foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Dvojičkovo.sk

prenašedeti.sk

Špecializovaný obchod na kočíky pre dvojičky teraz ponúka zľavu 5 % pri kúpe dvoch rovnakých produktov, viac informácií na webovej stránke www.prenasedeti.sk.

(Ne)pripravení na manželstvo - 2. časť: Žiť, alebo prežívať?

Attachments:
FileDescriptionFile sizeDownloads
Download this file (D-3-2015-nepripraveni-na-manzelstvo-2-cast-46-49.pdf)(Ne)pripravení na manželstvo – 2. časťČlánok v časopise DVOJIČKOVO 3/2015 - PDF verzia (str. 46 – 49)212 kB0

Snívali o nádhernom vzťahu a túžili po rodine, kde bude plno vzájomnej lásky, porozumenia, pochopenia... Nie je to až tak dávno, keď boli dospelí iba dospievajúcimi deťmi, hoci už vtedy snívali o čase, keď budú dospelí a budú môcť rozhodovať o svojom živote sami. Chceli žiť slobodne – a slobodu si predstavovali ako život bez neustáleho poučovania od rodičov, bez ich obmedzení, príkazov, zákazov, a bez povinnosti odpovedať na ich nekonečné a niekedy aj vyčítavé otázky.

Sami sebe sa zdali už dosť múdri na to, aby si začali vzťah. No a keď dozrel čas, tak si nakoniec vlastnú rodinu aj založili. Nikto nevie povedať, z čoho pramenilo a kde sa v nich bralo presvedčenie, že ich život a ich rodina budú úplne iné – že budú prinajmenšom oveľa krajšie ako všetky tie, ktoré dovtedy poznali. Snívali o nádhernom vzťahu a túžili po rodine, kde bude plno vzájomnej lásky, porozumenia, pochopenia... a v ktorej budú mať aj oni viacej pochopenia k svojim deťom. Presne tak to chceli.

Niektorí veria, iní pochybujú, ale sny, túžby či želania ľudí sa plnia. Najmä tie, ktoré opakovane vychádzajú z ich najhlbšej mysle – z ich skutočného chcenia. (Aj ne/chcenia – na tú tému je napísaných už zopár dobrých kníh.) Celý ľudský život je však založený na rovnováhe – a tá platí aj pre naše túžby: Ak niečo chceme, máme pre to niečo urobiť. Čím vyššie sú naše túžby (požiadavky), tým väčšia má byť aj naša snaha urobiť všetko (čo je v našich silách) pre ich dosiahnutie. Zadarmo naozaj nie je nič – ani 10 % obsahu kávy „navyše“ v balení, ani taška k náradiu, ktoré si zakúpite. Toto sú iba ilúzie a podvody hmotného „Matrixu“ súčasného sveta.
Ak v hmotnom svete platí, že nič nie je zadarmo, tak podľa zákona rovnováhy to, samozrejme, platí aj v nehmotnom svete. Za lásku, samozrejme, netreba platiť – je nehmotná, ale: Môžeme snáď trvalú lásku dostať zadarmo? Môže vôbec niekto očakávať dôveru, porozumenie či pochopenie, ak toto všetko nevie sám dať?! Odpoveď je až veľmi jednoduchá: Nie. Nie, a každý by tým mal urobiť koniec prázdnemu filozofovaniu. No aj napriek realite sa aj v tejto oblasti mnohí správajú ako reklamné agentúry a predstierajú, že lásky a pochopenia pre druhého majú nekonečné množstvo. Touto lžou začnú aj svoj vzťah – a vzťah na to, prirodzene, reaguje. Ako som už písal, vzťah je „živý“ a vie cítiť, preto reaguje. Žiadne zavrhujúce mávnutie rukou na tejto skutočnosti nič nezmení, a nezmení sa to pre nikoho z nás. Kto chce, prijíma, kto nechce, odmieta. Jedni i druhí by mali vedieť, prečo tak robia... 

Vedieť dať

Vráťte sa v myšlienkach na úvod článku, kde som spomínal túžby ľudí po peknom vzťahu a peknom, už slobodnom, živote v rodine. Teraz sa môžete pýtať, či v časoch mladosti boli ľudia pripravení urobiť niečo pre pekný a harmonický vzťah so svojím partnerom. Môžete sa pýtať, či boli pripravení na život v rodine s deťmi. Môžete sa pýtať, či chápali aj slobodu vlastných rozhodovaní a zodpovednosť, ktorú im táto vytúžená „sloboda“ prinesie. Dajte desiatky otázok, a ja viem, že na ne nebudete potrebovať moje odpovede... Poznáte ich... Zo skúseností a pohovorov s rodinami viem, že jediné, čo nebudete poznať, je cesta, ako to napraviť a ako začať znova pekne žiť.
Všetky dôvody, prečo sa vzťahy komplikujú a rozpadávajú, alebo ako si urobiť život v rodine pekným, som vysvetlil v mojej prvej knihe, a čiastočne som ich vysvetlil už v predchádzajúcich článkoch. Vážne treba zobrať do úvahy fakt, že všetci(!) sme boli vychovávaní oveľa viac k očakávaniam od života, ako k tomu, aby sme vedeli dávať.
Ponúknuť partnerovi svoju dobrú povahu? Nie..., ľudia chcú získať partnera s dobrou povahou.
Byť tolerantní? Nie..., ľudia požadujú toleranciu a pochopenie – často až za prijateľnú hranicu!
Byť dôveryhodní vo všetkom? Nie..., ľudia chcú, aby bol taký ich partner!
Vedieť sa postarať o rodinu spoločne? Nie..., jeden to očakáva od druhého a neexistuje žiadne „My sme“!

Takto by som mohol uvádzať celé desiatky príkladov nepochopenia zákonov a zákonitostí vzťahov, alebo ľudskej sebeckosti, ktorá v mnohých prípadoch prerástla až do hrubého egoizmu. Mohol by som písať o potrebe upravovania svojich pováh na lepšie i o potrebe získavania vedomostí o živote vo vzťahu a v rodine. Dobrá povaha má predsa čo ponúknuť a každému je sympatická..., vedomosti dávajú ľuďom schopnosť vnímať jednotlivé veci i súvislosti, dávajú mu schopnosť porozumieť udalostiam vo vzťahu, ľuďom a ich správaniu. Vlastne to všetko aj vysvetľujem – ... a snažím sa vysvetľovať oveľa viac, ale dnes urobím niečo iné: O chvíľu vám dám otázku, ktorú budete musieť vysvetliť sami sebe. Je to mimoriadne dôležitá otázka, takže ako na ňu odpoviete, tak sa stane.

Čo ma k tej otázke priviedlo?

Bolo to dávnejšie, keď som sa pozastavil nad tým, že raz počúvam o trápení ľudí, ktorí urobili takú či onakú chybu, ktorá ich psychicky zožiera, inokedy to bolo vzájomné trápenie sa dvoch ľudí vo vzťahu, ktorých ničila ich vlastná minulosť, alebo ich disharmonický spôsob života, ktorý žili. Samozrejme, že vedeli o tom, že minulosť je minulosť a nedá sa vrátiť. Dostali už aj radu v zmysle: „Urobte za minulosťou hrubú čiaru a začnite znova.“ Bola to, samozrejme, dobrá rada, ale chápem, že ak si ju nevedeli vysvetliť a nepoznali spôsob, ako ju prakticky uskutočniť, tak im vyznievala len ako fráza. Asi ako všetky ostatné poučné frázy, ktoré sa ľuďom vravia, ale ku ktorým nikto nedá rozumné vysvetlenie. Stačí, že znejú múdro...
Možno aj preto niektorí prišli a pýtali sa: „Ako sa robí hrubá čiara a čím máme začať znova?!“
 
Za lásku, samozrejme, netreba platiť – je nehmotná, ale: Môžeme snáď trvalú lásku dostať zadarmo? Keby niekto tvrdil, že urobiť hrubú čiaru za minulosťou je jednoduché, tak by vedome klamal. Na minulosť sa predsa nemá zabúdať, pretože pre každého môže byť (a aj je...) akýmsi úložiskom nielen bolestivých, ale aj krásnych spomienok. Pracovať s krásnymi spomienkami nie je ťažké, no vedieť spracovať, vyhodnotiť a prijať poučenie zo zlých skúseností je oveľa ťažšie. Zvlášť vtedy, ak si nevieme správne vysvetliť príčiny zlých udalostí. Nasledujú len bezsenné noci, návštevy lekárov a rôzne antidepresíva, ktoré aj tak nedokážu vysvetliť dôvod udalostí a odstrániť príčinu psychického problému. V takom čase je naozaj ťažké nájsť a prijať pre seba poučenie z minulosti, ktoré má ostať v pamäti ako jediný(!) výsledok všetkého, čo sa udialo. Bez vedomostí klesá schopnosť posúdiť správne situáciu, čo v konečnom dôsledku vedie k pretrvávajúcim psychickým problémom. Vedieť znamená nájsť cestu ku šťastiu, ale aj k pochopeniu.
 
Ako je teda možné urobiť „hrubú čiaru“ za minulosťou tak, aby vám z nej ostalo naozaj len ponaučenie a začať s novým spôsobom života? Na splnenie prvej časti otázky – prijať ponaučenie – si budete niektorí stačiť sami. V prípade, že sami si nedokážete prijateľne vysvetliť bolestivé udalosti z minulosti, tak je lepšie vyhľadať pomoc odborníka. Na začatie nového a správneho spôsobu spolužitia vo vzťahu, si však stačíte sami.
Či už začínate vzťah, alebo už žijete v komplikovanom vzťahu – vždy(!) pre seba najprv nájdite definitívnu odpoveď na otázku:


Ako chcem žiť a prežiť ďalšie roky svojho života?

Bez odpovede na túto otázku nie je možné zlepšiť vzťah, nie je možné nájsť zmysel života v pokojnom spolužití, a je úplne zbytočné hľadať akékoľvek riešenia problémov vo vzťahu. Kým si každý neuvedomí dôvod = cieľ, pre ktorý chce niečo vo svojom živote radikálne zmeniť, tak jeho život bude len ako na hojdačke. Raz lepšie, inokedy zase utopený v problémoch. Chcete svoj život skutočne žiť, alebo len prežívať? Viete dobre, že prežívanie života je skôr stratou, ako čo i len čiastočným ziskom. Aj teraz by som sa vás chcel spýtať, či obaja chcete začať lepšie žiť, alebo či to chce len jeden z vás. A prečo by to mal chcieť len jeden, keď aj druhý by chcel žiť lepšie a spokojnejšie? Či druhému stačí ten spôsob života, ktorý žije teraz?
No a začínajú prichádzať prvé otázky – prvé riešenia nedorozumení..., neschopnosti komunikovať, či porozumieť potrebám partnera a rodiny atď. Riešenie má zmysel v prípade, že dvaja ľudia skutočne chcú začať lepšie žiť, vedia čo vlastne chcú, a vedia, ako chcú ďalej žiť.

Žiť, alebo prežívať?

Spýtajte sa seba, potom svojho partnera, a uvidíte cestu, po ktorej sa treba vydať. Drvivá väčšina rôzne pokazených (neharmonických) vzťahov by sa dala krásne napraviť. Treba priznať, že niektoré nie, pretože naozaj nemajú budúcnosť a sú skôr utrpením. Mali by sme sa zamýšľať skôr nad tými, ktorí pokojne môžu začať žiť „po novom“ a naozaj pekne, no uspokoja sa s prežívaním.
Neviete náhodou prečo? Lebo sám to chápem len veľmi ťažko...

 

Článok vyšiel aj v časopise Dvojičkovo 3/2015 (strana 46 – 49)

Foto: freeimages.com

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Kto je online

Práve tu je 319 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Copyright © 2018 Dvojičkovo.sk - Jedinečný sprievodca svetom dvojčiat a viacerčiat. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je voľne šíriteľný softvér vydaný podľa GNU General Public License.

Copyright 2018  Dvojičkovo.sk - jedinečný sprievodca svetom dvojčiat a viacerčiat. Informácie na webovej stránke nenahrádzajú lekársku starostlivosť. V prípade potreby kontaktujte svojho lekára. Všetky práva vyhradené. Akýkoľvek obsah webovej stránky nesmie byť kopírovaný a používaný bez predchádzajúceho súhlasu prevádzkovateľa tejto stránky. Články majú len informačný charakter.

 

 Designed by www.diablodesign.eu.

Webová stránka Dvojičkovo.sk používa cookies, čím vám uľahčí používanie a sprostredkuje vám informácie s prispôsobeným obsahom. Ďalším používaním webovej stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. Podrobnejšie informácie sa dozviete po kliknutí na "Viac o cookies". Viac o cookies