foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Dvojičkovo.sk

prenašedeti.sk

Špecializovaný obchod na kočíky pre dvojičky teraz ponúka zľavu 5 % pri kúpe dvoch rovnakých produktov, viac informácií na webovej stránke www.prenasedeti.sk.

Rady mamám dvojčiat (0 – 1 rok)


V tomto článku vám poradí človek najpovolanejší – Mgr. Klára Rulíková, mamička dvojčiat (a dvoch ďalších detí), zakladateľka českého Klubu dvojčiat a viacerčiat a zároveň autorka knihy Dvojčata – jejich vývoj a výchova:

 

„Najčastejšie otázky, s ktorými sa mamičky budúcich dvojčiat obracajú na náš Klub dvojčiat a viacerčiat, sa týkajú výberu kočíka, pôrodu a dojčenia. Existuje však mnoho ďalších otázok, s ktorými sa mamičky budú stretávať priamo v praxi a ktoré by im počas tehotenstva ani nenapadli. Niektoré z nich by som rada načrtla i s možnými nápadmi na ich riešenie.“

 

Tak teda – pristúpme k praktickým radám:

 

Zo začiatku stačí iba jedna postieľka...


Dvojčatám približne do pol roka, kým sa nezačnú obracať z bruška na chrbát a opačne, stačí iba jedna postieľka, v ktorej ležia spoločne. Až keď deti začnú byť živšie a mohli by si ubížiť, je vhodné ich oddeliť.

 

Kočík – ako do výťahu?


Častým problémom mestských mamičiek je, že hlboký kočík sa nevojde do výťahu – prípadne, že v dome žiadny výťah nie je. Musíte teda kočík nechávať dole, najlepšie v kočikárni. Vhodné je deti nosiť naraz, aby ste jedno z nich nemuseli nechávať samo (nehovoriac o mamičkách, ktoré sú obdarené starším, no ešte stále malým súrodencom dvojčiat). Na to vám môže dobre poslúžiť babyvak a taška na dieťa, ktorá sa v horšom prípade môže nahradiť akoukoľvek väčšou taškou – napríklad i hokejistickou. Jedno dieťa dáte do vaku, druhé si „prehodíte cez rameno“ v taške, ktorú pri ukladaní detí do kočíka môžete pokojne položiť na zem. Pokiaľ v dome výťah je, ale so širokým kočíkom dnu nevojdete, máte ďalšiu možnosť. Niektoré mamičky si zaobstarajú starší kočík pre jedno dieťa, v ktorom sa dvojčatá vozia vo výťahu a môžu s nimi zájsť až do bytu a dolu v kočikárni ich len preložia do kočíka pre dvojčatá. Monokočík je možné uplatniť aj pri chorobe jedného z dvojčiat, kedy ide na vychádzku iba jeho súrodenec, pri nakupovaní, či návšteve úradu, kde so širokým kočíkom jednoducho neprejdete dvermi.

 

Plienky


Veľkou výhodou tejto doby je možnosť používania jednorazových plienkových nohavičiek. Je to síce záležitosť finančne náročnejšia, no oplatí sa. Mamička tým ušetrí množstvo času oproti praniu a žehleniu bavnených plienok. Pokiaľ vám však finančná situácia alebo ekologické myslenie neumožňujú používať tieto plienky stále a kombinujete ich s bavlnenými, nezúfajte, pretože i pre vás máme jednu užitočnú radu. Používajte tzv. „separačné plienky“. Sú to obdĺžniky z netkanej textílie, ktoré sa priložia na zloženú bavlnenú plienku smerom k telu dieťaťa. Moč presiakne cez separačnú plienku, ale nedostane sa späť na detskú pokožku (podobný princíp ako pri jednorazových plienkach) a stolica zostáva na separačnej plienke, ktorú po použití jednoducho spláchnete do záchoda. Separačné plienky sa dajú kúpiť v lekárňach alebo v obchodoch s dojčenským tovarom.

 

Príprava jedla a stolovanie


Keď vaše dieťatká začnú popri mliečnej strave jesť aj prvé nemliečne príkrmy, budete mať pocit, že väčšinu svojho času trávite v kuchyni vyváraním a kŕmením detí. Najprv teda rada, ako ušetriť čas v kuchyni.

Vyplatí sa jedno dopoludnie venovať vareniu a pripraviť si niekoľko druhov zeleninových polievočiek do mrazničky. Zo začiatku stačí hotové polievky zamraziť napríklad do formičiek na ľad (deti viac ako pár lyžičiek nezjedia), ktoré potom jednoducho zohrejete v mikrovlnnej rúre. Uvidíte, ako sa vám budú hodiť, keď sa vrátite z neskorej dopoludňajšej prechádzky. Rovnako dobre vám poslúžia už hotové výrobky od rôznych našich i zahraničných firiem. U dvojčiat nehrozí, že by sa nedojedené skazili, pretože jednu mäsovozeleninovú výživu dve deti na posedenie spapkajú.

Ďalšia rada sa týka taktiež jedla, ale tentokrát skôr stolovania. Nie všetci máme byt podľa našich predstáv. V tom panelovom je miesta málo i pre jedno dieťa, nie ešte pre dve. Na dve osvedčené dojčenské drevené či plastové stoličky jednoducho nie je miesto. Mamám dvojčiat sa výborne osvedčili stoličky závesné. Dajú sa použiť na takmer každý stôl, sú dobre uskladniteľné, možno ich vhodne zastrčiť, keď sa práve nestoluje. Nikde neprekážajú a deti jedia pri veľkom stole spoločne s rodičmi.

 

Motorický vývoj


Ku špecifickým starostiam o dvojčatá patrí i rozdielny motorický vývoj. Jednovaječné dvojčatá sa väčšinouo vyvíjajú rovanko rýchlo, začnú sa obracať, sedieť, či chodiť vo veľmi krátkom časovom intervale. U dvojvaječných dvojčiat je to však trochu iné. Pri rozdielnych pohlaviach bývajú spravidla čipernejšie dievčatká – niekedy aj o niekoľko mesiacov. Ale ani dvaja chlapci, či dve dievčatká nemusia začať chodiť, či sedieť v rovnakom čase. Záleží od mnohých okolností, ako je pôrodná hmotnosť, donosenosť a pod. Nie je potrebné panikáriť pri vývojových rozdieloch v rozmedzí niekoľkých týždňov či mesiacov. Keď však mamička spozoruje, že predsa nie je všetko v poriadku, je dobré sa včas obrátiť na svojho detského lekára a nechať si odporučiť neurologické vyšetrenie. Niekedy stačí len málo, inokedy je potrebné aplikovať napr. Vojtovu metódu, ktorá napomáha motoricky nezrelým deťom spriechodniť informačné kanály, ktoré si môžeme predstaviť ako malé potôčiky. Pomocou tejto metódy sa z nich stane rieka informácií, ktorá napomáha zvládnuť dané motorické problémy.

 

Ochorenie u dvojčiat


Ďalšia rada už nepatrí medzi tie čisto praktické, ale týka sa choroby a rozdielneho vývoja dvojčiat. Je dobré vedieť, že niektorí imunológovia hovoria, že sa dvojčatá „podelili o jednu dávku“ imunity. Pravdou je, že riziko ochorenia je u dvojčiat vyššie ako pri „mono“ dieťati. Dvojčatá tiež často trpia rôznymi alergiami a astmou. S tým by mamička mala počítať, aby sa potom psychicky nezrútila pri každej nádche a kašli, pretože je to naozaj bežné. Určite s tým súvisí i vzájomné odovzdávanie bacilov, ktorému sa nemožno vyhnúť. Choroba by sa nemala preceňovať, ale ani podceňovať. Pre mamičku je výhodné mať dobrého detského lekára, s ktorým sa môže kedykoľvek telefonicky spojiť a poradiť, aby s deťmi nemusela
stále chodiť do ordinácie. Pre mamu je to iste stresujúce, ak má jedno dvojča choré a druhé zdravé, takže nemôže ísť ani nakúpiť, či sa prejsť so zdravým dieťaťom. A pokiaľ sa choré dvojča uzdraví, následne veľmi často ochorie to druhé... Je potrebné obrniť sa trpezlivosťou, najmä od jesene do jari, a vydržať! Imunita sa vyvíja a časom sa deti stanú odolnejšie.

 

S ochorením súvisí i problém hospitalizácie v nemocnici. Môže sa stať, že jedno z vašich detí bude musieť stráviť určitú dobu v nemocnici (niekedy situácia môže postihnúť aj obe dvojčatá naraz). Nemusím snáď na tomto mieste opisovať dôležitosť pobytu jedného z rodičov v nemocnici. Rada by som sa však zmienila o zložitej voľbe medzi zdravým a chorým dvojčaťom. Pokiaľ je jedno z dvojčiat do šiestich rokov hospitalizované v nemocnici, rodič má právo sprevádzať ho. Samozrejme, keď je to v danej nemocnici možné a je na to prispôsobená. Rodič má v takomto prípade dokonca hradený poisťovňou celý pobyt. Keď dieťa nenavštevuje jasle, ani škôlku, dostáva dokonca druhý rodič na starostlivosť o dieťa „paragraf“.

 

Je iste ťažké rozhodnúť sa, či zostať doma so zdravým dieťaťom, o ktoré by sa inak staral otec (a ten možno nevie, ako sa o dieťa postarať), alebo sprevádzať choré dieťa do nemocnice, kde sa oň bude starať kvalifikovaný personál... Ale ani najkvalifikovanejší personál nenahradí rodičovskú starostlivosť a lásku. Žiadna sestrička ani doktor nemôže byť pri vašom dieťati nepretržite a poskytnúť mu v danej chvíli všetko, čo potrebuje. A vaše zdravé dieťa si aspoň užije otecka. A keď sa mu čo-to nepodarí, dieťaťu to iste neublíži. Verím, že sa nikdy nebudete musieť takto rozhodovať, ale pokiaľ by sa to predsa len stalo, prihováram sa za to dvojča, ktoré musí ostať v nemocnici. A verte mi, že viem, o čom hovorím!

 

Zo skúseností jednej mamičky dvojčiat vieme, že bola v nemocnici so svojimi dvojčatami a nemocnica poisťovni zaúčtovala túto jednu mamičku dvakrát – ku každému z dvojčiat. Preto je naozaj najlepšie, pokiaľ to vaše možnosti dovoľujú, aby ste s dvoma deťmi ostali v nemocnici dvaja (manžel, babička, teta, či iný príbuzný). Ako sme vyššie uviedli, nárok na to máte. Veď ide len o to, nájsť s personálom nemocnice spoločnú reč a jednať v prospech svojich detí podľa možností nemocnice.

 

S obavou o zdravie bábätiek súvisí i ďalšia praktická rada – ako sa ubrániť neustálemu nakúkaniu cudzích ľudí do kočíka a „roztomilému“ žvatlaniu, aké sú dvojčiatka krásne, a tým aj prskaniu všetkých možných bacilov... Iste, najprv je mamička pyšná a robí jej radosť, že ľudia jej bábätká obdivujú, ale keď sa v priebehu prechádzky pristaví tretí človek, napríklad v období chrípkovej epidémie, ktorý strká hlavu až k „čerstvým“ dvojčatám, nie je to nič príjemné. A niektorí si dokonca chcú dvojčatá pohladiť, či si na ne dokonca siahnuť. Ale povedzte starej susedke, s ktorou roky dobre vychádzate, nech vám neprská do kočíka! Sú mamy, ktorým to nevadí, ale niektoré majú strach. Pre tie navrhla jedna z členiek Klubu dvojčiat riešenie, ktoré sa časom osvedčilo viacerým mamičkám. Pred prechádzkou na kočík nasaďte sieťku proti hmyzu, ktorú si zaobstaráte za pár eur. Bábätká je cez sieťku krásne vidieť a nikto si popod ňu netrúfne na ne siahnuť. 

 

Toľko teda zo skúseností Mgr. Kláry Rulíkovej a ostatných mamičiek z Klubu dvojčiat a viacerčiat, ktorým dvojčatá odrastajú a majú už za sebou ten kritický vek medzi deviatimi mesiacmi a dva a pol rokmi („s ohniskom okolo 18. mesiaca“, ako hovorí Klára Rulíková). Snáď vám to v začiatkoch aspoň trocha pomôže. A ešte jedna rada od pani Rulíkovej na záver:

 

„Pamätajte si, že pre dieťa je lepšia veselá mamička, ktorá má doma špinavé okná, ako uštvaná matka so vzorne upratým bytom! A verte – bude aj horšie!“


Zdroj: www.mamaaja.sk

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Viac článkov od tohto autora

Kto je online

Práve tu je 126 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Súvisiace články

Copyright © 2019 Dvojičkovo.sk - Jedinečný sprievodca svetom dvojčiat a viacerčiat. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je voľne šíriteľný softvér vydaný podľa GNU General Public License.

Copyright 2019  Dvojičkovo.sk - jedinečný sprievodca svetom dvojčiat a viacerčiat. Informácie na webovej stránke nenahrádzajú lekársku starostlivosť. V prípade potreby kontaktujte svojho lekára. Všetky práva vyhradené. Akýkoľvek obsah webovej stránky nesmie byť kopírovaný a používaný bez predchádzajúceho súhlasu prevádzkovateľa tejto stránky. Články majú len informačný charakter.

 

 Designed by www.diablodesign.eu.

Webová stránka Dvojičkovo.sk používa cookies, čím vám uľahčí používanie a sprostredkuje vám informácie s prispôsobeným obsahom. Ďalším používaním webovej stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. Podrobnejšie informácie sa dozviete po kliknutí na "Viac o cookies". Viac o cookies