foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Dvojičkovo.sk

prenašedeti.sk

Špecializovaný obchod na kočíky pre dvojičky teraz ponúka zľavu 5 % pri kúpe dvoch rovnakých produktov, viac informácií na webovej stránke www.prenasedeti.sk.

(Ne)pripravení na manželstvo – Úvod: Čas, kedy sa všetko začalo

Attachments:
FileDescriptionFile sizeDownloads
Download this file (DVOJICKOVO-1-2015-nepripraveni-na-manzelstvo-uvod-32-37.pdf)(Ne)pripravení na manželstvo - ÚvodČlánok v PDF formáte z časopisu DVOJIČKOVO 1/2015 (str. 32 - 37)285 kB0

Slobodný život, potom zamilovanie – a nakoniec nádej, že by z toho mohlo byť manželstvo a šťastná rodina...Slobodný život, potom zamilovanie – a nakoniec nádej, že by z toho mohlo byť manželstvo a šťastná rodina. Takmer vždy rovnaký scenár, podľa ktorého by mala byť budúcnosť oveľa krajšia, nádejnejšia, istejšia vo dvojici, plná krásnych chvíľ, úsmevov a splnených želaní v dome, kde sa bude ozývať najprv smiech vlastných detí a neskôr aj vnúčat. Aj vy ste si to tak predstavovali? Zbytočná otázka..., veď kto nie?

 

Zažili ste už pár nepekných rozčarovaní, vznikli prvé problémy a váš vzťah a situácia v rodine sa začala uberať zlým smerom. Premýšľate, kde sa všetko to zlé začalo, neviete ako „To“ všetko zmeniť, ani čo robiť,... a nakoniec začnete pochybovať, či to všetko má vôbec zmysel.

Ale všetko má zmysel – dokonca aj bolesť vo vašom srdci. Všetko okolo nás a v nás si hľadá cestu k láske. Cestu k chápajúcej, vnímavej a harmonickej láske, ktorú ste aj vy doteraz zažili len v jej počiatočnej podobe – v období zamilovania. Mnohí vravia, že to je najkrajšie obdobie lásky. Ale nie je. Je to obdobie, v ktorom každý prirodzene hľadá inú ako rodičovskú lásku, teda osobnú partnerskú lásku, ktorá by dokázala spojiť dve časti do jediného šťastného celku. Všetko sa začne v období zamilovania. Je to obdobie snívania a obdobie nových a veľmi silných emočných zážitkov, ktoré dokáže oboch ľudí naplniť pocitom absolútneho šťastia.

Ak máte vo vašom manželstve len bežné menšie, občas aj vážnejšie problémy, ale nepoznáte „nástroje“, ktoré by dokázali s vašou pomocou obrúsiť hrany, tak skúsme spolu nájsť riešenia, ktoré môžu pomôcť vášmu vzťahu.Ale zamýšľa sa niekto nad tým, že všetko sa v období zamilovania odohráva v atmosfére bezstarostnosti, kde ešte nie sú životne dôležité povinnosti, žiadna zodpovednosť, žiadny ekonomický tlak, kde nikto nič nemusí a všetci si prichádzajú len užiť a zažiť pocit lásky? Nikto z dvojice ešte nie je pod tlakom času, nie sú spolu 24 hodín denne, necítia únavu a deti im „nekradnú“ spánok. Všetko je v období zamilovania nové, neobkukané, nezažité... – jednoducho nádherné! Ach, áno..., zabudol som na veľmi dôležitú skutočnosť: obaja mladí partneri môžu v záujme získania a udržania lásky v tom období predstierať všetko. Úplne všetko a verte, že zamilovaný človek len veľmi ťažko rozpoznáva predstierané veci od skutočnosti. Miluje, a ak mu záleží na udržaní si „lásky“, začne predstierať tiež. Nerozvážne a nepremyslene, pretože nikto nikoho nevaroval pred následkami, a tak obaja niečo predstierajú. Od sľubov nekonečnej lásky, všímavosti, citlivosti, chápavosti... až po tolerantnosť a skvelé povahové vlastnosti – podľa potreby ponúknu všetci čokoľvek. V ponuke sú ľudia až neuveriteľne dobrí herci. Počínajúc veselou a empatickou osobnosťou, až po vážne postoje a slzy vám zahrajú všetko. Láska robí divy. Láska? Hm..., od tej sú zamilovaní ešte veľmi ďaleko.

Zatiaľ ešte nepoznajú rozdiel medzi sľubmi a skutkami a ani silu slov, ktoré vyslovujú. Nevedia o spoločnom živote vôbec nič – ani o vzťahu, ani o živote v rodine a ani o výchove detí. To málo, čo odpozerali od rodičov a známych, nemuselo byť správne, a navyše, každý z dvojice videl a zažil niečo iné. Sú pripravení vytvoriť spoločné „My sme“ a vedia, čo znamená naozaj niekoho ľúbiť? V dobrom aj v zlom? – veď to všetkým znie ako zastaraná prázdna fráza. Na lásku a manželstvo, žiaľ, nie sú pripravení. A neboli ste ani vy...

 

Láska sa prejaví až v druhej fáze spoločného života – v čase, keď sa skončí bezstarostnosť, keď povinnosti nedovolia posedávať každý večer v podniku, keď nestačí byť džentlmenom len pri otváraní dverí, keď sa o „vreckové“ treba podeliť, keď sa nestačí blysnúť ochotou pri vynesení odpadkov, ale treba každodennú spoluprácu v domácnosti, keď treba v noci vstávať k plačúcim deťom, keď treba pochopiť aj náladovosť partnera a jeho momentálny duševný stav i únavu, keď treba byť skutočnou oporou a rozdávačom sily v zlých chvíľach, keď... Až teraz, v týchto chvíľach života sa rodí láska.

Nikto už nie je „lovec“ a ani lovený. Obaja partneri (teraz už manželia) stoja pred sebou a spoznávajú reálnu podobu partnera a hľadajú v ňom krásu jeho duše, dobro v jeho povahe a láskavosť v jeho srdci.

Z pôvodnej ponuky však ostalo len veľmi málo... Aj telo už poznajú veľmi dobre, no začne im zovšednievať, pretože nechápu úlohu tela a jeho prirodzené vlastnosti. Čo sa teda stane s ich spolužitím a so vzťahom?

To už predsa viete..., najskôr začnú väznejšie nedorozumenia, potom hádky, únava a nakoniec sa všetko stane rutinným a únavným stereotypom. Ak ste sa kedysi tešili na spoločnú budúcnosť, tak teraz sa netešíte. Nevidíte ju práve najlepšie a neviete, ktorým smerom sa vydať – nevidíte cestu. Váš vzťah sa stal komplikovaným – presne tak to každý nazýva.

Ja tvrdím, že komplikovaní sú len ľudia vo vzťahu, kým vzťah je stále niečím krásnym, silným, je istotou a zároveň aj domovom. Keby bol vzťah tým, čo skomplikuje ľuďom život, tak žiadny človek by to nemohol zmeniť! No našťastie sú to ľudia, ktorí majú tú moc, ktorá dokáže vytvoriť krásny vzťah, rozbiť ho vlastnou vinou, ale nakoniec aj znovu postaviť na vyššej a pravde i láske bližšej úrovni.

Väčšina ľudí v manželstvách (kde vzniknú problémy) sa dostane len do štádia hroziaceho rozpadu a namiesto hľadania nových spôsobov komunikácie, či vlastných povahových zmien, zvolia rozvod. Len zopár rozumnejších naberie odvahu a chuť nájsť cestu (spôsob), ako vrátiť láske jej bývalú tvar. Tu sa začína rodiť skutočná láska, tu sa prejaví človečenstvo a osobnosť oboch partnerov. Pochopia, že ide o život, alebo ostanú na úrovni stále nových a nových pokusov s novými partnermi? Samozrejme, sú aj výnimky, ktorým, žiaľ, neostáva nič iné, ako

skončiť s manželstvom, ktoré je už len utrpením pre všetkých „účastníkov“. Spolužitie v manželstve občas prináša aj bolesť, zvlášť keď sa niečo tvorí, keď sa obrusujú hrany – no nikdy(!) nemôže prinášať utrpenie a ponižovanie. Ani Boh nestojí o manželstvo, v ktorom úplne vyhasla láska a kde trpia už aj deti.

 

Ak máte vo vašom manželstve len bežné menšie, občas aj vážnejšie problémy, ale nepoznáte „nástroje“, ktoré by dokázali s vašou pomocou obrúsiť hrany, tak skúsme spolu nájsť riešenia, ktoré môžu pomôcť vášmu vzťahu.

Budem teraz pokračovať od konca, aby sa nestalo, že kým sa zoznámite s možnosťami, tak sa rozhodnete pre rozvod a pritom nebudete vedieť, čo so sebou prináša rozvod. Nie..., nebojte sa, nebudem vás strašiť. Iba pokladám za veľmi dôležité, aby ste nad niektorými vecami pouvažovali.

Mnohí najprv chceli zmeniť svoj spoločný život k lepšiemu, no po krátkom úsilí to vzdali a našli tú najľahšiu cestu, akú mohli – rozvod... Neviem, či mám spomínať množstvo ľudí, ktorí najprv chceli zmeniť svoj spoločný život k lepšiemu, no po krátkom úsilí to vzdali a našli tú najľahšiu cestu, akú mohli – rozvod... Pritom ani zďaleka nepatrili k beznádejným manželstvám. Rozumiem ich rozhodnutiu len preto, lebo viem, ako vyzerá nádej človeka, ktorý skončí s nevydarenou minulosťou a utieka sa v nádeji na lepší život k vidine nového a lepšieho partnera. Rozprávali o tom mnohí... Taký človek sníva rovnako ako za mladi. Sníva o pochopení, o pomoci, o porozumení, o láskavej náruči, o šťastných chvíľach, o dlhotrvajúcej láske, o všetkom možnom i nemožnom... O tomto probléme snívania som písal aj v mojej prvej knihe (Partnerské vzťahy), v časti Návraty do minulosti.

Je to problém nevedomosti ľudí, ktorí chcú opäť zažiť všetko to krásne mladé milovanie a cítiť pochopenie a porozumenie presne tak, ako ho v období zamilovania cítili od svojich „lások“. Už som to tu písal: boli obdivovaní, milovaní, jediní uprednostňovaní, zažívali úctu i obdiv... – boli šťastní. Všetky spomienky sa im vracajú a opäť chcú zažiť to krásne milovanie, keď celé telo túži po dotyku a keď sa ruky i hlas jemne chvejú. Ich naivita je stále rovnaká... Veď to mali, boli milovaní, či nie?!

Znova chcú získať niečo zadarmo a nechcú pochopiť, že spolužitie je záležitosťou trvalého porozumenia dvoch duši, ktoré našli cestu k sebe. Ak našli...! Hľadali ju vôbec? Ani nie..., stačilo im, že sú milovaní a nijako sa nezamýšľali nad tým, kým sú milovaní a čím sú pre partnera oni. Vtedy to ešte nebola ich chyba – bol to len omyl z nevedomosti. Návrat spať a nečinné očakávanie lásky z nového zamilovania už by bola chyba. Dvojnásobná? Trojnásobná? – Podľa toho, koľko bytostí žije v ich rodine.

Teraz opäť túžia po láske, ale vedia už čo znamená skutočná láska? Opakujem: ešte stále nevedia! Nevedia, že skutočná láska je vyššou úrovňou zamilovania.

Naozaj je o skutočnom porozumení, o pochopení, o milovaní partnerovej duše, o spolucítení s ňou, o dlhodobom hľadaní stále dokonalejšieho porozumenia.

Že to je ťažšia cesta? Áno, je, ale: Je oveľa rozumnejšie vybudovať si svoj vzťah, ktorý vydrží dlho a prežije všetky úskalia tohto hmotného sveta, ako sa neustále vracať k minulosti a meniť partnerov pre krátkodobý pocit, že ste zase milované. Nezabudnite, že to „zase“ bude znova nakrátko. Potom zase prídu podobné problémy ako teraz, pretože vrcholom naivity by bolo domnievať sa, že nový partner bude vnímavejší, citlivejší, chápajúcejší, nápomocnejší v domácnosti, láskavejší, menej sebecký,... a neviem ešte aký. Kto by ho to naučil?

Kedy a kde? Ak taký muž bol, tak už je zadaný a rozumná žena ho určite neopustí. (Čo nezmeníte na svojej povahe sami a čo si spoločne nevytvoríte sami v mene lásky, to nenájdete len tak zadarmo pohodené na ulici...)

 

Vy už máte dieťa, dve deti, možno viac. S minulosťou ste spojení neviditeľnou niťou, ktorá sa nedá prestrihnúť rovnako tak, ako sa nedá zabudnúť na celú minulosť. Nebola iba zlá... Spomienky, zážitky, radosť z narodenia deti, Vianoce, spoločné chvíle šťastia..., dá sa na to vôbec zabudnúť? A čo nový partner? Má aj on podobné väzby? Moje deti – tvoje deti, moje spomienky – tvoje spomienky, môj majetok – tvoj majetok, moje záväzky – tvoje záväzky... – a nielen finančné. Teraz iba v krátkosti spomínam výňatok z mojej prvej knihy o tom, čo všetko tvorí obrovskú záťaž v nových vzťahoch. Čo je jednoduchšie – rozviesť sa a riskovať to, alebo si sadnúť s partnerom a postupne zmeniť spolužitie za krajšie a naučiť sa byť k sebe navzájom citlivejší a vnímavejší?

Chcete, a ešte stále milujete, svoju rodinu? Tak potom je len jedna rozumná cesta: naučte sa ju milovať tak, aby ste z nej mali radosť. Nie z povinnosti, nie rutinne, ale s pochopením a úsmevom.

Naučte sa milovať a vážiť si seba, svojho partnera a vytvorte deťom domov. Deti sú nositeľom tých najjednoduchších a najkrajších túžob – nechcú viac, ako pocit domova a lásku. Skutočnú lásku. Ak to majú, sú šťastné. Buďte ako deti – nechcite viac.

Ach áno..., teraz premýšľate, že ono sa to ľahko píše, ale ťažko robí. To je chyba. Ťažké je len to, čo sami urobíte ťažkým. Inak sa dá absolútne všetko. Vyliečiť rakovinu, pohnúť tonami železa bez dotyku, operovať bez pocitu bolesti, chodiť po vode... Ten, kto chcel, to dokázal. Nič nie je také ťažké. A čo vy – chcete tiež niečo, alebo pokladáte za nemožné dohodnúť sa na krajšom spolužití? Nemali by ste váhať..., ide predsa o život – a teraz už nielen váš. Napíšem ešte niečo: Ak niekto trvale nebude chcieť, tak až potom to vzdajte, lebo vtedy to naozaj nejde. Nepôjde to ani vtedy, ak čo i len jeden z vás bude pri zmenách sebecký a neuprednostní potreby rodiny.

 

Ako som napísal v knihe:

„Vzťah je živý organizmus, ktorý sa vyvíja počas celej svojej existencie. Kto takto začne chápať vzťah, tak posúva jeho úroveň krok za krokom stále vyššie a vyššie, cíti sa vo vzťahu lepšie, šťastnejšie a bezpečnejšie. Posúvať úroveň vzťahu vyššie znamená prijímať aj nové spoločné dohody. Nie je možné urobiť všetky(!) dohody pred uzatvorením partnerstva a je teda prirodzené, že nové dohody sa tvoria až v priebehu vzťahu.

Najčastejšie také, ktoré posúvajú oboch bližšie k sebe v porozumení a zlepšení života. (Vždy obdivujem tých, ktorí to dokážu.) Niektoré dohody sa samovoľne vyvinuli počas vzájomného spoznávania, niektoré praktické dohody boli uzatvorené ešte pred zákonným potvrdením vzťahu a ďalšie dohody sa tvoria v priebehu spolužitia.

Predpokladom rozumných a vzťahu prospievajúcich dohôd je podmienka, že vzťah majú také dve osobnosti, ktoré sú si podobné, ktoré sa navzájom ctia, ktoré sa rešpektujú, majú spoločné ciele i spôsoby na ich dosiahnutie, a vedia sa rozumne dohodnúť (komunikovať). Je to naozaj jednoduché, ak ide o dvoch ľudí, ktorí sa majú radi a ktorí majú záujem zjednodušiť a hlavne skrášliť si vzájomne život.“

 

Z toho vyplýva, že uzatváranie/tvorenie nových dohôd je úplne samozrejmou súčasťou vzťahu, ktorý vždy(!) potrebuje nové a kvalitatívne lepšie zmeny. Rozdiel medzi výborne fungujúcim vzťahom a problémovejším vzťahom je len v úrovni dohôd. Keď si vyriešite základné otázky fungovania vo vzťahu, tak sa prirodzene posuniete k jednoduchším a krajším dohodám, ktoré budú už len zdokonaľovať váš vzťah, porozumenie a lásku.

Ak patríte medzi bežné manželstvá s deťmi, ktoré sa takmer všetky(!) boria s hľadaním pochopenia toho, čo sa udialo a deje s ich vzťahom, tak zrejme nájdete riešenie na zlepšenie vzájomného porozumenia.

Prinajmenšom na zlepšenie – no ak budete dvaja, ktorí chcú, tak váš vzťah nájde novu cestu spolužitia a zistite, že láska nie je nič nedosiahnuteľné. Chcieť – už teraz znamená získať.

Stratiť môžete kedykoľvek a veľmi, veľmi ľahko. Stačí jediné rozhodnutie a možno pochováte všetko, čo ste mohli mať pri troche trpezlivosti a obojstranného porozumenia.

Naučte sa milovať a vážiť si seba, svojho partnera a vytvorte deťom domov.Vzťah je živý organizmus, ktorý sa vyvíja počas celej svojej existencie 

Zvyčajne sa ľudí pýtam, a spýtam sa aj vás:

„Čo naozaj chcete?“

Skúste si úprimne a reálne odpovedať na túto dôležitú otázku a potom budete vedieť, čo urobiť a čomu veriť. Nikto nebude počuť vašu odpoveď, a preto by úprimnosť k sebe mala byť absolútna. Bolo by naozaj doslova hlúpe podvádzať seba samu. Zatiaľ sme len začali s hľadaním jednoduchých odpovedi na to, čo mohlo spôsobiť prvé nedorozumenia medzi manželmi a akým smerom sa občas uberajú myšlienky nespokojných manželiek. Uvedomujem si, že píšem do prevažne „ženského časopisu“, no nespokojný môže byť aj manžel.

Už ste skúšali pozrieť sa na seba očami manžela? Počúvali ste pozorne jeho výhrady – alebo ste už v polovičke jeho viet našli pre seba ospravedlnenia a odôvodnenia? Ste si istá, že skutočne prijal a zobral rozumne do úvahy vaše argumenty – alebo pokladáte za samozrejmé, že by ich mal prijať? Spýtali ste sa niekedy svojho muža, čo pokladá za svoj prejav lásky k vám – alebo viete ako má taký prejav lásky vyzerať a ostatné vás nezaujímajú? Viete, prečo váš manžel odmieta s vami komunikovať – alebo vás jeho názor nezaujíma? Viete, prečo oslabol manželov záujem o sex – alebo už máte vysvetlenie v podobe podozrievania z nevery?

 

Kto z vás je nespokojný právom a kto neprávom? Na túto otázku, prosím, nehľadajte odpoveď. Ak je nespokojný právom či neprávom čo i len jeden z manželov, tak svoje šťastie a spokojnosť prehrávajú obaja. Jeden nikdy nemôže byť víťazom! Manželstvo nie je olympijská disciplína, v ktorej môže jeden prehrať a druhý zvíťaziť. Buď zvíťazia obaja, alebo obaja prehrávajú. Zdanlivo sa môže jeden usmievať a mať pocit víťaza, no „Život“ to vidí a súdi inak. Život je večný a má vlastné pravidlá a vlastné zákony. V partnerstve neplatí žiadne „právo“. Platí len pochopenie, pocit a svedomie. Svedomie je jediným právom, ktoré by mali partneri rešpektovať. Urobte čokoľvek, čo bude v rozpore s vaším svedomím – a výsledkom bude zákonite len prehra. Skôr či neskôr – záleží na tom kedy?

 

Ostatné otázky a ďalšie manželské neporozumenia si rozoberieme v ďalšej časti.

Zatiaľ – veľa šťastia.

 

Foto: all-free-download.com, freedigitalphotos.net
Článok vyšiel v aj časopise Dvojičkovo 1/2015 (strana 32 - 37)

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Copyright © 2018 Dvojičkovo.sk - Jedinečný sprievodca svetom dvojčiat a viacerčiat. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je voľne šíriteľný softvér vydaný podľa GNU General Public License.

Copyright 2018  Dvojičkovo.sk - jedinečný sprievodca svetom dvojčiat a viacerčiat. Informácie na webovej stránke nenahrádzajú lekársku starostlivosť. V prípade potreby kontaktujte svojho lekára. Všetky práva vyhradené. Akýkoľvek obsah webovej stránky nesmie byť kopírovaný a používaný bez predchádzajúceho súhlasu prevádzkovateľa tejto stránky. Články majú len informačný charakter.

 

 Designed by www.diablodesign.eu.

Webová stránka Dvojičkovo.sk používa cookies, čím vám uľahčí používanie a sprostredkuje vám informácie s prispôsobeným obsahom. Ďalším používaním webovej stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. Podrobnejšie informácie sa dozviete po kliknutí na "Viac o cookies". Viac o cookies