foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Dvojičkovo.sk

prenašedeti.sk

Špecializovaný obchod na kočíky pre dvojičky teraz ponúka zľavu 5 % pri kúpe dvoch rovnakých produktov, viac informácií na webovej stránke www.prenasedeti.sk.

Sme starí rodičia viacerčiat. Ako na to, čo áno a čo nie?

Starí rodičia, ktorí majú dvojo dvojčiat vnúčatáV poslednej dobe sa na našich prednáškach pre budúcich rodičov často objavujú aj starí rodičia. To ma viedlo k tomu, aby som do tejto knihy zaradila aj kapitolu priamo určenú pre babky a dedkov.

Poznám jeden citát, ktorý hovorí: „Keby som bol vedel,  aká je s vnúčatami zábava, zaobstaral by som si ich skôr.“

Tým je v podstate povedané všetko. Mnoho rodičov sa teší na to obdobie svojho života, kedy sa stanú starými rodičmi. Po tom čo vychovali svoje vlastné deti, sú úvahy o tom, že sa z nich stanú starí rodičia, očakávaním radostného a prirodzeného pokračovania života. Ale čo ak budú starými rodičmi dvojčiat či viacerčiat, je to úžasné?

Takže sa obraciam na budúcich aj súčasných starých rodičov. Ako rodičia ste už všeličo zažili a zvládli, a tak keď prídu vnúčatá, láka vás rýchlo pribehnúť a poskytnúť novým rodičom rady ohľadom rodičovstva. Pridajte k tomu 20 + 20 rokov svojich vlastných rodičovských skúseností a, samozrejme, máte čo ponúknuť!

Kto by sa nechcel podeliť o svoje skúsenosti s tými, ktorých miluje, a pomáhať im vyhnúť sa vlastným chybám! Napokon deti sa nerodia s návodom na použitie.

Keby to len bolo také jednoduché. Starí rodičia sú dôležitou súčasťou výchovy detí, ale zároveň sa pohybujú na tenkom ľade. Nie je nezvyčajné, ak sú prítomní pri pôrode svojich vnúčat, alebo sa aspoň na pár týždňov po narodení prisťahujú k novej rodine, aby jej pomohli zaviesť pravidelný režim a zvyknúť si na novú úlohu. Pre starých rodičov je najťažšie pomáhať novej rodine, ale zároveň umožniť rodičom (t. j. svojim vlastným deťom, ktoré sú teraz rodičmi), aby objavili vlastný spôsob, ktorý im vyhovuje, a robili vlastné chyby. Babka a dedko musia mať na pamäti, že aj keď nesúhlasia s postupom svojich detí, títo noví rodičia majú právo učiť sa a ísť svojou vlastnou cestou a zároveň využívať pomoc svojho okolia. Múdry starý rodič vie, kedy byť milujúcim, chápavým a starostlivým, ale zároveň vie, kedy má mlčať.

Pre vnúčatá je kontakt dvoch rozdielnych generácií veľmi užitočný. Výsledkom takéhoto spolužitia je, že deti poznajú svoj pôvod a korene z „prvej ruky“ – z rozprávania starých rodičov o „starých časoch“. Všetci sa radi niečo dozvedáme o svojich koreňoch a pôvode a deti nie sú výnimkou. Tieto „babičkovské“ príbehy prinášajú pocit spolupatričnosti, bezpečia a kontinuity. Je bežné, že vnúčatá si pritom užívajú zvláštnu pozornosť starých rodičov. Predĺžená doba ukladania na spánok, obľúbené jedlá alebo miernejšie pravidlá toho, čo sa môže a čo nie, vytvárajú medzi vnúčatami a starými rodičmi jedinečný vzťah.

Byť starým rodičom je bezpochyby veľká radosť a odmena. Ale (áno – vždy je nejaké „ale“) existujú niektoré veľmi dôležité zásady, o ktorých je dobré vedieť a ktoré môžu starým rodičom pomôcť stať sa dôležitou, milujúcou a starostlivou súčasťou života vnúčat.

Byť starým rodičom viacerčiat prináša so sebou ešte niečo navyše. Nasledujúce pokyny a tipy vám, milí starí rodičia, predkladám preto, aby vám pomohli stať sa tou najlepšou oporou a zároveň zostať pozitívnymi, starostlivými a mimoriadne dôležitými osobami nielen v živote vašich vnúčat, ale aj v živote ich rodičov.

 •       Skôr ako sa dvojčatá narodia, vzdelávajte sa, aby ste získali presnú predstavu o tom, čo to je mať dvojčatá, trojčatá alebo viacerčatá. Možno sa chcete porozprávať s inými rodičmi alebo starými rodičmi viacerčiat, alebo vstúpite do miestneho klubu dvojčiat a viacerčiat. Mávajú pravidelné stretnutia, vzdelávacie materiály, môžu odporučiť príslušné internetové stránky a môžu ponúknuť omnoho viac.
 •        Ak ste sami rodičmi viacerčiat, máte už celkom dobrú predstavu o tom, čo rodičov čaká. Aj napriek tomu bude dôležité pripomínať si, aby ste rodičov podporovali a nesnažili sa porovnávať svoje rodičovské skúsenosti s tými súčasnými. Aj v jednej generácii sa časy a skúsenosti menia. Je dôležité vedieť, že noví rodičia potrebujú lásku, oporu a svoju vlastnú príležitosť byť rodičmi. Nepotrebujú hodnotiť alebo posudzovať.

To ma vedie k zásade:

 •       Nedávajte rady, pokiaľ vás o ne nepožiadajú. Pamätajte si, že každý sa učí a robí to najlepšie, čo môže. Rodičia nepochybne cítia, že je toho na nich veľa, a niekedy to nezvládajú. V takejto chvíli nevyžiadaná rada alebo poznámka situáciu nezlepší. Je veľmi lákavé vysloviť niečo nahlas alebo poradiť, ale rozumný človek vie, kedy mlčať. Ak naozaj cítite, že môžete rozumne poradiť, počkajte kým bude pokoj, a vyjadrujte sa s láskou a starostlivosťou.

Ďalšie dôležité pravidlo:

 •       Nehodnoťte, akými rodičmi sú vaše deti. Rady a skúsenosti, ktoré ste získali, sú nesporné, ale je dôležité myslieť na to, že stále zostávate starými rodičmi, a nie rodičmi. Ak im budete do výchovy zasahovať alebo ju komentovať, budete podkopávať ich rodičovskú autoritu. Hoci nesúhlasíte s voľbami alebo rozhodnutiami svojich detí, ony majú posledné, rozhodujúce slovo.

 •       Pri každej návšteve môžete významne pomôcť. Noví rodičia sú na nohách 24 hodín denne (pamätáte sa?). Môžu byť nevyspatí, prepracovaní, mať všetkého až po krk a robiť si kvôli tomu výčitky. Mohli by ste prevziať iniciatívu a ponúknuť rodičom malú prestávku. Napríklad im navrhnete, nech sa idú prejsť, do kina alebo ku známym na kávu. Alebo sa môžete ponúknuť, že zoberiete jedno dieťa na prechádzku, aby sa na chvíľku zmenilo rodinné usporiadanie. Aj tieto drobné úľavy môžu byť pre každého člena rodiny veľmi prospešné.

Zuzana:

Keďže bývam v jednej bytovke so svokrovcami, od prvej chvíle ako som prišla z pôrodnice mi neskutočne pomáhajú. Sú naozaj úžasní a nedám na nich dopustiť. Svokra mi počas šestonedelia varila, aby som mala dobrú stravu kvôli mliečku, prala, žehlila, pomáhala s malými aj v noci. Chodila do práce nevyspatá a unavená, akoby ona bola na materskej. Nikdy sa nesťažovala, práve naopak, brala to s humorom, vždy hovorila: „Neboj už to bude len a len lepšie.“ Doteraz mi veľmi pomáha s kúpaním, s nákupmi... Dnes som prišla od rodičov a mala som vyupratovaný celý byt. Ja mám naozaj úplne úžasnú a starostlivú svokru a som šťastná.

Dokonca aj svokor kŕmil malé, keď boli ešte len bábätká (pozri foto).

Aj moji rodičia sa veľmi snažia, ale keďže bývame od seba ďaleko, nemajú možnosť byť každý deň s nami. Ale vždy keď prídu, alebo prídeme my k nim, môžem sa na ich pomoc spoľahnúť. Keď boli dievčatá bábätká, chodila mamina na týždňovky, raz za mesiac, aby sa svokra vyspala a oddýchla si.

            Starí rodičia dvojčiat vždy pripravení pomôcť

 •       Ak neviete, ako pomôcť, spýtajte sa, čo máte urobiť. Nech vám rodičia povedia, čo potrebujú. Môže to byť čokoľvek – od zlikvidovania hromady bielizne cez prípravu jedla až po kúpanie dieťaťa; alebo len počúvanie (samozrejme bez poznámok). Nepochybne si pamätajte, ako zničene ste sa vtedy cítili. Hoci pocit únavy z nadmiery povinností nezmizne, rodičia sa cítia oveľa lepšie, keď ich niekto vypočuje a má pre nich pochopenie.

Lucia:

Moja mama mi veľmi pomáha, či už s dievčatami alebo aj financovaním vecí pre ne. Nedávno ich zobrala na prázdniny, aby sme si mohli aj my s manželom oddýchnuť, alebo ich starí rodičia zvyknú brať cez deň von...

Kým boli baby malinké, tak bola mama vždy u mňa, keď mala v práci voľno, teraz už chodí menej, ale to len preto, že manžel je častejšie doma.

           Na výlete so starou mamou

 •       Môžete sa rozhliadnuť okolo a uvidíte, čo treba urobiť. Nečakajte, kým vás niekto požiada, aby ste upratali kuchyňu, pustite sa do kopy bielizne, upokojte plačúce dieťa, uvarte výdatné jedlo, pokoste trávu alebo odhrňte sneh. Niekedy sa zničený rodič nevie ozvať a povedať, čo by potreboval, ale ocení, ak niekto prevezme iniciatívu. (Tieto dva predchádzajúce body vyzerajú protichodne, a aj to tak je, sú protichodné! Musíte sami zvážiť, kedy sa spýtať, s čím treba pomôcť, a kedy byť aktívny a pustiť sa do práce bez opýtania. Takisto nesmiete kritizovať a tváriť sa, že sa o všetko staráte vy. Varovala som vás, že sa pohybujete na tenkom ľade. Ale ja vám verím – vy to dokážete!)
 •       Nenaťahujte sa s rodičmi o deti. Ak bývate ďaleko a vaše návštevy nie sú časté, chcete si s vnúčatami užiť každý okamih. Ale keď budete s rodičmi bojovať o to, kto bude s deťmi, žiadne body nezískate. Pokiaľ prídete a budete sa snažiť získať si ich len pre seba, bude to pre všetkých nepríjemné. Ak sa rodičia hrajú s deťmi, ponúknite im napríklad pomoc v domácnosti (napr.: umyte podlahu v kuchyni alebo povysávajte jednu dve izby). Budete hrdinami a stále ešte zostane veľa času, aby ste si s deťmi užili a pomaznali sa s nimi.
 •       Pokiaľ môžete za deťmi zájsť autom, vyčleňte si jeden deň v týždni a príďte bábätká postrážiť. Umožníte tak mame, otcovi a súrodencom mať čas pre seba. Počas prvých týždňov po narodení bábätiek je práve toto obrovská pomoc. V jednej rodine to bolo zavedené týmto spôsobom a mamička bola pokojná, pretože vedela, že každý štvrtok prídu rodičia k nim domov, postarajú sa o deti, nakŕmia ich, okúpu a pomôžu s bielizňou. Ona ich v ten deň musela len nadojčiť. Keď bol začiatok týždňa hektický, vedela, že to bude musieť vydržať len do štvrtka, a potom sa dočká svojej toľko potrebnej dávky dospelej konverzácie a láskyplnej podpory. A keď vnúčatá vyrástli, začali sa na návštevy svojich starých rodičov tiež tešiť.
 •       Varte výdatné jedlá. Znásobte porcie a dajte si niečo bokom do mrazničky. Pre rodičov práve narodených dvojčiat, trojčiat alebo štvorčiat (v niektorých prípadoch aj pri jednom dieťati) je z časových dôvodov veľmi náročné uvariť poriadne jedlo. Je to osvedčené a všetci si potom môžete sadnúť spoločne k stolu a rozprávať si udalosti dňa a zážitky.
 •       Toto je zlaté pravidlo: Nemajte medzi vnúčatami svojho obľúbenca. V skutočnosti môžete mať jedno vnúča radšej ako druhé, ALE PODSTATNÉ JE, ŽE TO ĎEŤOM NEDÁTE NAJAVO. Deti veľmi rýchlo vycítia, či sú obľúbené, alebo nie. Pocit neobľúbenosti má veľký vplyv na sebavedomie dieťaťa. Môže to viesť k dlhodobým negatívnym pocitom, a dokonca k nenávisti a žiarlivosti medzi deťmi. Ku každému sa správajte rovnako. Každé vnúča si zaslúži rovnakú pozornosť a lásku.
 •       Ak bývate v tom istom meste alebo dedine ako vaše deti a vnúčatá, môžete si po dohode s rodičmi striedavo brať jedno bábätko a dieťa domov na noc. Uistite sa, že máte poruke hračky, knižky a oblečenie zodpovedajúce ich veku. Zistite si, čo vaše vnúčatá baví, a prispôsobte hry s nimi ich záujmom. Buďte pripravení zúčastniť sa hier, ktoré zodpovedajú veku detí. Pre obe strany bude spoločne strávený čas veľkým prínosom a vy sa o svojich vnúčatách dozviete to, čo by ste si nevšimli, keď sú deti pokope. (Pri tejto činnosti buďte pripravený znova objaviť svoje vnútorné dieťa. Básničky, rozprávanie a pesničky sa k vám vrátia z vášho vlastného detstva aj z detstva vašich detí!)
 •       Pokiaľ nebývate v blízkosti svojich vnúčat, naučte sa pracovať s počítačom! Hneď ako to zvládnete, budete sa tešiť z veľmi jednoduchého a užitočného spôsobu komunikácie. Založte si internetovú adresu (e-mail) a často svojim vnúčatám píšte. Vytvoríte tak dôležité spojenie, ktoré budete vzájomne udržiavať po celý život. Internet je skvelá vec – môžete si posielať fotografie vnúčat s rodinou a priateľmi. Použitím skeneru môžete aj klasické snímky rýchlo a lacno naskenovať a poslať, nehovoriac o tom, že v súčasnosti sa používajú hlavne digitálne fotoaparáty, takže je oveľa jednoduchšie fotografie si posielať ako si ich ukazovať. Tak uvidíte, ako deti rastú a ako sa im darí. Počítače dnes nie sú náročné na obsluhu, a ako napísať a poslať e-mail, sa naučíte za chvíľku. Moja šesťdesiatsedemročná matka a sedemdesiatpäťročný svokor pravidelne používajú počítač a vnúčatá sú nadšené, keď o nich počujú. Myslia si, že dedko s babkou sú „cool“, pretože vedia na počítači. Prejdite si obchody, porovnajte ceny a skúste to.
 •       Pamätajte si, že každé z vašich vnúčat-dvojčiat alebo viacerčiat je osobnosť, aj keď majú narodeniny v ten istý deň. Nebudú mať vždy rovnaké záujmy, nadanie alebo schopnosti. Myslite na ich jedinečnosť, osobné záujmy a zručnosti, zvlášť keď im kupujete darčeky. Často chcú byť starí rodičia spravodliví a na každé vnúča minú rovnakú sumu. Záleží na tom, čo kupujete. Vhodnejšie je zamerať sa na individuálne záujmy ako na sumu, ktorú na darček miniete.
 •       Nemyslite si, že musíte kúpiť každému dieťaťu rovnaký darček. Rôzne darčeky vytvoria širší základ hračiek a kníh, z ktorých si vyberú. Ale ak si všimnete, že vnúča dáva prednosť konkrétnej hračke, môžete kúpiť dve (tri alebo štyri), aby ste obmedzili hádky o ne. V takýchto prípadoch označte hračku zo spodnej strany začiatočným písmenom mena dieťaťa, aby bolo jasné, čia hračka bude. Všetci vieme, že dieťa chce často rovnakú hračku, ktorú má práve v obľube jeho súrodenec. Keď bude hračka označená iniciálkami, môžete dieťaťu jednoducho vysvetliť, že jeho/jej hračka čaká na polici, až sa s ňou pohrá. Takisto môžete zvážiť aj kúpu hry, ktorú si zahrajú všetci spoločne. V tomto prípade buďte aj vy pripravení zapojiť sa do hry.
 •       Nelámte si príliš hlavu tým, že svoje viacpočetné vnúčatá nerozoznáte jedno od druhého. Dokonca ani jednovaječné viacerčatá nie sú úplne rovnaké navzdory tomu, čo počúvate. Sústreďte sa na rozdiely, nie na to, aké sú si podobné. Tým, že strávite s každým vnúčaťom zvlášť nejaký čas, budete rýchlo schopný postrehnúť rozdiely (napr. zvlnenie vlasov, materské znamienko alebo peha, tvar uší, gestá).
 •       Deťom robí radosť, keď sa dozvedajú niečo o svojich vlastných rodičoch, milujú hlavne príbehy z ich detstva. A tak oprášte dávne spomienky, omeťte z nich pavučiny a zmiešajte ich so zážitkami so svojimi deťmi. Budete sa tešiť na každú spoločne strávenú chvíľu a vnúčatá budú s radosťou počúvať vaše rozprávanie. (Pozor, môže vzniknúť „závislosť“ na tejto činnosti. Buďte pripravený opakovať svoje historky stále dokola.)
 •       Nezabúdajte na súrodencov viacpočetných vnúčat. Ako iste viete, budú potrebovať veľa lásky, maznania a povzbudzovania, pretože sa zmenilo ich postavenie „zo stredu vesmíru“ len na staršieho brata alebo sestru. Práve preto môžu byť vaša pozornosť, láska, trpezlivosť a porozumenie veľmi dôležité v tomto kritickom období, kedy sa prispôsobujú novému chodu rodiny. Vaša neustála podpora im poskytne uistenie, že sú stále veľmi dôležitou a milovanou súčasťou rodiny.
 •       Uistite sa, že viete o mimoriadnych problémoch týkajúcich sa bezpečnosti, ktoré môžu pri viacerčatách nastať. Dve, tri alebo štyri batoľatá môžu vykonať veci, ktoré by jedno dieťa nedokázalo. Spoločne môžu presunúť stoličku cez celú kuchyňu, aby im to pomohlo vyšplhať sa na kuchynskú linku. Jedno dieťa „dostane nápad“ a ostatní sa pridajú na jeho uskutočnenie (ako sa medzi sebou dohodnú, zostáva záhadou). Pamätajte si, že keď ich strážite a jedno spadne a udrie si koleno, zostávate zároveň zodpovedný aj za tie ostatné. Zatiaľ čo dieťa ošetrujete, nesmiete ostatných súrodencov spustiť z očí. V prípade, že tak urobíte, následky môžu byť strašné. Ak ste si vopred vedomý možných nástrah, môžete predísť aj ohrozeniu života. Možno by bolo vhodné, skôr ako vás vnúčatá navštívia, zopakovať si pravidlá prvej pomoci.
 •       V priebehu rokov sa vaša domácnosť pravdepodobne stala menej „zaistenou“ z hľadiska dostupnosti niektorých vecí, a ak užívate nejaké lieky, možno ich nechávate ležať na nočnom stolíku. Skôr ako prídu vnúčatá na návštevu, uistite sa, že ste všetky lieky pozbierali a odstránili ich z dosahu ich všetečných ručičiek. Každoročne sa veľa detí otrávi užitím liekov, ktoré našli (aj počas návštevy u starých rodičov) niekde ležať!
 •       Deti majú väčšinou dvojo starých rodičov (alebo aj viac; niekedy dokonca prastarých rodičov). Nesúperte navzájom o to, kto je alebo môže byť lepší. Nezaoberajte sa tým, kto dal väčší alebo lepší darček, alebo dokonca kto s nimi strávil viac hodín. Negativizmus spotrebuje množstvo energie. Nenúťte rodičov, aby si medzi vami museli vyberať. Takáto cesta nikam nevedie. Šetrite si energiu a zamerajte sa na ten krásny spoločný dar – na svoje vnúčatá. Všetci ste pre ne aj pre ich rodičov dôležití. Každý prarodič poskytuje svojim vnúčatám mimoriadne zážitky. Využite čas a príležitosti, aby ste si užívali pohodu, rodinu, lásku a starostlivosť. Bude to užitočné pre všetkých.

Zuzka:

Prvé týždne bola moja mama u nás takmer každý deň. Pomáhala mi s deťmi, priniesla obed alebo navarila, upratovala, žehlila.

Ako deti podrástli, moji rodičia si ich často a ochotne berú k sebe (bývajú v dome s veľkou záhradou) cez deň, niekedy aj na noc, aby sme mali s manželom aj chvíľku pre seba. Vďaka nim sme si nemuseli odoprieť chatu, ples, lyžovačku ani romantickú večeru. Deti tam majú svoju detskú izbu s hračkami a postieľkami... jednoducho druhý domov...

Môj otec má zdravotné problémy a liekom sú mu práve vnúčatá. Tie ho nútia smiať sa, myslieť pozitívne a venovať sa iným veciam. Urobil im na dvore súkromné ihrisko - hojdačka, pieskovisko, bazén. A ak aj nie je s nimi, tak mi musí denne aspoň zavolať a spýtať sa ako sa majú „pampúšikovia“.

Je nádherné, že hoci im už po celom dni dochádza dych, vždy sa pýtajú, kedy s deťmi budú znova. Som im vďačná za lásku a starostlivosť, ktorou ich zahŕňajú.

Ja som tiež mala pekné detstvo a vedela som, že som milovaná, ale to čo teraz prejavujú k mojim deťom je tisíckrát silnejšie.

Na svokrovcov mám však ťažké srdce... Stal sa presne pravý opak toho, čoho som sa bála... a teda, že u nás bude svokra každý deň... No opak je pravdou... a niekedy jej deti aj mesiac nechýbajú... A to bývame v jednom meste. No a môj svokor je na dôchodku, času má až-až, denne chodí do mesta na prechádzku v čase, keď ja kočíkujem, no nikdy sa neponúkol, že by mi pomohol. A potom, keď sa stretneme, tak mi povie, že sme u nich dávno neboli.... vtedy mám problém udržať jazyk za zubami....

Na druhej strane musím povedať, že keď potrebujem, svokra vždy príde deti povarovať.... no ale vzhľadom na postoj starých rodičov, ju oslovujem, až keď sa mi minú všetky možnosti...

           Hry so starou mamou

Pevne verím africkému prísloviu, ktoré hovorí: „Kým vyrastie jedno dieťa, zamestná celú dedinu.“ Každý z nás môže dieťa pozitívne ovplyvniť. Bola by škoda nevyužiť príležitosť a neurobiť to. Rodičia a starí rodičia sú neoddeliteľnou súčasťou podporného systému, ktorý dieťa potrebuje, aby dobre vyrastalo a prospievalo.

Autor: Klára Vítková Rulíková, Co nevíte o dvojčatech
Foto: archív - zh, lh, dh, zs
Preklad: ah

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Viac článkov od tohto autora

Kto je online

Práve tu je 84 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Copyright © 2019 Dvojičkovo.sk - Jedinečný sprievodca svetom dvojčiat a viacerčiat. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je voľne šíriteľný softvér vydaný podľa GNU General Public License.

Copyright 2019  Dvojičkovo.sk - jedinečný sprievodca svetom dvojčiat a viacerčiat. Informácie na webovej stránke nenahrádzajú lekársku starostlivosť. V prípade potreby kontaktujte svojho lekára. Všetky práva vyhradené. Akýkoľvek obsah webovej stránky nesmie byť kopírovaný a používaný bez predchádzajúceho súhlasu prevádzkovateľa tejto stránky. Články majú len informačný charakter.

 

 Designed by www.diablodesign.eu.

Webová stránka Dvojičkovo.sk používa cookies, čím vám uľahčí používanie a sprostredkuje vám informácie s prispôsobeným obsahom. Ďalším používaním webovej stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. Podrobnejšie informácie sa dozviete po kliknutí na "Viac o cookies". Viac o cookies