foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Dvojičkovo.sk

prenašedeti.sk

Špecializovaný obchod na kočíky pre dvojičky teraz ponúka zľavu 5 % pri kúpe dvoch rovnakých produktov, viac informácií na webovej stránke www.prenasedeti.sk.

Výnimočné stretnutia dvojčiat a viacerčiat nielen na Slovensku

Na stretnutí dvojčiat vo Valčianskej dolineDvojčatá sú v dnešnej dobe fenoménom na celom svete. Vďaka narastajúcemu počtu dvojčiat a viacerčiat začali v rôznych častiach sveta vznikať kluby dvojčiat a viacerčiat, združenia a skupiny, ktoré každoročne organizujú stretnutia či festivaly. Spoločná potreba zdieľať a navzájom si vymieňať svoje skúsenosti spojila vďaka spoločným stretnutiam nielen dvojčatá a viacerčatá, ale aj ich rodiny, ktoré sa zúčastňujú napríklad aj spoločných dovoleniek.  Slovensko

Zrejme prvé stretnutie dvojčiat sa uskutočnilo ešte v čase spoločnej republiky Čechov a Slovákov v roku 1971 v Prahe. Pravdepodobne išlo o celkovo prvé stretnutie takéhoto typu pod názvom Setkání dvojníků a dvojčat. Nestretli sa tu len dvojčatá, ale aj dvojníci. Stretnutie trvalo dva dni a počas akcie bol pre účastníkov pripravený bohatý program. Z rozhovoru s účastníčkou tohto stretnutia, ktorá v tom čase mala 18 rokov a zúčastnila sa stretnutia spoločne so svojou sestrou – dvojčaťom, sme sa dozvedeli, že v roku 1972 bolo ešte druhé takéto stretnutie v Bratislave, potom sa zrejme tieto stretnutia už neorganizovali.

Stretnutie dvojčiat v Prahe v roku 1971Dvojčatá na Setkání dvojníkú a dvojčat v Prahe v roku 1971

V roku 2012 sa na Slovensku uskutočnilo 1. celoslovenské stretnutie dvojčiat a viacerčiat. Ako sme sa neskôr dozvedeli, nebolo vraj prvé. Redakcia časopisu Slovenka začiatkom deväťdesiatych rokov minulého storočia organizovala stretnutie dvojčiat a viacerčiat, na ktoré prišlo sedemdesiat párov dvojčiat.

1. celoslovenské stretnutie dvojčiat a viacerčiat sa konalo 2. 6. 2012 vo Valčianskej doline pri Martine. Vďaka aktívnym mamičkám dvojčiat sa podarilo zorganizovať nádherné a nezabudnuteľné podujatie, ktoré sa okrem iného zapísalo aj do Slovenskej knihy rekordov, a to hneď v dvoch kategóriách ako Najväčšie stretnutie dvojčiat (173 párov) a Najväčšie stretnutie trojčiat (9 trojíc).

Pre veľký úspech sa mamičky dvojčiat rozhodli, že sa toto stretnutie bude organizovať každoročne, a tak sa 11. 6. 2013 konal druhý ročník, opäť vo Valčianskej doline. V tom roku ho organizovala agentúra Open Public Profile, s. r. o. Generálnym partnerom podujatia sa stala spoločnosť Protetika, a. s. Okrem toho, že tu bol pripravený bohatý program, prekonali sa oba predošlé rekordy v počte párov dvojčiat (319 párov) a v počte trojčiat (18 trojíc), a vytvoril sa aj nový slovenský rekord v počte štvorčiat (dve štvorice).

1. celoslovenské stretnutie dvojčiat a viacerčiat v roku 20122. celoslovenské stretnutie dvojčiat a viacerčiat v roku 2013

Česká republika

Stretnutia dvojčiat a viacerčiat majú u našich susedov už niekoľkoročnú tradíciu. Fungujú tu už niekoľko rokov kluby dvojčiat a viacerčiat. Momentálne ich je viac ako 40. Ich hlavnou úlohou je informovať a pomáhať rodinám s dvojčatami a viacerčatami. Tieto kluby si organizujú svoje stretnutia, dovolenky, tábory pre deti, prednášky s odborníkmi... Združuje ich Českomoravská asociácia klubu dvojčiat a viacerčiat, ktorú založila zároveň aj zakladateľka celkovo prvého Klubu dvojčiat a viacrečiat (vznikol v roku 1995) v Českej republike – Klára Vítková Rulíková. Asociácia bola založená s cieľom pomáhať pri zakladaní klubov v rôznych českých mestách.

Prvé stretnutie sa tu uskutočnilo v roku 2004. Tento rok sa uskutoční v poradí už desiate stretnutie dvojčiat a viacerčiat.

Francúzsko

Vo Francúzsku stretnutia dvojčiat odštartoval pán Alain Launay – otec dvojčiat, v roku 1994. Vznikol tak French Twins Day (Francúzsky deň dvojčiat), ktorý sa koná každoročne

15. augusta v mestečku Pleucadeuc. Festivalu sa zúčastňuje približne 1 000 párov dvojčiat a viacerčiat z celého sveta, najmä z Európy.

Maďarsko

V Maďarsku sa každoročne organizuje National Twins Festival (Národný festival dvojčiat) už od roku 1999. Dňa 19. augusta 2013 sa konal v poradí už 14. ročník Národného festivalu dvojčiat v meste Ercsi. Súčasťou festivalov býva aj Queen of Twins – súťaž o najkrajšie dvojčatá. Minulý rok ju vyhrali Melissza Czirok a Cintia Czirok.

Taliansko

Stretnutia dvojčiat sa každoročne posledný júlový víkend organizujú aj v Taliansku pod názvom European Twins Festival (Európsky festival dvojčiat). Festival odštartoval svoju tradíciu v roku 2000 a každoročne sa ho zúčastňuje približne 1 000 párov dvojčiat a viacerčiat.

Poľsko

U našich severných susedov sa stretnutia dvojčiat začali organizovať v roku 1997

v Štetíne. Stretnutie každoročne organizuje Marek Sztark – otec dvojčiat a účasť na tomto stretnutí je približne 500 párov dvojčiat a viacerčiat. Účastníci stretnutia sa vždy tešia na bohatý program, ktorého súčasťou je grilovanie, táborák, súťaž talentov, spoločné fotenie či rôzne aktivity pre deti.

USA

Svetovo najznámejším je určite Twins Days Festival, ktorý sa každoročne koná

v Twinsburgu v štáte Ohio. Ak sa chcete zúčastniť najväčšieho stretnutia dvojčiat a viacerčiat na svete, nezabudnite si naň vyhradiť prvý augustový víkend. Festival má dlhoročnú tradíciu už od roku 1976, keď sa konal po prvýkrát. V tom čase sa ho zúčastnilo „len“ 36 párov dvojčiat, postupne sa však stalo najznámejším a najväčším festivalom dvojčiat na svete s počtom približne 3 000 párov dvojčiat a viacerčiat, ktoré sem prichádzajú z celého sveta.

Mesto Twinsburg nesie názov po identických dvojčatách Moses a Aaron Wilconových, ktoré sem prišli v roku 1819. Twinsburg v USA však nie je jediným mestom, kde sa každoročne stretáva väčší počet dvojčiat a viacrečiat. Väčšie stretnutia sa konajú aj v iných mestách či štátoch USA – Texas, Twin Party v New Yorku či Twins Cruise smerujúca z Miami, ktorá sa prvýkrát konala v roku 2005.

Kanada

Spojené štáty nie sú jediné na americkom kontinente, kde sa konajú stretnutia dvojčiat a viacerčiat. Tieto stretnutia sa organizujú aj severnejšie, v Kanade. V Montreali stretnutie dvojčiat nesie názov Twins Weekend (Víkend dvojčiat), ktorý je súčasťou festivalu Just for Laughs Montreal Comedy Festival. V roku 2004 sa tohto podujatia zúčastnilo viac ako

2 500 dvojčiat a viacerčiat, súčasťou ktorého bol aj sprievod dvojčiat pred očami viac ako 250 000 divákov.

Prvýkrát sa uskutočnilo v roku 1998 ako Double Evening (Dvojvečer), ktorý zorganizovali Luce a Lucie Rozon. Táto udalosť sa rozšírila veľmi rýchlo a dnes je jednou z najväčších každoročných stretnutí dvojčiat na svete. Toto stretnutie však nie je jediné v Kanade. Identické sestry Millarové organizujú každoročne malú oslavu dvojčiat, ktorá je súčasťou Niagara Regional Exhibition vo Wellande v Onatriu. Toto stretnutie dvojčiat odštartovalo svoju tradíciu v roku 2003 a pravidelne sa na ňom zúčastňuje približne 50 párov dvojčiat.

Austrália

V austrálskej Canberre sa organizuje festival dvojčiat každé dva roky vždy v inom meste. Najbližšie sa festival uskutoční 22. marca 2015. Festival sa konal naposledy v roku 2012. Na stránke www.twinsfestival.com.au si môžete pozrieť fotogalériu či video z tohto festivalu. Nájdete tam aj informácie o pripravovanom festivale 2015.

História festivalu sa začala písať v roku 2001, keď Australian Multiple Birth Association a Australian Twin Registry zorganizovali medzinárodný piknik dvojčiat. To viedlo k prvému oficiálnemu stretnutiu pod názvom Twins Plus Festival zorganizovaným spoločnosťou AMBA v roku 2006. Festival mal veľký úspech, ktorý už mohol konkurovať aj stretnutiam dvojčiat vo svete.

Druhý festival opäť zorganizovala AMBA v roku 2009 v ZOO v Sydney. Tretí sa uskutočnil opäť o tri roky neskôr v Melbourne. Bol to najúspešnejší festival s rekordnými takmer 3 000 účastníkmi, čím sa stal jedným z najpozoruhodnejších festivalov dvojčiat na svete.

Ostatné štáty sveta

Svoje stretnutia si dvojčatá organizujú aj v Mexiku – Mexican Twins Festival, ktorý bol v roku 1995, kedy sa konal po prvýkrát, najväčším festivalom dvojčiat v Latinskej Amerike.

V Portoriku sa dvojčatá stretávajú od januára 2001. Tohto podujatia sa zúčastňujú stovky dvojčiat a ich rodín.

Ďalšie stretnutia dvojčiat sa uskutočňujú aj na Srí Lanke – Twins Day Festival v Colombe.

Aj v Číne sa každoročne organizujú stretnutia už od roku 2004 pod názvom Festival dvojčiat. Na prvom stretnutí sa zúčastnilo viac ako 500 párov dvojčiat a trojčiat. Hoci je v Číne prísna politika „jedného dieťaťa“, viacnásobné pôrody sú povolené výnimky. Pre Číňanov je narodenie dvojčiat znamením šťastia. Všetko čo je dvoj sa preferuje pred tým čo je jedno. Preto sa aj novomanželom praje vždy „dvojité šťastie“.

Na Filipínach sa prvý Festival dvojčiat konal vo februári 2004 v Manile. Hlavnou aktérkou tohto festivalu bola Natalie Palanca, stará mama dvojčiat. Založila aj miestnu Asociáciu dvojčiat a viacerčiat (Association of Twins and Multiple Births – ATMB), ktorá pomáha rodinám s viacerčatami. Festivalu sa zúčastnilo 200 párov dvojčiat a 13 trojíc trojčiat. V roku 2005 sa počet párov dvojčiat a trojčiat zvýšil na neuveriteľných 1 400.

 

Foto: Braňo Konečný, Slovenské rekordy, účastníci stretnutí

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Viac článkov od tohto autora

Kto je online

Práve tu je 98 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Súvisiace články

Copyright © 2019 Dvojičkovo.sk - Jedinečný sprievodca svetom dvojčiat a viacerčiat. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je voľne šíriteľný softvér vydaný podľa GNU General Public License.

Copyright 2019  Dvojičkovo.sk - jedinečný sprievodca svetom dvojčiat a viacerčiat. Informácie na webovej stránke nenahrádzajú lekársku starostlivosť. V prípade potreby kontaktujte svojho lekára. Všetky práva vyhradené. Akýkoľvek obsah webovej stránky nesmie byť kopírovaný a používaný bez predchádzajúceho súhlasu prevádzkovateľa tejto stránky. Články majú len informačný charakter.

 

 Designed by www.diablodesign.eu.

Webová stránka Dvojičkovo.sk používa cookies, čím vám uľahčí používanie a sprostredkuje vám informácie s prispôsobeným obsahom. Ďalším používaním webovej stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. Podrobnejšie informácie sa dozviete po kliknutí na "Viac o cookies". Viac o cookies