foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Dvojičkovo.sk

prenašedeti.sk

Špecializovaný obchod na kočíky pre dvojičky teraz ponúka zľavu 5 % pri kúpe dvoch rovnakých produktov, viac informácií na webovej stránke www.prenasedeti.sk.

Zuzanka a Sárinka

Attachments:
FileDescriptionFile sizeDownloads
Download this file (DVOJICKOVO-1-2015-zuzanka-a-sarinka-38-41.pdf)Zuzanka a SárinkaČlánok v PDF formáte z časopisu DVOJIČKOVO 1/2015 (str. 38 - 41)246 kB1

Zuzanka a Sárinka na stretnutí dvojčiatMamičky, ktoré sú v skupine maminky dvojičiek na Facebooku určite poznajú rodinu, ktorá má dve optimisticky naladené dievčatá Zuzanku a Sárinku. Aj touto cestou sme sa rozhodli pomôcť tejto rodine a nielen jej. Na stránkach nášho časopisu si budete môcť v každom čísle nájsť rodinu, ktorá potrebuje aj pomoc ostatných.

Ide o detičky, ktoré sa narodili s vážnymi zdravotnými problémami a ich rodičia nemajú dostatok finančných prostriedkov, aby im mohli zabezpečiť adekvátnu lekársku starostlivosť, ktorá by zabezpečila ich pokroky či už vo vývoji, alebo im uľahčila život. Preto na stránke www.dvojickovo.sk vznikla samostatná kategória pod názvom Pomoc deťom. Tu nájdete príbehy rodín, ktoré takúto pomoc potrebujú.

Prvou takouto rodinou, ktorej sme sa rozhodli venovať priestor v našom časopise, je rodina dvoch veselých dievčatiek Zuzanky a Sárinky. Od svojho narodenia si už zažili všeličo, prešli si množstvom operácií, ale našli aj množstvo skvelých ľudí, ktorí boli ochotní im aspoň trošku pomôcť. Nedávno ste ich mali možnosť vidieť aj v relácii V siedmom nebi, vďaka čomu absolvovali spolu s rodičmi týždňový pobyt v delfináriu, čo im veľmi pomohlo tak po psychickej či fyzickej stránke.

Ako spomína ich mamina Anka, dievčatá sa narodili v bláznivom mesiaci apríl, možno preto sú to také jej „besnoty“, ale večne usmiate a plné života, aj napriek tomu, že v brušku začali vymýšľať a vypýtali sa na svet už v 26. t. t. Zuzanka prišla na svet ako prvá v poradí o 9.17 hod., Sárinka o dve minúty neskôr ako druhá v poradí, samozrejme, sekciou.

Zuzanka vážila len 850 g a merala 36 cm a Sárinka vážila 800 g a merala 35 cm. No bolo to o chlp. Narodili sa so sepsou, takže hneď dostali transfúziu krvi. Keďže nemali vyvinuté pľúcka, museli byť napojené na pľúcnu ventiláciu.

A aby toho nebolo málo, Zuzanka začala mať problémy, aké nikto nečakal. Papala pomaličky cez sondu, ale strava sa začala vracať formou stolice cez ústa, takže ako 7-týždňovú ju odviezli na bratislavské Kramáre, kde sa začal boj o holý nevinný život. Zuzanke operovali bruško pre nepriechodnosť čriev, ale operácia sa nevydarila, tak ju museli opakovať. Ako veľmi ťažký nedonosenec mala časté zápaly pľúc a horných dýchacích ciest, lebo organizmus bol veľmi oslabený.

No a keďže takýto človiečik nie je ešte dostatočne vyvinutý, museli jej operovať očká kvôli olupovaniu sietnic, inak by zostala nevidiaca. Pre mnohé zavedené kanylky sa jej začali tvoriť krvné zrazeniny (trombusy) v srdiečku, pečeni a na mozgu, čiže musela byť nastavená na antikoagulačnú liečbu na rozpustenie trombusov, no a nato všetko vypovedala štítna žľaza a začali jej vyskakovať hormóny, na čo jej v štyroch mesiacoch diagnostikovali predčasnú pubertu. Všetko sa to donekonečna točilo, až kým sa to trošku neustálilo a v deviatich mesiacoch Zuzanku previezli späť do nitrianskej nemocnice, kde, samozrejme, zbadali, že jej rastie hlavička. Zistili, že má subdurálny hematóm a hlavičku tak museli operovať.

Zápaly pľúc, priedušiek atď. – stále dokola. „Ani nepočítam koľkokrát mi z Kramárov volali, aby som sa prišla s dcérkou rozlúčiť, že šance sú mizivé. No a keď Zuzanka mala jeden rôčik, tak sme si ju konečne po prvýkrát v jej živote priniesli domov.

Celý ten jeden rok bola sama v nemocniciach, keďže som mala doma Sárinku a o štyri a pol roka staršieho Samuela. S dievčatami sme neustále chodili na rehabilitácie, do rehabilitačných centier, kde sme cvičili Vojtovu metódu,“ spomína na neľahké časy mamička dievčatiek.

Spoločná diagnóza oboch dievčat je detská mozgová obrna (DMO) – hypotonická forma. „S dievčatami stále chodíme do kúpeľov, navštevujeme logopédiu, kardiológiu, neurológiu, ortopéda, ORL, alergiológiu, očné...“ dodáva.

Zuzanka a Sárinka

Keď mala Sárinka šesť rokov, zistili jej ťažkú obojstrannú percepčnú poruchu sluchu, čiže je takmer nepočujúca. Dievčatá aj napriek cvičeniu majú krivú chrbticu, nosia korzety. Sárinka už má za sebou dve operácie chrbtice a operáciu oboch nožičiek, Zuzanka má zoperované tiež obe nôžky a vo februári absolvovala operáciu chrbtice, pretože jej chýbala určitá časť stavca, čo jej robilo veľké problémy – ťažká rotoskolióza a rázštep chrbtice, ktorý jej zistili tiež len nedávno.

Starostlivosť o dievčatá je finančne veľmi náročná. „Ja beriem na dievčatá opatrovateľský príspevok a manžel je už tretí rok nezamestnaný bez nároku na podporu, pretože bývame pod jednou strechou s mojou mamou,“ hovorí Anka.

Pred viac ako rokom sa naskytla možnosť dať dievčatá do letného tábora pre sluchovo postihnuté detičky, ale keďže rodina nemala na to dostatok finančných prostriedkov, rozhodla sa Anka skúsiť požiadať o pomoc mamičky v skupine „maminky dvojičiek“. Mamičky boli ochotné pomôcť a vďaka tomu sa nakoniec Zuzanka a Sárinka mohli zúčastniť letného tábora, ktorý organizovalo Kresťanské centrum nepočujúcich na Slovensku z Banskej Bystrice, a konal sa v Lúčkach pri Kremnici. Tábora sa zúčastnilo 25 detí a dohliadalo na ne osem vedúcich.

Deti sa nikdy nenudili – chodili na menšie túry, navštívili katakomby v meste Kremnica, boli v bani a, samozrejme, nesmelo chýbať ani kúpanie. Ale keďže majú dievčatá DMO, museli ich brávať autom a ostatné deti si prešli trojkilometrovú túru ku kúpalisku peši. Ďalšie, čo tu nemohlo chýbať, bola aj svätá omša a prehliadka kostola v Kremnici.

Počas pobytu mali olympiádu, rôzne súťaže, večer mávali karneval, diskotéku, pozerali filmy a nemohla chýbať ani súťaž MISS tábor 2013, kde práve tieto veselé dievčatá vyhrali prvé miesto. Anka k tomu dodáva: „Okrem toho sa v súťaži v poriadkumilovnosti umiestnili na treťom mieste, čomu sa mi vôbec nechce veriť, lebo doma upratovať nechcú. Babule vydržali v pohode celý tábor, čo ma prekvapilo, pretože to bolo prvýkrát, čo boli niekde bezo mňa.“

Zuzanka a Sárinka v táboreZuzanka a Sárinka v tábore

Pomoci týmto dievčatkám sa dostalo aj vďaka Mishe – známej speváčke, ktorá má doma tiež dve dievčatká-dvojčatá a oslovila svojich priateľov so žiadosťou pomôcť tejto rodine.

Neboli však len svetlé dni, ale aj dni, ktoré dievčatá strávili po nemocniciach, kde absolvovali operácie a množstvo ďalších vyšetrení. Ale potom sa opäť raz vyjasnilo a z relácie V siedmom nebi zavítal do rodiny Vilo Rozboril, s ktorým si dievčatá zahrali futbal. Vďaka tejto relácii sa dievčatám splnil ich tajný sen a dostali sa na týždňovú dovolenku do tureckého mestečka Side, kde boli ubytované spolu s rodičmi v nádhernom hoteli s výhľadom na more a bazény, a množstvo výletných lodí. No a neostalo len pri tom a dievčatá chodili do vzdialenej Antalyi na delfínoterapiu, ktorú absolvovali celkovo päťkrát.

Zuzanka a Sárinka na delfínoterapiiZuzanka a Sárinka

Mali tam aj terapiu na liečebnom relaxačnom kresle a terapiu kreslením. Videli vystúpenie delfínov, uškatcov a beluhy. Navštívili aj staré mesto Side, kde boli mnohé krásne zrúcaniny. Delfínoterapia splnila svoj účel, dievčatá vďaka nej urobili pokrok po psychickej, mentálnej a rečovej stránke. Anka hovorí: „Sme za to relácii V siedmom nebi vďační a pre pozitívny prínos terapie by sme dievčatám chceli zabezpečiť ešte aspoň jednu takú delfínoterapiu, čo sami, samozrejme, nezvládneme, lebo to stojí na 5 dní 8 000 eur, a preto sme spravili novú výzvu na stránke Ľudia ľuďom, kde je aj číslo účtu, kde môžu ľudia, ak chcú, prispieť a pomôcť.“

Rodina ďakuje všetkým, ktorí im doteraz pomohli získať finančné prostriedky, či už na liečbu, cestovné výdavky, špeciálne pomôcky pre dievčatá, ktoré denne potrebujú a časom sa im opotrebúvajú: korzety, okuliare, ortopedickú obuv, načúvacie strojčeky, prístroje na prenos zvuku z TV, aby dvojičky mohli TV aj počuť, do školy potrebuje Sárinka tiež špeciálnu pomôcku, aby počula lepšie učiteľku, pretože načúvacie strojčeky veľmi nepomáhajú. „Veľa nás stoja aj kúpele, lebo musím s nimi chodiť a takisto aj nemocnice, sanitku nám nedajú a benzín tiež niečo stojí,“ vymenúva Anka. „Veľmi by som sa chcela poďakovať všetkým maminkám, ktoré nám v prvom rade držia palce pri všetkých našich problémoch so zdravím a všetkým, ktorí ste nám už pomohli hlavne s tým táborom, aby sa baby mohli trochu odreagovať od svojich každodenných problémov. Dúfam, že sa vám to vráti len v dobrom,“ dodáva.

 

     
 

Delfínoterapia je finančne náročná, ale účinná. Využíva sa ako podporná metóda popri „bežných“ formách starostlivosti o deti s autizmom, detskou mozgovou obrnou, Downovým syndrómom, poruchami učenia, komunikácie či poruchou pozornosti sprevádzanou hyperaktivitou.

Terapeutické pôsobenie delfínov na človeka údajne zintenzívňuje ich veľké bioenergetické pole, ktoré má mať pozitívny účinok na ľudský organizmus. Ultrazvukové vlny, prostredníctvom ktorých sa delfíny orientujú v prostredí vody a ktoré sa v medicíne bežne využívajú na terapeutické účely, majú napomáhať pri regenerácii poškodených buniek.

Plávanie vo vode a kontakt s delfínmi v deťoch vyvolávajú pozitívne pocity a silný emocionálny zážitok. Terapia prebieha v bazéne v delfináriu. Trvá 7 až 10 dní, a odporúča sa absolvovať ju aspoň raz za rok. Zúčastňuje sa jej celá rodina, keďže prítomnosť rodičov je dôležitá kvôli psychickej pohode detí.

 
     

 

Článok vyšiel aj v časopise Dvojičkovo 1/2015 (strana 38 – 41)

Foto: archív rodiny, Braňo Konečný

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Viac článkov od tohto autora

Kto je online

Práve tu je 152 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Súvisiace články

Copyright © 2019 Dvojičkovo.sk - Jedinečný sprievodca svetom dvojčiat a viacerčiat. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je voľne šíriteľný softvér vydaný podľa GNU General Public License.

Copyright 2019  Dvojičkovo.sk - jedinečný sprievodca svetom dvojčiat a viacerčiat. Informácie na webovej stránke nenahrádzajú lekársku starostlivosť. V prípade potreby kontaktujte svojho lekára. Všetky práva vyhradené. Akýkoľvek obsah webovej stránky nesmie byť kopírovaný a používaný bez predchádzajúceho súhlasu prevádzkovateľa tejto stránky. Články majú len informačný charakter.

 

 Designed by www.diablodesign.eu.

Webová stránka Dvojičkovo.sk používa cookies, čím vám uľahčí používanie a sprostredkuje vám informácie s prispôsobeným obsahom. Ďalším používaním webovej stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. Podrobnejšie informácie sa dozviete po kliknutí na "Viac o cookies". Viac o cookies