foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Dvojičkovo.sk

prenašedeti.sk

Špecializovaný obchod na kočíky pre dvojičky teraz ponúka zľavu 5 % pri kúpe dvoch rovnakých produktov, viac informácií na webovej stránke www.prenasedeti.sk.

Mladší súrodenec dvojčiat

Attachments:
FileDescriptionFile sizeDownloads
Download this file (D-4-2015-mladsi-surodenec-dvojciat-32-37.pdf)Mladší súrodenec dvojčiatČlánok v časopise DVOJIČKOVO 4/2015 - PDF verzia (str. 32 – 37)274 kB678

Mladší súrodenec s dvojčatamiDvojčatá tvoria v rodine vždy samostatnú kapitolu, či už ide o dvojčatá dvojvaječné, alebo jednovaječné a či sa narodili ako prvé, alebo posledné v rodine. Podľa Kevina Lemana, autora knihy Súrodenecké konštelácie, keď uvažujeme o rodinnej konštelácii, dvojčatá sú predurčené robiť problémy najmä vtedy, keď majú ešte mladšieho súrodenca či súrodencov. Pokiaľ sú v rodine starší súrodenci/súrodenec, zvyčajne je to s dvojčatami ľahšie. Pre dvojčatá je preto vždy lepšie, keď sa narodia ako posledné v rodine, čo sa aj veľmi často stáva, že k jednému staršiemu súrodencovi pribudnú zrazu dvojčatá.

Je to spôsobené najmä tým, že u žien po štyridsiatke je oveľa väčšia pravdepodobnosť, že budú mať dvojčatá, ako je to u dvadsaťročných mladých žien.

Hoci sa dvojčatá narodili v jeden deň a takmer v rovnakom čase, často jedno z nich je vodcovský typ a to druhé je v úlohe toho prispôsobivého.

Prvorodené väčšinou preberá úlohu vodcu a to druhorodené ho vo všetkom nasleduje. Ani to však nie je pravidlo.

Keď sa do rodiny s dvojčatami narodí mladšie dieťa, je to úplne iná situácia ako keď do rodiny
s jedináčikom pribudnú dvojčatá. Aj pre rodičov je to zmena. Mamičky dvojčiat si mladšieho súrodenca užívajú a snažia sa mu venovať, keďže na dvojčatá toľko času nikdy nemali. Konečne môžu zažiť pocit, aké to je mať „len“ jedno dieťa. Sú pokojnejšie a situácie zvládajú lepšie.

„ri narodení najmladšieho som už skúseností mala podstatne viac ako pri dvojčatách... Aj som si viac verila... Dvojčatá som nedojčila, mladšieho som sa snažila dojčiť aj za veľkého úsilia a veľkých problémov... Pomáhali sme si večernou dávkou umelého mlieka a mojou zaťatosťou, čo neviem, kde sa vo mne vzala, som ho dojčila do 16 mesiacov.

Hoci práce okolo troch detí bolo neporovnateľne viac, vedela som si to lepšie zorganizovať, aj po pôrode som bola v oveľa lepšej fyzickej kondícii a určite aj lepšej psychickej pohode... Zadovážila som si šatku, kde som malého nosila a spolu s ním aspoň vešala bielizeň. Staršie deti už chodili do škôlky, čo bola tiež pomoc, aj keď raňajšie obliekanie všetkých nás štyroch, najmä v zime, tiež nebola prechádzka ružovou záhradou.

A takisto veľkou nevýhodou bola chorobnosť, ktorá sa prejavila najmä u dvojčiat tým, že boli prvý rok v škôlke a všetko sa prenieslo aj na mladšieho súrodenca.

Súrodenecká žiarlivosť

Mladší súrodenec má voči dvojčatám lepšiu pozíciu ako keby bol ich starším súrodencom.
V takomto prípade je pozitívom najmä to, že dvojčatá sú už zvyknuté deliť sa o pozornosť rodičov, takže žiarlivosť pri narodení mladšieho súrodenca je tu zvyčajne minimálna.

U nás je rozdiel medzi dvojčatami a ich mladším bratom tri roky a tri mesiace...
A žiarlivosť u nás nebola žiadna... Pripisujeme to tomu, že jednak boli Barborka a Matúš zvyknutí odmalička sa deliť o všetko, že nie sú sami, takže mladšieho súrodenca prijali úplne normálne... Ani sme ich extra na to nepripravovali, brali sme to ako normálnu vec, že sa narodí ďalší súrodenec a jediná vec, ktorú si pamätajú je, že im braček priniesol darčeky do pôrodnice.

A možno to prijatie nového súrodenca bolo ovplyvnené aj tým, že mojim dvom sestrám sa narodili rok pred tým tiež chlapčekovia, tak boli dvojčatá zvyknuté na malé deti.

 

Naši chlapci nežiarlili pri narodení mladšieho, mali sme len jeden kritický deň, keď som prišla z pôrodnice s najmenším, ale to bola len chvíľková záležitosť, a odvtedy sa k nemu správali ako starostliví starší bratia. Až do času, keď ich dorástol ako konkurent...

Problémy však môžu nastať pri bežných hrách. Dvojčatá tvoria silnú dvojicu, ktorá toho mladšieho nie vždy chce pustiť medzi seba, aj keby vekový rozdiel medzi nimi bol naozaj minimálny. Je potrebné si uvedomiť, že či už majú dvojčatá mladšieho, alebo staršieho súrodenca a deti sú tri, vždy bude jedno dieťa navyše, či to už bude ich súrodenec, alebo jedno z dvojčiat. Ak ide napríklad o párik – chlapec a dievča, mladší súrodenec sa automaticky môže dať „dokopy“ s dvojčaťom rovnakého pohlavia. Vtedy je zasa „odstrčené“ to druhé dvojča.

Keď nastane situácia, že sa starší nechcú hrať s mladším a nechcú ho vziať medzi seba, závisí od toho, v akej som psychickej pohode – či sa im snažím vysvetliť, aby sa hrali spolu, alebo niekedy, bohužiaľ, aj s krikom, aby ho vzali medzi seba. Občas ho ‚podplatím‘, že môže robiť, čo má inak zakázané, aby dvojky mohli ísť so svojimi kamarátmi... On ani celkovo nie je odstrčený, pretože je viac priebojný, skôr si myslím, že je mu viac umožnené to, čo dvojkám v jeho veku umožnené nebolo...

Chodia spolu von, chodí už aj na krúžky, veľa cestujeme a chodíme na výlety...

Najväčším problémom u nás sú návštevy u kamarátov dvojčiat, lebo ten mladší by chcel tiež chodiť s nimi, no poslať niekomu tri deti nie je bohviečo...

 

U nás sú dvojičky a ich mladší brat jedna partia. Takmer stále sa hrajú spolu. Keď bol ich mladší braček menší, uprednostňoval hru osamote, teraz sa už aj on do hry sám zapája. Myslím, že je už rovnocenný parťák, keď sa odstrkujú tak navzájom, nevyvršujú sa na najmladšom, dokonca mu robia ústupky. Možno je to malým vekovým rozdielom – 18 mesiacov.

Každému rovnakým dielom

Ak sú dvojčatá navyše identické, ich mladší súrodenec môže mať problém ich rozoznať. Na druhej strane môžu dvojčatá v očiach mladšieho súrodenca vystupovať ako jeho ochrancovia, čo môže mať v neskoršom veku množstvo výhod.

Toto je u nás jeden z bonusov mladšieho súrodenca. Môj postreh je však taký, že ho dvojičky chránia na striedačku, podľa aktuálneho ‚priateľstva‘ medzi nimi. V rámci našej detskej trojice je totiž vždy jeden navyše (česť svetlým výnimkám, kedy túžim zastaviť svet :-)).

Ak je mladší súrodenec rovnakého pohlavia ako dvojčatá, je dosť pravdepodobné, že ho rodičia budú brať ako ich rovesníka. Napríklad sa to odzrkadlí pri sviatkoch ako Vianoce, keď aj mladší súrodenec dostane podobné alebo rovnaké darčeky ako jeho starší súrodenci dvojčatá. Rodičia chcú dať všetkým deťom rovnako, čím mladšieho súrodenca automaticky takto stavajú do pozície toho staršieho. Mladší sa chce svojim súrodencom vyrovnať, sú pre neho vzorom a podvedome chce, aby ho brali ako rovnocenného a aj sa tak k nemu správali. Môže to mať výhody, ale aj nevýhody. Kupovanie podobných darčekov odopiera totiž mladšiemu súrodencovi právo byť obdarovaný darčekom, ktorý je primeraný jeho veku.

Dvojčatá s mladším súrodencom

Spoločné aktivity a činnosti

Tým, že sa dvojčatám väčšinou venuje väčšia pozornosť, hoci mať dvojčatá už nie je taká rarita ako kedysi, ich mladší súrodenec sa môže cítiť mimo diania, cíti sa odstrčený. Viditeľné to môže byť prevažne vtedy, keď aj rodičia dvojčatám venujú zvýšenú pozornosť pri výnimočných situáciách ako sú napríklad zápis do školy, spoločný nástup do škôlky, spoločná oslava narodenín, besiedky v škôlke či vystúpenia v škole.

V takýchto prípadoch je veľmi dobré brať aj ich mladšieho súrodenca, a rovnako aj opačne, ak mladší súrodenec niekde vystupuje, ísť tam aj s dvojčatami, aby ho tak všetci spoločne podporili a vyjadrili mu svoj obdiv. Jednoducho aktivity a činnosti, ktoré len upevňujú ich súrodenecké vzťahy, je dobré robiť spoločne.

Pocit odstrčenia môže ten mladší vnímať aj vtedy, keď dvojčatá majú napríklad spoločnú detskú izbu a on má izbu samostatne, alebo keď sa ide na nákup a rodičia kúpia dvojčatám rovnaké oblečenie či topánky. V takomto prípade by mali rodičia myslieť na to, ako mladšieho súrodenca zapojiť do týchto výnimočných aktivít tak, aby sa necítil bokom. V prípade narodenín dvojčiat môže byť riešením, že sa urobí spoločná narodeninová oslava pre všetky deti, čo je však možné len v prípade, že majú narodeniny s rozpätím niekoľkých dní. Rodičia môžu zariadiť spoločnú detskú izbu, kde budú všetky deti spolu, alebo je riešením samostatná izba pre každé dieťa. To ale závisí od možností bývania každej rodiny, pretože nie vždy je to možné.

Naši chlapci majú spoločnú detskú izbu, keďže máme len trojizbový byt, a myslím si, že je to zatiaľ super a neviem, či v budúcnosti budem riešiť separáciu detí do izieb, ak to priestor dovolí... Zatiaľ im to vyhovuje, nemáme s tým žiadny problém.

Ak idú rodičia niekam s deťmi, ideálne je snažiť sa, aby šli všetky deti spolu, alebo je tu možnosť robiť aktivity samostatne s každým dieťaťom zvlášť, ale nie v kombinácii, že dnes ideme na nákup s dvojčatami a zajtra pôjdeme na nákup s ich mladším súrodencom.

Ak sa v rodine rozhoduje o dôležitých veciach, treba do rozhodovania zapojiť všetky deti, nielen tie staršie, ktoré možno danej situácii viac rozumejú. Príkladom môže byť výber výletu, o ktorom dokáže rozhodnúť aj mladší súrodenec, inokedy zasa jedno z dvojčiat.

Veci po dvojčatách

Určite je to jednoduchšie pre rodičov aj v tom, že už nič nemusia kupovať dvakrát – oblečenie, hračky... dokonca je výhoda, že ak máte párik alebo sú dvojčatá rovnakého pohlavia ako ich mladší súrodenec, mladší súrodenec má už po kom „dediť“ napríklad oblečenie alebo hračky. Je to podobné, ako keď sa narodia dve deti po sebe. Tomu mladšiemu už toho veľa kupovať netreba, čo ale neznamená, že nemôže občas dostať novú hračku alebo niečo pekné na seba.

Náš najmladší, samozrejme, dedí oblečenie po dvojčatách, čo považujem za výhodu, že sa znížili náklady aspoň pri ňom, ale už dorastá dvojčatá, tak často už kupujem trojmo nové veci, tak isto aj obuv... Ale je to výhoda, samozrejme, aj keď sem-tam neodolám a doprajem mu aj nové oblečenie.

„Ideálny“ vekový rozdiel

Ak túžite po ďalšom dieťati, hoci už máte doma dvojčatá, možno vám často napadla otázka, aký by bol vlastne ideálny vekový rozdiel medzi nimi. Na to však nikde odpoveď nedostanete. Nemôžete predvídať, či by sa napríklad tí starší nebili s mladším, keby neboli od neho o päť rokov starší ako teraz, či by bolo ideálnejšie, keby bol medzi nimi rozdiel napríklad dva roky. Možno je lepšie, keď sú deti narodené skôr po sebe, pretože čím menší vekový rozdiel, tým lepšie, keďže budú mať skôr spoločné hry záujmy a aj neskôr, keď budú staršie, nájdu si skôr spoločnú reč a témy, ako keby bol vekový rozdiel medzi nimi napríklad desať rokov.

Netrápte sa ale touto otázkou, nechajte všetko na prírodu. Podľa psychológov aj tak všeobecný ideálny model neexistuje, pretože každá rodina je iná a závisí to najmä od rozhodnutia rodičov a ich možností, hoci vo všeobecnosti však podľa nich je ideálny vekový rozstup medzi súrodencami štyri roky, keď už staršie deti sú viac nezávislé a samostatnejšie. Pre mnohých je tento vekový rozdiel ideálny aj v tom, že dvojčatá vo veku 3 – 4 rokov začínajú navštevovať škôlku a teda mamička má tak dosť času venovať sa bábätku, ako keby mali dvojčatá napríklad dva roky, boli ešte doma a pribudlo ku starostlivosti ďalšie dieťa. Tým, že sú v takomto veku už deti samostatnejšie, možno predpokladať aj menšiu žiarlivosť, no deti budú mať k sebe ešte celkom blízko. Na druhej strane, pri menšom vekovom odstupe majú súrodenci k sebe ešte bližšie a ich väzby sú zvyčajne pevnejšie. Častejšie majú rovnaký okruh kamarátov, rovnaké záľuby a podobne, aj keď sa u nich stretávame tiež s väčšou rivalitou, ktorá je však v rodinách úplne bežná. Vie o tom svoje aj mamička dvojčiat, od ktorých je ich súrodenec o 15 mesiacov mladší:

Ak vôbec existuje ideálny vekový rozdiel, tak tento náš je jedným z nich. Z úplne jednoduchého dôvodu. Bol to pre nás taký šok, že od samej radosti sme nestihli kalkulovať. :-) No aby sa to nenieslo len v duchu delíria šťastím prekypujúcej matky, vnímam zároveň náročnosť i nedostatky súrodeneckého trojlístka v našom prípade. Najviac mi je ľúto, že je nereálne venovať pozornosť, lásku a čas intenzívne každému zvlášť. Občas sa zamýšľam nad tým, že dieťa by malo pociťovať prítomnosť matky na maximum – za každej okolnosti, v každej situácii. Z hľadiska nízkeho vekového rozdielu nám však toto nie je dopriate. Deti si totiž nárokujú na mňa naraz. Nie sú ešte v štádiu, kedy by aspoň na chvíľu akceptovali skutočnosť, že patrím iba jednému z nich.

Zároveň žiadajú rovnakú vec, hračku, situáciu v jednom okamihu. Upozorňovanie na seba je na dennom poriadku, pričom každý prezentuje vlastnú osobnosť.
A také tri rôzne nátury pod jednou strechou s takmer rovesníckou črtou dajú niekedy naozaj zabrať.

Napriek tomu som presvedčená, že tento status má viac výhod – rovnaké záujmy, režim, úroveň hier, ako aj celková skladba dňa.

Pre všetkých platia rovnaké pravidlá, takže je to aj o vzájomnej výchove. Napríklad dostanú pokyn, jeden ho poslušne plní, ďalší dvaja prejavujú nevôľu. Stačí pochváliť toho poslušného a hneď sa pridá zvyšok, ktorý v mihu sekundy stojí o rovnaké uznanie.

Zhrnula by som to asi tak, že ma postretlo jedno obrovské šťastie s občasnými príkoriami, bez ktorých by život bol len vymyslenou rozprávkovou knižkou.

Zdroje: Sourozenecké konstelace – Kevin Leman

Kniha Dvojčata – Klára Vítková Rulíková: Dvojčata a jejich sourozenci http://www.portal.cz/scripts/detail.php?id=1391

http://spuntik.zoznam.sk/cl/1000706/1424203/Aky-je-idealny-vekovy-rozdiel-medzi-surodencami-

Foto: Erik Števák, JK

 

Článok vyšiel aj v časopise Dvojičkovo 4/2015 (strana 32 – 37)

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Viac článkov od tohto autora

Kto je online

Práve tu je 134 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Súvisiace články

Copyright © 2019 Dvojičkovo.sk - Jedinečný sprievodca svetom dvojčiat a viacerčiat. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je voľne šíriteľný softvér vydaný podľa GNU General Public License.

Copyright 2019  Dvojičkovo.sk - jedinečný sprievodca svetom dvojčiat a viacerčiat. Informácie na webovej stránke nenahrádzajú lekársku starostlivosť. V prípade potreby kontaktujte svojho lekára. Všetky práva vyhradené. Akýkoľvek obsah webovej stránky nesmie byť kopírovaný a používaný bez predchádzajúceho súhlasu prevádzkovateľa tejto stránky. Články majú len informačný charakter.

 

 Designed by www.diablodesign.eu.

Webová stránka Dvojičkovo.sk používa cookies, čím vám uľahčí používanie a sprostredkuje vám informácie s prispôsobeným obsahom. Ďalším používaním webovej stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. Podrobnejšie informácie sa dozviete po kliknutí na "Viac o cookies". Viac o cookies