foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Dvojičkovo.sk

prenašedeti.sk

Špecializovaný obchod na kočíky pre dvojičky teraz ponúka zľavu 5 % pri kúpe dvoch rovnakých produktov, viac informácií na webovej stránke www.prenasedeti.sk.

Odučenie od plienok za 1 týždeň – 3. časť (7-dňový program)

7-dňový program

DEŇ PRVÝ

Hneď v prvý deň tréningu, po raňajkách, oblečte dieťaťu nohavičky. Môžete mu obliecť tepláky, ponožky aj papučky. Ak ste úspešne prešli prípravnou fázou, dieťa by malo mať predstavu čo sa od neho bude očakávať, ale aj napriek tomu neprestávajte vysvetľovať a podávať inštrukcie čo najjednoduchším spôsobom.

Jednoducho mu vysvetlite, že už je veľké a môže začať nosiť svoje vlastné nohavičky ako maminka a ocko, a môže začať používať nočník.

Naďalej dieťa berte so sebou na záchod a vysvetľujte pri vykonávaní potreby čo robíte, každý krok. Navrhnite mu, aby si sadlo na nočník v rovnakom čase ako vy sedíte na záchode. Udržte celú atmosféru pozitívnu a zrelaxovanú čo najviac ako je to možné, nikdy neukážte sklamanie alebo hnev, ak má dieťa nehodu. Naďalej zdôrazňujte, aké je to bystré a šikovné dieťa, keď obsedelo pekne na nočníčku a aké už je veľké, keď nosí svoje vlastné nohavičky.

Počas prvého dňa je dobré sústrediť tréning do jednej izby. Nočník majte nablízku na dobre viditeľnom mieste, v tej istej izbe ako je dieťa. Ak potrebujete na nejaký čas odísť do inej miestnosti, musíte so sebou zobrať dieťa aj nočník.

Mali by ste dieťaťu pripomínať každých 15 minút, aby si sadlo na nočník a to po dobu 5 - 10 minút. Pripravte si ku nočníku knihy alebo hračky, ak je to potrebné, sadnite si na podlahu vedľa neho a čítajte knižky spolu. Keď sa mu párkrát podarí úspešne použiť nočník, časový interval pripomínania na nočník sa môže postupne predlžovať.

Nestrácajte nádej a nestresujte ak bude mať v tento prvý deň dieťa viacej nehôd na zem, ako úspechov do nočníka. Keď sa mu to nakoniec podarí aj do nočníka, bude na seba hrdé, a to ho bude motivovať, aby vám túto novú schopnosť ukazovalo častejšie.
 

Ako sa vyrovnať s nehodami

Nebuďte sklamaní, ak bude mať v prvý deň vaše dieťa veľa nehôd, to ešte neznamená, že nie je na nočník pripravené! Najdôležitejšia vec je nerobiť z nehody veľkú udalosť a neukázať žiadne sklamanie! Keď sa už nehoda stane, nehrešte dieťa ani netrestajte, jednoducho ho prezlečte do suchých nohavičiek a stále vyzdvihujte aké je už veľké, keď nosí vlastné nohavičky. Keď sa mu podarí použiť nočník, povedzte mu aké je bystré za to, že sa do neho vycikalo a aký ste na neho hrdý. Veľa potlesku, objatí ale aj používanie motivačných nálepiek je najefektívnejšia cesta ako ho presvedčiť aby naďalej pokračovalo v používaní nočníka. Všetky deti reagujú lepšie na pochvalu ako na kritiku. Nálepky, ktoré budete vždy lepiť spolu (napr. na chladničku) po úspešnom použití nočníka, mu budú aj vizuálne pripomínať, aké je šikovné.

Vždy majte po ruke vedro s teplou vodou, aby ste mohli odstrániť nehody. V tomto štádiu pri odstraňovaní nehôd nekomentujte svoju činnosť, aby ste dieťa neupozorňovali na jeho vlastný neúspech! V žiadnom prípade ho nenechávajte, aby si nehody čistilo samo!!!

Pre vašu vlastnú potrebu si nakreslite stĺpikovú tabuľku, kde budete mať kolónky „čas”, „nočník”, „nehoda”, „poznámky”, a zapisujte si „udalosti dňa”, neskôr vám to pomôže zorientovať sa v „potrebách dieťaťa”.

Na konci prvého dňa by malo byť viacej fajok v kolónke „nočník” ako v kolónke „nehoda”. No, ak je vaše dieťa mladšie ako 28 mesiacov, a na konci prvého dňa nemá v kolónke „nočník” žiadnu fajku, je to jasný znak toho, že z nejakého dôvodu nie je na tento program odúčania pripravené, a mali by ste sa vrátiť do prípravnej fázy aspoň na 1 - 2 týždne.

Z vlastných skúseností viem, že dieťa, ktoré spĺňalo na začiatku 7 bodov pripravenosti a úspešne prešlo prípravnou fázou, by na konci prvého dňa tréningu, malo mať aspoň dve až tri fajky v kolónke „nočník”.

Ak bude mať vaše dieťa onedlho 3 roky, mali by ste pokračovať aj druhým dňom, aj napriek tomu, že prvý deň neurobilo do nočníka nič.

Na konci prvého dňa, bez ohľadu na to aký bol úspešný, by ste mali dieťaťu povedať, aký ste na neho hrdý za to, že sa snažilo používať nočník. Nevyslovujte žiadne negatívne závery a neukážte sklamanie, ak prvý deň nesplnil vaše očakávania. 
 

Zhrnutie prvého dňa:
 • Nie je dôležité koľkokrát za deň vaše dieťa úspešne použilo nočník, ale najdôležitejšia vec je, že je schopné na ňom obsedieť a spolupracovať v pravidelných intervaloch aj niekoľkokrát počas dňa.
 • Nebuďte sklamaný, ak malo vaše dieťa v prvý deň veľa nehôd. Pokiaľ preukázalo všetkých 7 bodov pripravenosti a úspešne prešlo prípravnou fázou, jeden či dva úspechy v nočníku sú fajn.
 • Keď sa dieťaťu podarí úspešne použiť nočník, prejavte veľa radosti, potlesku a objatí. Nezabudnite ho odmeniť aj za to, že na nočníku obsedelo, aj keď doň nič neurobilo.
 • Keď dieťaťu vysvetľujete inštrukcie a to, čo od neho očakávate, je dôležité, aby ste šli dole na jeho úroveň tak, aby ste mali očný kontakt, keď sa s ním rozprávate. Nikdy mu nekričte inštrukcie z jednej izby do druhej a uistite sa, že vašej požiadavke rozumie.
 • Keď má dieťa nehodu, je veľmi dôležité ostať pokojný a vyťažiť z toho len to pozitívne. Neukazujte hnev, ak sa nehoda stala pár centimetrov od nočníka, namiesto toho povedzte: „Nevadí, veď skoro sa ti to podarilo, poďme si dať čisté a suché nohavičky.”

Prvý deň ostaňte doma a odložte návštevy a známych na neskôr, je dôležité, aby ste sa v tieto dni na 100% mohli venovať svojej misii. 

DEŇ DRUHÝ

Na začiatku druhého dňa si pozrite svoju tabuľku s kolónkami, mala by vám ukázať v akých časových intervaloch dieťa vykonávalo svoju potrebu. Vďaka týmto údajom budete mať prehľad o tom, zhruba v akých časových intervaloch máte dieťaťu pripomínať nočník a ako často sa do neho posadilo z vlastnej iniciatívy.

Cieľom je, aby ste mu chodenie na nočník pripomínali čoraz menej a menej a súčasne aby sa eliminovali nehody. Na to je dôležité, aby bol nočník naďalej nablízku a na dobre viditeľnom mieste.

V tento deň by ste postupne mali prejsť z pripomínania (posádzania) na nočník, na pýtanie sa ho, či nepotrebuje použiť nočník. Pre jeho mentálnu a fyzickú zrelosť je potrebné, aby ste prenechali nejakú časť zodpovednosti za rozhodovanie aj na ňom. Malo by sa rozhodnúť ako na vašu otázku odpovie, či potrebuje použiť nočník, alebo nie. A to aj za cenu, že vás to bude stáť nehodu.

Ak sú vám údaje z vašej tabuľky jasné, mali by ste vedieť povedať, kedy je dobré vaše dieťa nabádať, resp. pýtať sa ho, či chce použiť nočník.

Dnešný deň môžete pozvať na krátku návštevu kamaráta dieťaťa, najlepšie takého, ktorý už nosí nohavičky a pýta sa na záchod, čo bude dieťa ešte viacej motivovať. Nezabudnite však, že nehody sa najčastejšie stávajú v zápale hry, preto musíte na situáciu pri hre dohliadať.
 

Zhrnutie druhého dňa:
 • Nebuďte sklamaný, ak budete mať aj v tento deň dosť nehôd. Pokiaľ sa vaše dieťa snaží a podarilo sa mu napriek nehodám aspoň párkrát úspešne použiť nočník, ste na dobrej ceste. Pár detí, ktoré som trénovala, mali prvé dni nekonečné množstvo nehôd, a potom sa náhle všetko prelomilo na tretí deň.
 • Neplánujte dieťaťu počas tohto dňa veľmi živé a vzrušujúce aktivity, aby ste sa vyhli tomu, že dieťa v záplave vzrušenia a emócií, zabudne na nočník.
 • Ak sa hráte v záhrade alebo vonku na dvore, oblečte dieťaťu nohavičky ako má od prvého dňa, nič nemeňte. Vezmite so sebou nočník, a keď ho treba použiť, dajte ho na nejaké nenápadné miesto, nech má dieťa súkromie. Alebo nechajte dieťa rozhodnúť, kde chce nočník položiť.
 • Na konci druhého dňa by ste mali cítiť, že s nočníkovaním niekam smerujete, a že vaše dieťa pochopilo, čo sa od neho očakáva.
 • Naďalej si značte fajky do kolóniek „nočník” a „nehoda”. 

TRETÍ DEŇ

Na začiatku tretieho dňa by ste na základe svojich údajov v tabuľke mali mať celkom jasno ako často vaše dieťa potrebuje použiť nočník. Podľa toho sa v tento deň vyberte s dieťaťom na návštevu k jeho kamarátovi, ktorý však býva blízko. Skôr ako odídete z domu, navrhnite dieťaťu nočník (vtedy keď to podľa tabuliek očakávate), aby ste sa vyhli nehode počas cesty k priateľovi. Nedávajte mu plienky, ani si žiadne neberte so sebou. Ak by ste tak urobili, dali by ste dieťaťu mätúci signál, a je to taktiež jeden z hlavných dôvodov, prečo nočníkovanie niektorým rodičom trvá mesiace.

Vytrvalosť a dôslednosť je dôležitá, ak sa chcete zbaviť plienok rýchlo a úspešne. Oblečte dieťaťu nohavičky aj keď náhle musíte odísť na poštu alebo do lekárne, jednoducho od prvého dňa nosí nohavičky po celý čas - s výnimkou času na spanie!

Aj keď budú prvé dni poznamenané nehodami, táto skúsenosť (že nosí výhradne nohavičky po celý čas) ho naučí vyvarovať sa nehôd a dáva mu možnosť uvedomovať si svoje potreby, a taktiež chápať rozdiel medzi mokrým a suchým. Ak sa aj stane nehoda, nerobte z toho tragédiu, jednoducho mu pripomeňte, na čo sa používa nočník.

Ak pôjdete von, je samozrejmé, že si musíte zobrať náhradné nohavičky aj oblečenie. Ak pôjdete s kočíkom, nezabudnite podložiť pod zadok dieťaťa sáčok alebo igelit, aby ste v prípade nehody zachovali suchý kočík, a to isté aj v prípade cestovania autom, autosedačku potiahnite igelitom.

Nezabudnite si vždy na cestu zobrať nočník, prípadne na tieto účely ja preferujem „cestovný nočník” (väčšinou býva skladateľný). 
 

Zhrnutie tretieho dňa:
 • Dôležitá vec je, keď idete na návštevu, alebo len na chvíľu mimo domu, nedať znova dieťaťu plienku. Dieťa ostane zmätené a väčšinou to má za následok to, že dieťa urobí „krok späť”, čím sa celý proces tréningu môže predĺžiť o týždne.
 • Zmierte sa s tým, že aj počas tohto dňa môže byť pár nehôd, preto choďte vždy na vychádzku s nočníkom, náhradným oblečením, vreckom na mokré veci a pár vreckami alebo igelitmi na pokrytie sedacej časti kočíka.
 • Skôr ako vyjdete von, choďte na záchod a vezmite so sebou aj dieťa, a navrhnite mu, aby si sadlo na nočník s vami na 5 - 10 minút, pričom mu môžete čítať rozprávku. Ak do 10 minút neurobí nič, dajte ho z nočníka dole, a vyberte sa na krátku 15-minútovú prechádzku. 

ŠTVRTÝ AŽ SIEDMY DEŇ

Na štvrtý deň väčšina detí už používa nočník bez pýtania, s príležitostnými nehodami. Počas nasledujúcich dní by mal byť nočník z izby postupne presúvaný čoraz bližšie do kúpeľne. Od chvíle, keď vaše dieťa ukazuje signály, že dokáže na krátku dobu udržať moč, nočník by mal byť presunutý do kúpeľne.

Ak prešlo pár hodín a vaše dieťa si na nočník nespomenulo, bolo by vhodné, aby ste mu nočník pripomenuli vy. Ale nenúťte ho naň! Je oveľa lepšie, keď dieťa prevezme velenie aj za cenu nehody (povie, že nejde a pociká sa na zem), ako by malo byť závislé len na vašom pripomínaní, alebo čo je horšie, aby sa začalo nočníku brániť len preto, že by sa cítilo pod vaším neustálym tlakom.

Na konci prvého týždňa by bolo dobré, keby ste dieťaťu ukázali ako sa používa veľký záchod pre dospelých. Čím skôr sa dieťa naučí používať veľký záchod, tým je väčšia pravdepodobnosť, že sa ho neskôr nebude báť. Kúpte mu špeciálny sedák pre deti a povedzte mu, že je to odmena za to aké je šikovné a veľké, keďže už nosí nohavičky. Keď bude chápať, že sedák je cena za jeho šikovnosť, bude ho omnoho ľahšie akceptovať. Napriek všetkému buďte jemný a opatrný pri posádzaní dieťaťa naň, a uistite ho, že ostanete pri ňom až kým nedokončí potrebu. Môže sa stať, že z času na čas bude chcieť použiť znova nočník. Nechajte ho, ale snažte sa, aby už na konci týždňa používalo veľký záchod minimálne rovnako často ako nočník.

Veľká väčšina batoliat ostáva na konci týždňa v suchu s príležitostnými nehodami. 
 

Zhrnutie tretieho až siedmeho dňa:
 • Na zavŕšenie úspešného tréningu je dôležité, aby ste nikdy dieťaťu nenasadili znova plienky, s výnimkou času na spanie. Dieťa by ostalo zmätené a celý proces by sa natiahol na týždne či mesiace.
 • Na konci týždňa by ste si mali dať za cieľ, aby si dieťa zvyklo chodiť na nočník do kúpeľne s tým, že nočník tam budete presúvať postupne, až tam nakoniec zostane.
 • Po vykonaní potreby dbajte na hygienu a pomôžte dieťaťu s umytím a vysušením rúk.
 • Keď si dieťa už raz zvykne chodiť na nočník do kúpeľne, môžete mu predstaviť veľký záchod. Vždy zostaňte pri dieťati a pridržiavajte ho, aby sa cítilo na sedáku bezpečne, až kým nedokončí potrebu. Vzdiaľte sa na pár krokov iba ak vás o to požiada.
 • Ako motiváciu chodenia na veľký záchod naďalej používajte nálepky, môžete dokúpiť pár extra veľkých nálepiek ako odmenu, keď sa mu úspešne podarí použiť veľký záchod. Ak počas dňa nazbiera tri extra veľké nálepky, môžete ho odmeniť obľúbenou sladkosťou.
 • Nakoniec je dôležité uvedomiť si, že väčšina detí mladších ako tri roky môže z času na čas mávať nehody, hlavne počas vzrušujúcej hry, alebo keď je dieťa príliš unavené.
 • Tak ako naďalej platí, že pri nehode sa na dieťa nehneváme a ani ho netrestáme, teraz už necháme nech si dieťa nehodu po sebe očistí, aby sa naučilo, že vykonávanie potreby inde ako do nočníka nesie so sebou následky. 

   

SPÁNOK A PLIENKY

Počas obedňajšieho spánku odporúčam dávať dieťaťu plienky do doby, kým sa nebude minimálne po dobu dvoch týždňov budiť suché. Ak sa tak stane a dieťa sa dva týždne bude budiť na obed so suchou plienkou, môžete ju s pokojným svedomím nahradiť na obedňajší spánok nohavičkami.

Čo sa týka nočného spánku, odporúčam dieťa ešte pár mesiacov nechať v plienke. Iba pár detí je schopných zbaviť sa nočnej plienky pred 3. rokom života, veľká väčšina sa jej zbaví až po 3. roku, chlapci ešte neskôr.

Rodičia, ktorí sa snažia zbaviť dieťa od nočných plienok pred 3. rokom, často neskôr narazia na problémy iného druhu. Hlavne ak je nočná plienka nahradená nohavičkami príliš skoro, je potom takmer vždy potrebné nechať dieťa spávať pri malom svetle alebo pootvorených dverách, aby dieťa v noci našlo cestu na záchod, čím sa iba podporuje jeho nočné budenie.

Dieťaťu nad tri roky, ktoré je počas dňa bez problémov v suchu, sa dá vysvetliť, že už v noci nepotrebuje nosiť plienku, pričom sa vždy uistíme, že posledný nápoj vypije najneskôr hodinu pred spaním, a taktiež pred spaním pôjde na záchod, čím si zabezpečíme, aby sa už potom počas noci nemuselo budiť.


Zdroj: z knihy Potty training in one week (Gina Ford)
Preklad: Janka Marchev

 

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Viac článkov od tohto autora

Copyright © 2019 Dvojičkovo.sk - Jedinečný sprievodca svetom dvojčiat a viacerčiat. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je voľne šíriteľný softvér vydaný podľa GNU General Public License.

Copyright 2019  Dvojičkovo.sk - jedinečný sprievodca svetom dvojčiat a viacerčiat. Informácie na webovej stránke nenahrádzajú lekársku starostlivosť. V prípade potreby kontaktujte svojho lekára. Všetky práva vyhradené. Akýkoľvek obsah webovej stránky nesmie byť kopírovaný a používaný bez predchádzajúceho súhlasu prevádzkovateľa tejto stránky. Články majú len informačný charakter.

 

 Designed by www.diablodesign.eu.

Webová stránka Dvojičkovo.sk používa cookies, čím vám uľahčí používanie a sprostredkuje vám informácie s prispôsobeným obsahom. Ďalším používaním webovej stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. Podrobnejšie informácie sa dozviete po kliknutí na "Viac o cookies". Viac o cookies