foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Dvojičkovo.sk

prenašedeti.sk

Špecializovaný obchod na kočíky pre dvojičky teraz ponúka zľavu 5 % pri kúpe dvoch rovnakých produktov, viac informácií na webovej stránke www.prenasedeti.sk.

Súrodenci dvojčiat

Pri očakávaní narodenia dvojčiat musí byť malé dieťa veľmi starostlivo pripravené, aby ho táto udalosť nezdrvila. Rodiny s dvojčatami sú často predmetom záujmu a obdivu. Rodičom sa gratuluje, že sa im podarili dve deti naraz, samotné dvojčatá sú okukávané ako niečo nové, niečo, nad čím ľudia žasnú, čo obdivujú. Lenže ako do toho všetkého zapadajú bratia a sestry dvojčiat? Ako sa cítia a ako reagujú starší súrodenci, keď do rodiny pribudnú dvojčatá, a ako ich môžete na túto udalosť pripraviť? Aká je situácia mladšieho súrodenca dvojčiat? Pokúsme sa na tieto otázky odpovedať.

 

 

Pred narodením dvojčiat

Každé dieťa potrebuje byť pripravené na narodenie nového bračeka alebo sestričky. Pri očakávaní narodenia dvojčiat musí byť malé dieťa veľmi starostlivo pripravené, aby ho táto udalosť nezdrvila. Zatiaľ čo jedno bábätko väčšinou zapadne do rodinnej rutiny celkom ľahko, dvojčatá zvyčajne rodinný život obrátia hore nohami. A preto je oveľa jednoduchšie všetko zvládnuť, ak je dieťa pripravené na zmeny, ktoré nastanú, vopred.

Odlúčenie

Jedna odlišnosť od „normálu“ je zjavná ešte pred narodením dvojčiat. Viacpočetné tehotenstvo je rizikové a spravidla si vyžaduje dlhšiu hospitalizáciu v nemocnici. Pre dieťa je dôležité, aby bolo oboznámené s tým, prečo mamička potrebuje túto zvláštnu starostlivosť a aby ju mohlo v nemocnici navštevovať. Pokiaľ to nie je možné, môžu na upokojenie dieťaťa slúžiť listy, ktoré si mamička s dieťaťom vymieňajú (u menších detí napríklad len obrázky). Hoci je obdobie odlúčenia pre niektoré deti smutné, má jednu nepredvídateľnú výhodu: umožňuje dieťaťu zvyknúť si na to, že sa oň starajú iní ľudia ako mamička, čo je veľmi cenné v období samotného pôrodu a tesne po ňom.

Doma

Mamička, ktorá čaká viac ako jedno bábätko, potrebuje počas dňa veľa oddychu, zvlášť ku koncu tehotenstva. Samozrejme, ideálne je, ak sa o dieťa môže postarať iný dospelý (babka, príbuzní, prípadne aspoň jasle či škôlka), aby mamička mohla cez deň oddychovať. Ak to nie je možné, snažte sa zabaviť dieťa aspoň časť dňa tichými hrami, skladačkami a pod. (jednoduchá rada, ale horšie realizovateľná). Aj deti, ktoré už nie sú zvyknuté po obede spať, si rady ľahnú, pokiaľ s nimi pôjde aj mamička. Tá musí odolať nutkaniu robiť domáce práce (ktoré neutečú) v čase, keď jej dieťa spí. Niektoré deti sú nadšené vyhliadkou na to, že do rodiny pribudnú dve bábätká naraz („jedno pre mamu, jedno pre mňa“). Ak sú v rodine dve staršie deti, „každé sa teší na jedno“. Bez ohľadu na to, koľko detí je už v rodine, je dôležité, aby pochopili, že s príchodom dvojčiat budú mať všetci veľmi veľa práce. Je dobré staršie deti zapojiť do príprav na príchod bábätiek (napr. presťahovanie detskej izbičky), aby mali pocit, že sa podieľajú na rozhodovaní v rodine a necítili sa odstrčené.

Po narodení dvojčiat

Niekedy sú rodičia čerstvo narodených dvojčiat takí unavení a vyčerpaní starostlivosťou o ne, že im nezostávajú sily na hranie sa a venovanie sa staršiemu dieťaťu. Cítia potom vinu, a deti to zle znášajú a žiarlia. Pokúsme sa nájsť východiská z tejto situácie. Venujte pozornosť staršiemu dieťaťu. Pred každým úkonom s dvojčatami (kúpanie, prebaľovanie, kŕmenie...) sa najskôr pozrite, či niečo nepotrebuje staršie dieťa a dajte mu jasne najavo, že ono prvé má právo na vašu pozornosť. To niekedy zmenšuje potrebu dieťaťa vyžadovať si vašu pozornosť („som smädný!“, „podaj mi to!“, „treba mi kakať!“...) práve uprostred každého kŕmenia!

Veľa rodičov zistilo, že čas kŕmenia je možné využiť na čítanie staršiemu dieťaťu alebo na rozhovor. Je prirodzene jednoduchšie, ak sú na kŕmenie dvaja dospelí, alebo ak jedia dvojčatá v rôznom čase. Ak je dieťa zaujaté vlastnou aktivitou, je dobré kŕmiť dvojčatá v jeho blízkosti tak, aby sme mohli oceniť jeho obrázky, pochváliť výtvory zo stavebnice atď. Nájdite si aspoň pol hodinku denne, keď sa budete dieťaťu plne venovať (napríklad večer pred spaním). Ideálne je, ak vám môže niekto spoľahlivý dvojčatá postrážiť (napríklad v čase ich spánku), a vy sa vyberiete so starším súrodencom sami von. Na krátku prechádzku do lesa, blízkeho parku alebo aspoň do obchodu kúpiť dieťaťu napríklad nové topánky. Obaja z toho budete mať určite príjemný pocit.


Otcovia dvojčiat hrajú v rodine neoceniteľnú úlohu. Nielenže pomáhajú mamičke starať sa o novorodencov, ale rovnako ako staršie deti, sú zasiahnutí dianím okolo dvojčiat a vytvára sa medzi nimi silné puto. Najmä kým sú dvojčatá malé, ak sú dojčené a zaberajú mamičke všetok čas. Zapojte deti do starostlivosti o dvojčatá.

Niektoré malé deti rady pomáhajú nakŕmiť alebo okúpať súrodencov. Hoci je to skôr skúška nervov pre rodičov (a prácu to dvakrát predĺži), je veľmi dobré zapojiť ich do pomáhania. Okrem toho aj preto, že ak ich máte poruke, nemôžu robiť neplechu niekde inde (čo by určite robili, keby videli, že máte plné ruky práce). Je obdivuhodné, koľko detí prežilo neodbornú starostlivosť svojho trojročného bračeka alebo sestričky, samozrejme, pod dohľadom dospelého. Aj malé veci, ako napríklad priniesť uterák, podať plienky..., doprajú dieťaťu pocit, že je dôležité. Zdôraznite dieťaťu, že teraz sa venujete práve len jemu, oslabíte tým jeho pocit odstrčenia. Je prirodzené, že chcete dvojčatá chrániť pred starším súrodencom, hoci on to môže niesť s nevôľou. Skúste byť trpezliví a nenechajte staršie dieťa cítiť sa odstrčené – toto obdobie čoskoro pominie.

Detinské správanie

Môže sa stať, že vaše dieťa sa, krátko po narodení dvojčiat, vráti k veciam, ktoré už dávno opustilo (vyžadovanie si fľaše s mliekom, cumlíka...). Nič sa nestane, keď mu vyhoviete. Ak sa mu budete venovať, čoskoro tieto návyky (už nadobro) opustí. Možno sa vám stane, že starší súrodenec „zhlúpne“ – t. j. zníži svoju inteligenčnú úroveň na úroveň dvojčiat. Alebo začne byť, neprimerane na svoj vek, zlé na dvojčatá – tu ich postrčí, tam im niečo vezme, či ich nejako inak nahnevá. Je to len žiarlivosť a snaha vynútiť si rodičovskú pozornosť, snaha vrátiť staré časy. Trpezlivo mu vysvetľujte, ako sa má správať. Veď aj dospelí veľakrát žiarlivosť zvládajú horšie.

Reakcie iných ľudí

Prirodzene každý, kto vás navštívi alebo stretne so širokým kočíkom, chce obdivovať dvojčatá. Napokon dvojčatá zas nie sú až také bežné a priťahujú záujem, vyvolávajú obdiv, kamkoľvek idete. Starší súrodenec to môže horšie znášať, zvlášť pokiaľ bol dovtedy stredobodom pozornosti on. Zrazu sa všetko točí okolo dvojčiat. Rodičia môžu pomôcť tak, že sa pokúsia návštevu primäť k tomu, aby sa prihovorila najskôr staršiemu dieťaťu, aby sa necítilo odstrčené a „až na druhom mieste“.

Obliekanie detí

Veľa rodičov dvojčiat ich rado oblieka rovnako. Hoci je na ne krásny pohľad, je dobré obliekať ich občas rozdielne, zvlášť pri jednovaječných dvojčatách to pomáha k ich rozlíšeniu. Každé z nich má svoju identitu a s tým, ako porastú, si budú chcieť uchovať svoju individualitu. Jedno dievča uviedlo, že keď bolo malé, nenávidelo rovnaké oblečenie svojich bratov – dvojčiat, zdôrazňujúce, že sú pár (zatiaľ čo ono je samo) a strhávajúce všetku pozornosť na bratov. Rodičia tohto dievčatka situáciu riešili tak, že pri určitých príležitostiach obliekali všetky tri deti rovnako, pri iných zasa všetky rozdielne.

Súkromie staršieho súrodenca

Ako deti rastú, nevyhnutne sa začínajú pohybovať a zaberajú čím ďalej tým väčší priestor. Ak máte izbu, v ktorej sa staršie dieťa hrá, skúste si zabezpečiť také dvierka, ktoré dáte do zárubne dverí tak, aby sa staršie dieťa dostalo tam aj späť, ale dvojčatá, aby zostali vonku. Ak to urobíte, nebudú vás obťažovať všade rozťahané hračky a ušetríte množstvo sĺz, kedy by malé pršteky skúmali práve dokončený obrázok alebo zložitý model, ktorý staršie dieťa vytvorilo. Veľa rodičov priznáva, že pre všetkých je najťažšie obdobie prvých niekoľko mesiacov, keď sa všetci v rodine musia obrovsky prispôsobiť novým podmienkam.

Súrodenci mladší ako dvojčatá

Keď sa narodí jedno bábätko do rodiny s dvojčatami, je situácia, samozrejme, iná. Má to ale jednu pozitívnu stránku – dvojčatá sú zvyknuté deliť sa o rodičov, takže zvyčajný problém žiarlivosti pri narodení bábätka je značne obmedzený. Niektorí rodičia dokonca cítia určité vyslobodenie z úlohy rodičov „roztomilých dvojičiek“ a začínajú sa konečne cítiť ako normálna rodina.

Mladší súrodenci nikdy nepoznali, aké to je žiť bez súrodencov-dvojčiat, ale aj tu sa môžu objaviť problémy. Ak sú dvojčatá identické, môže mladšiemu dieťaťu trvať určitý čas, kým sa ich naučí rozoznávať, preto ich napríklad zo začiatku oslovujte „chlapci“ alebo „dievčatá“. Aj napriek tomu, že raz príde obdobie, keď už oboch bude presne poznať, bude sa mu stávať, tak ako každému, že si ich občas popletie.
Ak dvojčatá doma tvoria úzko uzatvorenú jednotku, musí sa mladší súrodenec vyrovnať s tým, že nebude členom tejto jednotky. Aj keď je vekový rozdiel medzi deťmi malý, dvojčatá sa hrajú spolu a mladšie dieťa medzi seba nepustia. Niektorí rodičia pozorujú, že mladšie dieťa sa v tomto období stáva pokorné, alebo si naopak vybuduje veľmi silnú vôľu. Situácia je jednoduchšia, ak sú dvojčatá pár (chlapec a dievča), pretože mladší súrodenec sa môže stotožňovať s dvojčatami rovnakého pohlavia, ale aj tu je vhodné, keď má svojich vlastných priateľov, s ktorými sa môže pravidelne hrávať, alebo dokonca u nich prespať. Ak je mladšie dieťa rovnakého pohlavia ako dvojčatá (napríklad traja chlapci), existuje tu reálne nebezpečenstvo jeho „ostaršovania“, napríklad na Vianoce dostane rovnaký (alebo podobný) darček ako dvojčatá, „aby sa zaobchádzalo so všetkými rovnako“. Tento názor odopiera mladšiemu súrodencovi jeho právo byť obdarovaný darčekom primeraným jeho veku.

Mladšie dieťa sa musí často vyrovnať s tým, že ľudia zvyčajne venujú pozornosť dvojčatám, a väčšina rodičov považuje za nutné postarať sa o to, aby sa so všetkými deťmi zaobchádzalo rovnako. Pre dieťa môže byť dvojnásobne ťažké sa s takýmito vecami, ako sú napríklad dve oslavy narodenín v jeden deň, prvý školský deň dvojčiat alebo spoločné chodenie na rôzne krúžky, pretože to opäť zdôrazňuje „pospolitosť“ dvojčiat. Pomôcť sa dá tým, že sa pokúsite zapojiť dieťa do týchto udalostí tak, aby sa cítilo ich súčasťou.

Spoločná izba dvojčiat a oddelená izba mladšieho dieťaťa tiež prispieva k pocitom výnimočnosti a separácie. Ideálne je, keď má každé dieťa svoju izbu, alebo keď všetky deti majú spoločnú izbu. Ak sú dvojčatá pár (chlapec a dievča), je pre mladšie dieťa najlepšie deliť sa o izbu s dvojčaťom rovnakého pohlavia, opäť to zmierňuje pocity osamotenosti. Môže sa ale stať, že v snahe prekonať túto situáciu, bude mladšie dieťa rozmaznávané ako dvojčatami, tak rodičmi!

Veľa mamičiek dvojčiat, majúcich potom ešte ďalšie dieťa, podotkne, aké jednoduché je starať sa o jedno dieťa, o koľko viac pozornosti mu môžu venovať. Ak sa matka cítila akoby „ochudobnená“, keď mala dvojčatá malé a nemohla sa im venovať toľko, koľko si myslela, že potrebujú, môže si to vynahradiť pri starostlivosti o mladšie dieťa.

Keď deti dospievajú

Dvojčatá zostávajú stredobodom záujmu, aj keď vyrastú z batolivého veku a táto tendencia pretrváva až do dospelosti. Ľudia, ktorí sú mimo najbližšej rodiny, sa vždy zaujímajú, či sú dvojčatá identické, či majú rovnaké sklony a povahu, a ako spolu vychádzajú. Zdá sa, že okolie vyžaduje, aby si boli dvojčatá čo najpodobnejšie, aj keď sú celkovo zjavne dvojvaječné a nie sú si podobné o nič viac ako akíkoľvek iní súrodenci. Niekedy sú otázky týkajúce sa ich „dvojičkovstva“ protivné samotným dvojčatám, a môžu byť oveľa protivnejšie ich súrodencom, ktorých sa ľudia stále na dvojčatá pýtajú. Toto je tiež jeden z dôvodov, prečo je najlepšie čo najmenej zdôrazňovať fakt, že sú to dvojčatá nielen doma, ale aj mimo domov. (Aj napriek tomu, že je to veľmi ťažké, podobajú sa ako vajce vajcu.) Jedno dievča sa sťažovalo, že len čo jej bratia-dvojčatá začali chodiť na rovnakú strednú školu ako ona, stratila hneď svoju jedinečnosť a stala sa len „sestrou tých dvojčiat“. A tak, aj keď je veľmi dôležité pestovať osobité nadanie a schopnosti u dvojčiat samotných, je rovnako dôležité podporovať rozvoj osobnosti ich súrodencov. Preto je niekedy lepšie dať nielen dvojčatá na rôzne školy, ale aj ich bratov či sestry.

Ďalším dôvodom, prečo nezdôrazňovať a neodvolávať sa na dvojčatá ako na „jednotku“ je, že to u ich súrodenca môže viesť k pocitu izolácie aj v rodine. V rodine jednu takúto uzavretú jednotku predstavujú rodičia a pokiaľ sú druhou silnou jednotkou dvojčatá, cíti sa ich súrodenec niekde „medzi“ a sám. V každej rodine sa mladšie dieťa vychováva voľnejšie než staršie. Jedna teória, ktorá sa toho týka je, že rodičia poľavia vo svojich pravidlách a nariadeniach, keď vidia, že aj ostatné deti idú správnou cestou. Inou teóriou je, že rodičia (zvlášť rodičia dvojčiat) sú už príliš unavení na to, aby na niektorých svojich pravidlách trvali! Nech je dôvod akýkoľvek, vždy to môže viesť k závisti u staršieho dieťaťa (dvojčiat), ak vidí, že mladší smie to, čo jemu nebolo dovolené.

Je naozaj ťažké byť spravodlivým rodičom, ak máte mladšie dvojčatá, pretože ich spojenému nátlaku sa dá len ťažko odolať. Pokiaľ na vás oba naraz útočia, že chcú to či ono, musíte byť naozaj dosť silní, ak chcete povedať „nie“. Staršie dieťa zle znáša, ak vidí, že ste vo výchove dvojčiat benevolentnejší, ako by ste boli k nemu. Sú, samozrejme, rodiny, ktoré majú dvoje dvojčiat po sebe. V týchto prípadoch sa tu uvedené problémy neobjavujú, ale problémy týchto rodín by presiahli rámec tohto článku.

Na záver

Súrodenci dvojčiat si vyžadujú zvláštnu pozornosť a ohľad vo všetkých stupňoch ich vývoja, aby sa vyrovnali s tým, že majú súrodencov-dvojčatá a aby dobre zapadli do takejto rodiny. Je dôležité vidieť vo všetkých deťoch odlišné a jedinečné osobnosti. Majú na to právo.


Spracované podľa materiálov TAMBA (2002).

Foto: archív dvojickovo.sk

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Viac článkov od tohto autora

Kto je online

Práve tu je 153 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Súvisiace články

Copyright © 2019 Dvojičkovo.sk - Jedinečný sprievodca svetom dvojčiat a viacerčiat. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je voľne šíriteľný softvér vydaný podľa GNU General Public License.

Copyright 2019  Dvojičkovo.sk - jedinečný sprievodca svetom dvojčiat a viacerčiat. Informácie na webovej stránke nenahrádzajú lekársku starostlivosť. V prípade potreby kontaktujte svojho lekára. Všetky práva vyhradené. Akýkoľvek obsah webovej stránky nesmie byť kopírovaný a používaný bez predchádzajúceho súhlasu prevádzkovateľa tejto stránky. Články majú len informačný charakter.

 

 Designed by www.diablodesign.eu.

Webová stránka Dvojičkovo.sk používa cookies, čím vám uľahčí používanie a sprostredkuje vám informácie s prispôsobeným obsahom. Ďalším používaním webovej stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. Podrobnejšie informácie sa dozviete po kliknutí na "Viac o cookies". Viac o cookies