedia podeliť. Keď chce jeden čaj, dobehne s hrnčekom aj pre toho druhého a zanesie mu ho. Keď si niečo jeden vyberá z chladničky, pretože je hladný, zoberie hneď aj pre druhého. Keď dám jednému nejakú sladkosť, automaticky pýta aj pre druhého. Je dojímavé ako si vedia pomáhať a postarať sa jeden o druhého.

3. Formujú našu zručnosť, šikovnosť, reflexy a postrehy

Pri dvojčatách musíme mať oči ako sa hovorí aj „na zadku“, musíme sústavne striehnuť, dávať pozor, predvídať, ruky musíme mať všade – toto všetko cibrí naše zmysly, formuje našu zručnosť a reflexy, preto nás nič nedokáže prekvapiť alebo zaskočiť. Musíme si vedieť poradiť v rôznych situáciách, ktoré by sme s jedným dieťaťom nikdy nezažili, zvládať dve možno aj povahovo odlišné bytosti, ktoré sa sústavne dožadujú svojich práv a našej pozornosti.

4. Nútia nás viac plánovať a rozmýšľať

Je to tak, pri dvoch deťoch v rovnakom veku musíme viac premýšľať a plánovať, musíme vedieť zaujať naraz dve detičky, čo je naozaj niekedy náročné, keď napríklad každé dieťa chce robiť niečo iné. Vtedy musíme rýchlo vymyslieť niečo čo bude vyhovovať obom.

Dvojičková mamina je úžasná aj v tom, že má neuveriteľné presvedčovacie schopnosti a spôsob zaujať dve detičky súčasne aj dvoma rozličnými spôsobmi – a takúto úžasnú matku spravili aj moje dvojičky zo mňa.

5. Nakopnú nás, sme odhodlané k nadľudským výkonom

Človek by neveril, aké sú mamičky dvojčiat akčné a šikovné, a to všetko vďaka deťom, ktoré sú našou inšpiráciou. Nútia nás objavovať svoje skryté rezervy, dokážeme to čo sme si predtým mysleli, že nikdy nedokážeme a deti nás istým spôsobom k tomu skôr či neskôr nenápadne dotlačia. Zvládneme aj náročné situácie, pretože pre mamičky dvojčiat a viacerčiat nemôže byť nič nemožné. Nás len tak niečo nezaskočí.

Kým človek nemá dvojičky, cíti sa ako macher, ak vie pilotovať lietadlo, hrať na organe, dirigovať orchester, lebo má pocit, že zvláda robiť viacero činností naraz. Až pri dvojičkách má šancu zistiť či je na tom tak dobre aj v skutočnosti, lebo pre mňa je macher ten, kto dokáže naraz kŕmiť dve deti bez toho, aby mu vyskočili z jedálenských stoličiek a počas kŕmenia dokáže podávať spadnuté jedlo opäť hore na stôl, utierať ústočká, robiť grimasy, priniesť nové jedlo ak to pôvodné nechutí, nohami ich prisúvať späť k stolu, chytať lietajúce kusy jedla, nútiť papať príborom a popri tom všetkom byť v pohode...

6. Dvojnásobne viac bozkov, objatí a zábavy

Pri dvojčatách budeme mať vždy plnú náruč, pretože obe bojujú o našu pozornosť a zahrnú nás dvojnásobným množstvom lásky. Toto je na skutočnosti mať dvojčatá to najúžasnejšie. A aby sme nezabudli, je s nimi úžasná zábava.

Moje deti sú už síce v škôlke „stredňáci“, ale mali sme až teraz svoju prvú besiedku ku Dňu matiek, nakoľko tú pôvodne prvú sme ako „malkáči“ kvôli chorobe nestihli... Ja od dojatia plačem ešte teraz...
Na svoje deti som čakala 10 rokov,10 rokov som snívala o slove MAMA, o prvých krôčikoch, o prvých kresbách a básničkách a aj o takýchto akciách.
Deti boli úžasné, ale ja som odchádzala ako pávica.
Prečo? Pretože deti robili papierové kvietky pre nás, mamičky... každá dostala len jeden, ale ja DVA... plná náruč detí a kvetov... prekrásny pocit.

7. Naozaj úprimný obdiv okolia

Veľmi rýchlo sme si zvykli na ten úprimný obdiv okolia. Keď ideme po ulici s dvoma rovnakými ratolesťami, počas prechádzky sa vždy pri nás niekto zastaví a pochváli aké máme zlaté detičky, vyjadrí nám nefalšovaný obdiv nad tým ako to všetko zvládame a my sa cítime ako hviezdy. Hoci je dvojčiat v dnešnej dobe stále viac, aj tak budeme vždy rarita.

Vďaka nim sa cítim ako „celebrita“, lebo keď idem von s tým dvojkočíkom, všetci sa otáčajú alebo nás zastavujú a obdivujú ich. 

Úžasné je, ako je dvojmamička stredobodom pozornosti všade kam sa pohne. Každý jej vyjde v ústrety a samotná skutočnosť, že porodila dvojičky, vyvoláva salvy nadšenia u známych aj neznámych.

8. Dvojičkovské rodiny držia spolu, pomáhajú si a podporujú sa

Rodiny s dvojčatami sa vedia dať na ulici ľahko do reči, rozumejú si, dokážu sa povzbudiť a podporiť, pomôcť si navzájom. Chápu aké je to mať dvojčatá a sú tak súčasťou akejsi nevšednej elity, a hoci sa nepoznajú, dokážu sa rozprávať ako keby sa poznali niekoľko rokov. To je na tom to úžasné – tá súdržnosť a podpora.

V mojom okolí je množstvo rodín s dvojčatami. Zoznámili sme sa na ulici, aj v škôlke a stále stretávam aj nové tváre, s ktorými sa veľmi rada púšťam do reči. Keď sa rozprávam s dvojmamičkou, rozumieme si, každá vieme o čom tá druhá hovorí. Myslím si, že v našom meste poznám už väčšinu rodín s dvojčatami, robíme si občas aj spoločné stretnutia či už s deťmi alebo bez nich. Je to úžasné, nikdy som nepoznala toľko skvelých ľudí, kým som nemala dvojčatá.

9. Pomáhajú nám objavovať naše skryté rezervy

Aj keď sme unavené, nahnevané, občas kričíme, nestíhame robiť všetko čo by sme chceli, a ako by sme chceli... počas starostlivosti a výchovy postupne objavujeme v sebe skryté rezervy. Deti nás donútia robiť veci, ktoré sme nikdy nemali v pláne robiť – objavujeme čaro ručných prác, podnikáme, organizujeme, študujeme, šoférujeme, cestujeme, chodíme do práce, staráme sa o druhých, zabávame sa, stretávame sa... skrátka robíme veci, ktoré by sme bez našich detí možno ani nikdy nerobili, ideme kam by sme nikdy nešli, riešime čo by sme nikdy neriešili. Ideme stále vpred, objavujeme zázraky života, riešime milióny rôznych vážnych aj bezvýznamných problémov... ale sme hrdé mamičky dvojčiat a zvládame to či už s pomocou alebo bez nej.

Človek v sebe objaví skryté rezervy. Ak si myslíte, že po oblečení jedného dieťaťa na zimnú prechádzku, už nevládzete – omyl! Ešte máte 50 % nevyužitých síl – pretože vás čaká obliecť ešte jedno dieťa.

Svoje vedia aj mamičky, ktoré okrem dvojčiat majú ešte jedno staršie dieťa. To čo riešili pri prvom dieťati, pri dvojčatách riešiť nemôžu, je to nová situácia, mnohé veci, ktoré riešili kedysi buď neriešia, alebo ich musia riešiť inak.

Úžasné je riešiť rodičovské rébusy z nového uhla pohľadu – jedno dieťa mal hocikto, jeho skúsenosti však zväčša použiť nemôžeme.

10. Udržiavajú nás v kondícii

Možno si to ani neuvedomujeme, ale naše deti nás udržiavajú v neustálej kondícii. Stále sa niekam ponáhľame, beháme za nimi na ihrisku, chodíme na výlety, športujeme, vybíjame si pri nich energiu a večer vyčerpané padáme od únavy, zatiaľ čo naše deti energiou prekypujú a my nechápeme kde sa to v nich berie. Musíme s nimi držať krok, a to nás núti stále niečo aktívne robiť. V škole života dostávame tú najlepšiu prax, keď ako na bežiacom páse donekonečna dvojmo prebaľujeme, dojčíme, odsávame, obliekame, vyzliekame, dvíhame na ruky, utešujeme, kŕmime, kúpeme, utierame, hojdáme, kočíkujeme, prenášame, liečime, natierame...

Keď sú malé je výhoda, že sa pri nich dobre chudne...

Nuž, čo dodať na záver? Postupne prídeme na všetky výhody prečo je skvelé mať dvojčatá. Stojí nás to nemalé úsilie starať sa o ne a vychovávať ich, ale sú momenty, kedy nám dokážu vyčariť dvojitý úsmev na tvári, a vtedy zabudneme na všetky tie problémy a starosti, ktorým sme museli kedysi čeliť. Nech sú nám teda naše detičky dvojnásobnou odmenou, ktorú si zaslúžime.

Foto: Misha

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Viac článkov od tohto autora

Kto je online

Práve tu je 94 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Súvisiace články

Copyright © 2019 Dvojičkovo.sk - Jedinečný sprievodca svetom dvojčiat a viacerčiat. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je voľne šíriteľný softvér vydaný podľa GNU General Public License.

Copyright 2019  Dvojičkovo.sk - jedinečný sprievodca svetom dvojčiat a viacerčiat. Informácie na webovej stránke nenahrádzajú lekársku starostlivosť. V prípade potreby kontaktujte svojho lekára. Všetky práva vyhradené. Akýkoľvek obsah webovej stránky nesmie byť kopírovaný a používaný bez predchádzajúceho súhlasu prevádzkovateľa tejto stránky. Články majú len informačný charakter.

 

 Designed by www.diablodesign.eu.

Webová stránka Dvojičkovo.sk používa cookies, čím vám uľahčí používanie a sprostredkuje vám informácie s prispôsobeným obsahom. Ďalším používaním webovej stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. Podrobnejšie informácie sa dozviete po kliknutí na "Viac o cookies". Viac o cookies