foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Dvojičkovo.sk

prenašedeti.sk

Špecializovaný obchod na kočíky pre dvojičky teraz ponúka zľavu 5 % pri kúpe dvoch rovnakých produktov, viac informácií na webovej stránke www.prenasedeti.sk.

10 tipov ako uspať dvojčatá

Vytvorte dvojčatám pokojné prostredie na spánokNedostatok spánku je jednou z najhorších vecí po narodení dvojčiat, čo vám určite potvrdí väčšina rodičov so zahmleným pohľadom a tmavými kruhmi pod očami. Každý novorodenec sa budí, kedykoľvek sa mu zachce, v najrozličnejšiu dennú či nočnú hodinu. A čo potom s uspokojením náročnej potreby dvoch takýchto novorodencov? V takýchto prípadoch sa spánok rodičov stáva nedostatkovým tovarom. Ponúkame vám 10 tipov, ako uspať vaše dvojčatá, aby ste sa vy, ich rodičia, vyspali tiež. Hlavne si pamätajte, keď deti konečne spia – môžete spať aj vy!

 

1. Perinky

Novorodenci sú zvyknutí na stiesnené prostredie maternice a zdieľanie obmedzeného priestoru so svojím dvojčaťom. Väčšinu viacerčiat upokojíte tesnejším uviazaním do klasickej perinky alebo rýchlozavinovačky. Tesné uviazanie dáva deťom pocit istoty a bezpečia. V zavinovačke lepšie zaspávajú a aj spánok mávajú oveľa hlbší. Obmedzujúce prostredie zavinovačky zabraňuje refluxu trhnutia, ktorým sa vo voľnom prostredí novorodenci budia. Dokonca poloha v zavinovačke znižuje výskyt syndrómu náhleho úmrtia novorodenca (SIDS).

2. Vytvorte pokojné prostredie

V maternici nepoznali deti rozdiel medzi dňom a nocou. Teraz je na vás, aby ste pomohli svojim novonarodeným dvojčiatkam zvyknúť si na striedanie dňa i noci a všetkého ostatného, čo k týmto častiam dňa patrí. Na to, že v noci spíme a počas dňa sme hore a hráme sa, no samozrejme, aj počas dňa si môžeme dopriať šlofíka. Vytvorte pre ne vhodné prostredie v detskej izbičke alebo v postieľke, kde spávajú. Všetky veci naokolo by mali byť tmavé a upokojujúce. Keď v noci potrebujete svetlo, použite jemné a tlmené alebo si do izby nainštalujte tlmiaci vypínač, ktorý vytvorí správne tlmené osvetlenie. Znížte hluk na minimum alebo použite „biely – izoenergický“ šum, ako je napríklad ventilátor či tichá, pokojná hudba. Ventilátor dokonca tiež znižuje výskyt syndrómu náhleho úmrtia novorodenca. Počas nočného kŕmenia rozprávajte tichým hlasom a inak deti utvrdzujte v tom, že noc je časom spánku.

3. Striedavý systém

S dvojčatami mávajú rodičia plné ruky práce. Pravdepodobne už čoskoro sa dostanete do situácie, keď budete obaja vyčerpaní a ovládaní nedostatkom spánku. Alebo do situácie, keď jeden rodič spí dostatočne a druhý od únavy podráždene vrčí. Vytvorte si striedavý systém starostlivosti. S troškou dobrej komunikácie a plánovania si môžete vymyslieť štruktúrovaný plán tak, aby každý z rodičov dostal posilňujúcu spánkovú vzpruhu. Mamička môže mať napríklad službu od deviatej hodiny večer do druhej ráno, potom preberie službu otecko, a tá potrvá až do rána. Samozrejme, musíte zohľadniť svoj životný štýl, zvyky a preferencie a vypracovať si vhodný plán, ktorý uspokojí potreby oboch rodičov.

4. Požiadajte o pomoc

Pomoc! Pomôžte mi niekto! Nepodceňujte potrebu spánku. Úloha supermatky (alebo superotca) vás akurát tak vyčerpá, ale určite z vás neurobí lepšieho rodiča. Zapojte aj ostatných členov rodiny, ktorí vám pomôžu prekonať ťažké obdobie. Alebo poproste o pravidelnú výpomoc s deťmi a domácnosťou. Záchrana vášho duševného zdravia môže byť v rukách niekoho, kto vám pomôže, keď to budete najviac potrebovať (vo chvíli absolútneho vyčerpania). Ak si to môžete finančne dovoliť, najmite si „nočnú pestúnku“. V Amerike si väčšina z nich účtuje za hodinu približne 20 – 50 dolárov, ale s dvomi deťmi dostanete dvojitú pomoc za jednu cenu. V našich podmienkach môže pomôcť prítomnosť babičky alebo dedka (tety, sestry, susedky), ktorí za vás aspoň na krátky čas preberú nočné vstávanie. Niekedy stačí, keď si za vás zoberú nočnú službu raz do týždňa či raz do mesiaca. Dávka nerušeného nočného spánku, ktorú tým získate, urobí zázrak s vašou kondíciou a spraví z vás oveľa šťastnejšiu rodinu.

5. Doprajte si šlofíka (alebo spite, keď bábätká zaspia)

Najlepšia rada, akú som kedy dostala, keď sa dvojčatá narodili, bola: „Keď deti uspíš, choď si tiež ľahnúť.“ Jej múdrosť sa osvedčila, keď som sa po pokusoch byť produktívnou počas ich denného spánku ocitla na dne, totálne vyčerpaná. Až keď som prestala s domácimi prácami počas týchto vzácnych chvíľ a začala namiesto toho podriemkavať na pohovke, konečne som mala pocit, že mám veci pod kontrolou. Po pôrode dvojčiatok máte úplné právo všetko nechať plávať. Nech ostatní umyjú riad, obehnú úrady, upracú kúpeľňu. Alebo to odložte na ďalší týždeň. Prvé týždne života vašich dvojčiat majú iba jednu prioritu, a tou je starostlivosť o bábätká a ich kŕmenie. Nezabudnite: kedykoľvek sa vám naskytne príležitosť, spite!!!

6. Zjednodušte proces

Zapojte všetky svoje strategické schopnosti na plánovanie s cieľom maximálneho predĺženia vášho času na spanie. Trochu prípravy a plánovania vám prinesie odmenu v podobe niekoľkých krátkych zdriemnutí. Ak novorodencov kŕmite z fľašky, pripravte si fľaše i mlieko vopred, aby ste ich mali pripravené, keď sa bábätká zobudia na nočné kŕmenie. Plienky a ostatné potreby na prebaľovanie majte poruke, tak prebaľovanie prebehne rýchlejšie a skôr sa dostanete do postele. Uvážte, či by nebolo lepšie, aby drobci spali v jednej postieľke vo vašej spálni, tak nebude potrebné v noci cestovať z miesta na miesto. Čo najviac sa pokúste zjednodušiť si proces nočných povinností a drobcov, a teda aj seba, dopraviť čo najskôr do postele (niekedy aj za cenu toho, že dvojčatá budú spať spolu s vami v posteli).

7. Zmerajte sa na koordinovaný prístup

Rodičia dvojčiat často disponujú protichodnými radami týkajúcimi sa otázky: „Kedy kŕmiť naše bábätká?“ Kŕmenie na požiadanie, čo znamená ponúknuť prsník alebo fľašu kedykoľvek deti signalizujú, že sú hladné, niekedy môže viesť k chaosu. Jedno spí, druhé papá a potom sa vymenia. Efektívnejšie je použiť „koordinovaný prístup“ a naučiť deti, aby jedli a spali súčasne. Veľmi dobre to funguje u jednovaječných (identických) dvojčiat a novorodencov, ktorí majú približne rovnakú hmotnosť, a tak aj podobný metabolizmus, teda je dosť pravdepodobné, že deti budú hladné v rovnaký čas. Samozrejme, že je dobré prihliadať na ich individuálne potreby, ale niekedy, v záujme zachovania si zdravého rozumu, sa oplatí zobudiť druhé dieťa, keď sa to prvé prebudí na kŕmenie. Skúste to, a ak to bude vyhovovať vám, deti sa ľahko prispôsobia.

8. Rituály pred spaním

Ako vaše dvojčatá budú rásť a budú sa vyvíjať, začnú spať menej a počas dňa budú viac bdieť. Aby ste navodili zdravé spánkové návyky, začnite pred spaním zavádzať rituály. Sústavný nemenný sled činností pred spaním naznačuje, že sa blíži čas spánku, a dáva deťom tušiť, že idú do postele. Tieto rituály sa pre vás a vaše deti stanú neoceniteľnou súčasťou dňa a môžu byť skvelou príležitosťou, ako sa svojim deťom venovať jednotlivo, a tak individuálne upevňovať vzťah so svojimi ratolesťami. Možno začnete s kúpeľom, ktorý je pre deti upokojujúci a poskytuje im príjemné fyzické vnemy. Nikdy nie je neskoro začať deťom pred spaním čítať. Alebo sa spolu pomaznáte v hojdacom kresle, kým ich položíte do postieľok. Vytvorenie vhodných uspávacích rituálov, ktoré budú pre vás i pre deti príjemným zakončením dňa, je iba na vás.

9. Bábätká sledujte elektronickou pestúnkou, ale nereagujte na každý zvuk

Mnoho rodičov dvojčiat prežíva strach a obavy o svoje deti. A to predovšetkým tí, ktorí čelili komplikáciám počas tehotenstva alebo si museli preskákať napätie a úskalia predčasného pôrodu. Je úplne prirodzené, že sú opatrní a znepokojení tým, ako ich novorodeniatka spia a či im nehrozí žiadne nebezpečenstvo. Mnoho z rodičov sa preberie zo spánku pri akomkoľvek zafňukaní či zamrnčaní svojich drobčekov. Na pozorovanie svojich dvojčiatok, ktoré nespia s vami v jednej miestnosti, použite elektronickú pestúnku, ale nebehajte za nimi pri každom zamrnčaní. Časom sa naučíte rozoznať, ktoré zaplakanie stojí za vašu pozornosť. Deti často zo spánku iba zamrnčia alebo krátko zaplačú a inak by aj zaspali, ale vystrašení rodičia, ktorí okamžite reagujú, ich úplne preberú a opätovné zaspávanie je následne už problematické. Samozrejme, nemali by ste zanedbávať alebo ignorovať dieťa, ktoré vás v noci potrebuje, ale ak sa naučíte rýchlo zaspať hneď potom, ako ho utíšite, určite si oveľa viac oddýchnete.

10. Všetko sa raz skončí

Keď sa už nevyspatosť a totálna vyčerpanosť zdajú byť neznesiteľné, nezabúdajte na fakt, že všetko sa raz skončí. Vaše dvojčiatka sa CELKOM URČITE naučia v noci spať. Raz sa aj vy URČITE vyspíte vkuse celú noc. V takýchto situáciách si opakujte mantru: všetko sa raz skončí, raz sa to skončí, raz sa to skončí...

Tento vzácny moment, keď sú dvojčatá novorodencami, je iba okamihom v toku života, a nie vaším doživotným údelom. V ťažkom období nevyspatosti a vyčerpanosti dbajte na seba a doprajte si uznanie (ak sa vám ho nedostáva od okolia). Na starosti máte dve bábätká a zvládnete to na jednotku. Zajtra je taktiež deň a možnože už zajtra sa konečne vyspíte.    

 

 

Zdroj: Mama a ja 7/2013
Foto: Misha

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Viac článkov od tohto autora

Kto je online

Práve tu je 63 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Súvisiace články

Copyright © 2019 Dvojičkovo.sk - Jedinečný sprievodca svetom dvojčiat a viacerčiat. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je voľne šíriteľný softvér vydaný podľa GNU General Public License.

Copyright 2019  Dvojičkovo.sk - jedinečný sprievodca svetom dvojčiat a viacerčiat. Informácie na webovej stránke nenahrádzajú lekársku starostlivosť. V prípade potreby kontaktujte svojho lekára. Všetky práva vyhradené. Akýkoľvek obsah webovej stránky nesmie byť kopírovaný a používaný bez predchádzajúceho súhlasu prevádzkovateľa tejto stránky. Články majú len informačný charakter.

 

 Designed by www.diablodesign.eu.

Webová stránka Dvojičkovo.sk používa cookies, čím vám uľahčí používanie a sprostredkuje vám informácie s prispôsobeným obsahom. Ďalším používaním webovej stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. Podrobnejšie informácie sa dozviete po kliknutí na "Viac o cookies". Viac o cookies