foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Dvojičkovo.sk

prenašedeti.sk

Špecializovaný obchod na kočíky pre dvojičky teraz ponúka zľavu 5 % pri kúpe dvoch rovnakých produktov, viac informácií na webovej stránke www.prenasedeti.sk.

Abdominoplastika – áno, či nie?

Attachments:
FileDescriptionFile sizeDownloads
Download this file (D-2-2015-abdominoplastika ano ci nie-52-57.pdf)Abdominoplastika – áno, či nie?Článok v časopise DVOJIČKOVO 2/2015 - PDF verzia (str. 52 – 57)232 kB0

Abdominoplastika - plastická operácia bruchaJedným z častých problémov mamičiek (nielen dvojčiat) po pôrode je veľké alebo prevísajúce brucho. Príčinou takéhoto „javu“ je uvoľnená koža a brušné svaly. Okrem tehotenstva k tomu dochádza aj pri výraznom znížení hmotnosti alebo rozostúpením priamych brušných svalov a povolením brušnej steny, keď medzi svalom vzniká rozstup – diastáza, ktorý je príčinou takéhoto „vystrčeného“ či „ovisnutého“ brucha. Plastickou operáciou brucha sa zredukuje medzera medzi priamymi svalmi, odstráni sa aj prebytočná koža a premiestni sa pupok.

Mnohé mamičky často zisťujú, že cvičením ani diétami nenadobudne ich brucho takú podobu, akú malo pred narodením dvojčiat. Začnú sa teda pohrávať s myšlienkou dať si urobiť abdominoplastiku. Takýto zákrok je však finančne náročný a nie každá mamička si ho môže dovoliť. Túto možnosť však často volia až keď sú deti väčšie, keďže po operácii sa nesmú namáhať.

Abdominoplastika

(plastická operácia brucha) je operácia, pri ktorej sa odstráni uvoľnená a prevísajúca koža z brucha, tuk či strie. Ide o rozsiahly chirurgický zákrok, ktorým sa dosiahne sploštenie brucha odstránením prebytočného tuku a kože a spevnenie svalov brušnej steny. Ide o zákrok v celkovej anestézii a operácia trvá približne 2 – 3 hodiny v závislosti od náročnosti a rozsahu operácie.

Druhy abdominoplastiky

Je viac foriem abdominoplastiky, ktoré sa určujú podľa toho, čo treba upraviť: či odstrániť kožu a tuk v dolnej časti brucha (čiastočná alebo miniabdominoplastika), či odstrániť kožu a tuk v hornej časti brucha (obrátená abdominoplastika), alebo len plasticky upraviť pupočnú jazvu (umbilikoplastika), ďalej či odstrániť tuk a kožu v celej brušnej oblasti, alebo odstrániť kožu a tuk spojené s plastikou priamych brušných svalov.

Čo zhoršuje diastázu:

Diastázu zhoršujú všetky cviky, ktoré namáhajú priame brušné svaly, ako brušáky a sklápačky, ako aj niektoré druhy cvikov: pilates, joga, tenis, golf. Takýmito cvičeniami sa priame brušné svaly zväčšujú, ale nepribližujú sa k sebe.

Takisto sa diastáza zhoršuje aj pri ohýbaní sa, zdvíhaní a nosení ťažkých vecí (detí či bábätiek) či nesprávnym vstávaním z postele.

Ako sa meria diastáza:

Diastázu si môžete doma namerať aj sami. Postup je jednoduchý, meria sa počtom prstov:

Ľahnite si na chrbát, pokrčte nohy, uvoľnite sa (brucho nesťahujte) a jemne zatlačte tak na 0,5 cm prsty nad pupkom, zdvihnite pomaličky hlavu a ramená zdvihnite nahor zo zeme. Zdvíhaním hlavy sa svaly začnú sťahovať, dôležité je teda merať vo chvíli, keď sa začnú sťahovať.

Po okrajoch prstov by ste mali cítiť tvrdšie okraje a pod nimi mäkkosť.

Môže byť široká 10 – 13 cm, čo zistíte tak, že do otvoru medzi dvoma svalmi vsuniete určitý počet prstov, aby ste cítili ten rozdiel. Môže byť napríklad len nad pupkom alebo len pod pupkom, alebo oboje.

Pri zdvihnutí hlavy a ramien od podložky sa na bruchu môže vytvoriť ako keby strieška, aj tak vyzerá diastáza, alebo naopak, môže tam byť priehlbina.

Diastáza na 2 – 3 prsty po pôrode sa považuje za normálnu.

Nevýhodou je, že ide o rozsiahly bolestivý zákrok


Na čo sa treba pripraviť

Ak ste sa už rozhodli podstúpiť abdominoplastiku, je potrebné vedieť, že ide o zákrok v celkovej anestézii.

Deň pred zákrokom je vhodné konzumovať ľahšiu stravu a minimálne 12 hodín pred samotnou operáciou sa nesmie nič jesť.

Pri operácii je zvýšené riziko embólie, preto je nutný dostatočný prísun tekutín a bandáž dolných končatín ako prevencia tromboembólie.

Minimálny čas hospitalizácie po operácii je dva dni, počas ktorých má pacientka zavedené drény. Bolesti sú tlmené opiátmi a drény sa vyťahujú na druhý alebo tretí deň. Po týždni je prvý preväz, ďalšie návštevy lekár naplánuje individuálne podľa toho, ako sa rana hojí.

Plastická operácia brucha vás môže zbaviť jaziev (po cisárskom reze a pod.) po predchádzajúcich operáciách v dolnej časti brucha. Po abdominoplastike vzniká dlhá jazva, ktorá je daňou za efekt plochého brucha. Jazva býva skrytá pod bielizňou.

Abdominoplastiku je možné uskutočniť pol roka po pôrode, no podmienkou je ukončené dojčenie dieťaťa. Ďalšou podmienkou je fyzická pomoc s dieťaťom a celkove v domácnosti 2 – 3 týždne po operácii.

Tehotenstvo sa neodporúča plánovať 1 rok po abdominoplastike.

Konzultácie pred zákrokom

Počas konzultácií pred zákrokom najskôr plastický chirurg zhodnotí váš zdravotný stav, určí rozsah tukových ložísk v brušnej oblasti a starostlivo posúdi napätie kože. Lekár musí byť informovaný ak fajčíte, užívate nejaké lieky, vitamíny či iné látky. Po konzultácii a vyšetrení sa určí termín operácie. Lekár musí byť schopný vám opísať všetky možnosti a riziká, vrátane postupu. Plastika brucha je závažná operácia, preto teda venujte dosť času svojmu rozhodovaniu a neponáhľajte sa s ním.

Od lekára dostanete inštrukcie k príprave na operáciu: informácie týkajúce sa jedenia a pitia, fajčenia a užívania, či vynechania niektorých vitamínov či liekov. Aspoň mesiac pred operáciou sa neodporúča užívať lieky obsahujúce kyselinu acetylosalicylovú (ako je Acylpyrín, Aspirín, Alnagon, Mironal atď.), ktoré môžu zvýšiť krvácanie v priebehu a po operácii brucha.

Približne dva mesiace pred zákrokom sa odporúča vysadiť hormonálnu antikoncepciu.

Predoperačné vyšetrenie sa musí absolvovať najneskôr mesiac pred zákrokom.

Predpokladá sa, že neprekonáte akútne ochorenie v období asi troch týždňov pred plánovanou plastickou operáciou brucha (viróza, nachladnutie a pod.). Akékoľvek ochorenie je potrebné oznámiť lekárovi. Pred plastikou brucha sa treba vyhnúť nadmernému slneniu, zvlášť v oblasti brucha a nedržať prísnu diétu, oboje môže potom obmedziť schopnosť hojenia.

Ako to celé prebieha

Pred samotným rezom sa zavedie sacia pumpa do oblasti budúcej jazvy a odsaje sa podkožný tuk. Pri väčšej resekcii kože treba počítať s prenesením pupočnej jazvy späť do prirodzenej polohy. Najskôr sa kruhovým rezom okolo pupka zaistí voľný pohyb pupočnej jazvy voči okolitému tkanivu. Potom najčastejšie chirurg spraví dlhý rez od jednej lopaty panvovej kosti k druhej, tesne nad ochlpením. Potom sa oddelí koža od brušnej steny, pretiahne sa smerom k rebrám a nadvihne. Tým sa odkryjú priame svaly brucha. Tie sa potom spevnia pritiahnutím k sebe a zošijú sa. To zaistí spevnenie brušnej steny a zúženie obvodu pása.

Nadbytočná koža sa potom stiahne dolu a odstráni. Pre nový pupok sa vyreže otvor, do ktorého sa pupok fixuje stehmi.

Operačná rana sa uzatvára v niekoľkých vrstvách, väčšinou vstrebateľnými stehmi. Pod kožu sa vkladajú sacie drény a brušná stena sa odľahčuje kompresnou bandážou, ktorú sa odporúča nosiť jeden mesiac.

Súčasťou abdominoplastiky je vo väčšine prípadov lipektómia, teda chirurgické odstránenie podkožného tuku.

Súčasťou abdominoplastiky je vo väčšine prípadov lipektómia, teda chirurgické odstránenie podkožného tuku.

Kto môže podstúpiť abdominoplastiku

Abdominoplastika je vhodná pre ženy, u ktorých nie je možné odstránenie brušného tuku liposukciou, keďže tá nerieši problém s rozstupom brušných svalov a prevísajúcou kožou. Okrem toho nie je možné liposukciou odstrániť strie.

Vhodná je najmä pre tie ženy, ktoré nemôžu z nejakého dôvodu podstúpiť liposukciu, teda najčastejšie ženy po pôrode. Po pôrode sa však odporúča približne rok s operáciou počkať, aby telo malo silu sa potom dostatočne po zákroku zregenerovať. Optimálna hranica pre abdominoplastiku nie je, všetko závisí od zdravotného a psychického stavu pacientky, od kvality a množstva kože.

Plastika brucha však nie je vhodná pre dojčiace mamičky a pre tie, ktoré plánujú ďalšie tehotenstvo, pri príliš veľkej nadváhe alebo s príliš veľkým

prebytkom tuku na bruchu. Nie je vhodná ani pre tie, ktoré majú kŕčové žily.

V prípade, že je koža bez jaziev (strií), nie je vo veľkom nadbytku a nedošlo k rozstupu svalov, odporučí sa liposukcia.

Rady po abdominoplastike

Počítajte s tým, že plastická operácia brucha je bolestivá. Brucho bolí pri nadýchnutí či kašlaní, treba dodržiavať diétny režim. Niekoľko prvých dní bude vaše brucho bandážované a bolesť bude tlmená analgetikami. Najväčšie problémy spôsobuje zmena polohy zo sedu do ľahu.

Dôležitý pri abdominoplastike je diétny režim, vzhľadom ku zmenám uloženia čriev. Bandážovanie brušným pásom ďalej uľahčuje pohyb a hojenie. Dôležité je, aby ste sa o jazvy starali. Tlakovými masážami sa dá dosiahnuť zmäknutie jazvy a jej lepšie hojenie. Odporúča sa používať silikónové prúžky, ktoré jazvu zjemňujú. Niektoré kliniky odporúčajú doplnkovú enzýmovú terapiu (Wobenzym) alebo terapiu biostimulačným laserom. Proti opuchom a modrinám dobre zaberajú masti ako Heparoid a Hirudin. Po odstránení väčšej časti kože trpia pacientky ťahom v jazve a uľavujú si drobným predklonom. Je to však len dočasný stav, ktorý by mal do troch týždňov ustúpiť.

Do zamestnania je možné sa vrátiť približne po dvoch až štyroch týždňoch (po dvoch týždňoch však len v prípade fyzicky nenáročnej práce).

O jazvu sa musíte aj naďalej starať, minimálne štyri mesiace ju starostlivo chrániť pred slnečným žiarením a natierať ju krémom s vysokým UV faktorom.

Riziká a komplikácie po operácii

Všetky jazvy v dolnej časti brucha sa odstránia pri redukcii kože. Komplikácie však hrozia pri jazvách v hornej časti, kde môže dôjsť k zahnisaniu a odumretiu tkaniva. Niekedy sa skomplikuje presun pupka a chirurg musí vytvoriť ešte jednu priečnu jazvu. Pretože je abdominoplastika rozsiahly výkon, je sprevádzaná závažnými aj menej závažnými komplikáciami, ako sú: krvácanie, modriny, infekcie. Pacientka je upozornená na možnosť straty citu v operovanej oblasti. Často však ide len o prechodný stav, ktorý je spôsobený drobným poškodením povrchových nervov. Ďalšou z možných komplikácií je otvorenie rany. U veľkých, rozsiahlych abdominoplastík je nebezpečenstvom asymetria brucha po výkone, alebo môže dôjsť k asymetrickému umiestneniu pupka. Lekári sa tiež obávajú keloidných jaziev (jazvy, u ktorých dochádza k zmnoženiu väziva), alebo vzniku pseudocýst, (čo je častá, nezávažná komplikácia v mieste operácie – dochádza k posunu tkanív a pritom vznikajú drobné medzierky, ktoré sa plnia tekutinou).

Koľko to stojí?

Cena zákroku závisí od náročnosti a od toho, v ktorom centre plastickej chirurgie sa rozhodnete zákrok podstúpiť. Priemerné ceny na Slovensku sa pohybujú od 1 000 do 2 000 eur za zákrok, v cene zvyčajne býva aj hospitalizácia, konzultácie, preväzy, ubytovanie, celková anestézia a zdravotná starostlivosť. Nejde teda o lacnú záležitosť a mnohé mamičky si to nemôžu dovoliť, ako napríklad spomína jedna, ktorá operáciu podstúpila približne pred štyrmi rokmi: „Zákrok ma stál 800 eur plus izba, nemocničná strava a pooperačná starostlivosť... Celkovo som zaplatila 1 400 eur, poisťovňa nehradila nič.“

Ak je abdominoplastika indikovaná zo zdravotných dôvodov, ošetrujúci lekár indikáciu operácie zdôvodní v zdravotnej dokumentácii, odporučí hospitalizáciu na príslušnej klinike a zdravotná poisťovňa uhrádza dohodnutú cenu hospitalizácie.

Ak je abdominoplastika indikovaná z kozmetických dôvodov, nie je uhrádzaná na základe verejného zdravotného poistenia.

Výsledný efekt

Výsledky kompletnej alebo čiastočnej plastiky brucha bývajú efektné. Vo väčšine prípadov sú výsledky trvalé, zvlášť keď ste dodržali vyváženú diétu a predpísané cvičenie. Ale neznamená to, že po abdominoplastike nemôže znovu dôjsť ku zvýšenému nahromadeniu tuku v tejto oblasti.

„Keď človek priberie, tak sa ten tuk ukladá zase len do brucha, takže ak si chce žena udržať to ploché brucho aj po operácii, určite sa treba primerane stravovať a pravidelne cvičiť, inak môže byť to brucho rýchlo také ako na začiatku,“ upozorňuje mamička dvojčiat, ktorá už má s operáciou brucha skúsenosti.

Skúsenosti s abdominoplastikou

Janka, mamička dvojčiat žijúca v Anglicku, podstúpila abdominoplastiku na Slovensku. Išlo o trojhodinový zákrok v celkovej anestézii: „Mala som rozostúpené predné brušné svaly o 3 cm, tie mi zošili a zobrali mi 20 cm z mojej kože, odsali tuk, plus spravili mi úplne nový pupok. Potom som ležala štyri dni v nemocnici a sedem dní som mala z brucha vývod. Mala som 42 stehov zľava doprava a kolmo od pupka dole asi 15, z nich polovica sa mi vstrebala. Najväčšia bolesť bola prvé 4 – 5 dní, ale dalo sa to prežiť, hoci ja som akurát zle znášala narkózu – dvakrát po prebratí sa som ešte skolabovala a dávali mi kyslík, ale potom doma to už bolo lepšie. Asi tri týždne som bola PN a tri mesiace som nosila sťahovací korzet na brucho. Všetko som si financovala sama. Ja som maximálne spokojná a išla by som do toho znova. Jediné mínus je, že to mal byť bikiny rez a spravili mi to dosť vysoko, takže akékoľvek bombarďáky mám, je mi to vidno, čo ale neriešim, pretože sa fyzicky aj psychicky cítim oveľa lepšie.“

Brucho pred a po abdominoplastike

Ďalšia mamička dvojčiat o tomto zákroku hovorí: „Hneď ako som sa dozvedela o možnosti abdominoplastiky, vedela som, že na ňu pôjdem, lebo brucho po dvoch cisárskych a dvojičkách bolo strašné. Schudla som pár kíl a koža len prevísala. Mala som diastázu brušných svalov, čo je častý jav pri viacpočetných tehotenstvách. Veľa žien to podceňuje, ale je to dosť nebezpečné, kebyže v tej „diere“ ostane zacviknuté črevo. Ja osobne som mala diastázu cca 15 cm dlhú a 7 – 8 cm širokú. Čiže dosť veľa.

Operácia trvala asi tri hodiny a ja som sa prebrala asi po štyroch hodinách. Ten prvý deň bol dosť náročný. Hrdlo po hadici som mala podráždené, kašľať sa nedalo, keďže brucho bolo rozpárané. Ale vydržala som to. Aj keď hneď prvý deň som si povedala, že keby som vedela, čo ma čaká, tak určite na to nejdem. Veľa mamičiek to pripisuje bolesti po cisárskom (niektoré dokonca písali, že je to menej ako po cisárskom), ale pre mňa teda po cisárskom to bolo menej náročné (alebo tým, že boli povinnosti okolo detí, som tú bolesť tak nevnímala). Ja som ostala ležať bez postavenia sa štyri dni, postavili ma až na piaty deň, dovtedy som ležala v špeciálnej polohe – nohy vyvýšené, aby sa tá rana vôbec nenamáhala. To bolo tiež dosť náročné, už som nevedela, ako sa uložiť. Na tretí deň mi povedali, že sa môžem mierne dať aj na bok. V nemocnici som bola nakoniec osem dní. Možno by som išla o deň, dva skôr domov, ale keď ma postavili na nohy, tak som im tam takmer skolabovala (tak to nazvala sestrička, pritom mne sa len zatočila riadne hlava, ale komu by sa netočila, keby päť dní ležal a dokopy nič nejedol). Ja som za to neplatila nič, akurát len za kompresnú bielizeň po zákroku, všetko ostatné mi hradila poisťovňa. Ale nie každá, ktorá to potrebuje, má takúto možnosť, pritom podľa mňa by to malo byť automatické. Po zákroku som nosila ešte sedem týždňov sťahujúci pás, čo bolo síce otravné, ale veľmi to pomáhalo na tie svaly, aby sa nenamáhali. Doma pri chalanoch som normálne fungovala hneď od prvého dňa ako som prišla, hoci, ako ja tomu hovorím, bolo tov takom núdzovom režime. Naozaj som robila len to najnutnejšie. Ale zvládala som aj prechádzky s nimi, akurát dvíhať na ruky som ich nemohla. To som sa odhodlala až tak po piatich týždňoch. Dá sa povedať, že tie prvé tri týždne boli také najnáročnejšie. Vtedy ma naozaj bolel každý prudší pohyb. Potom to už postupne ustupovalo. Po piatich týždňoch mi už chirurg povedal, že sa môžem ísť bicyklovať, tak som pomaličky skúšala. Po ôsmich týždňoch som sa už bez problémov korčuľovala. Som už skoro dva roky po zákroku a jazva je krásne zahojená, skoro ju nevidno. Ja našťastie nemám kolmý rez, len čisto bikinový a ten je schovaný v spodnej bielizni. Čiže kto nevie, že som takúto operáciu podstúpila, vôbec si to nevšimne. S odstupom času môžem poznamenať, že to naozaj neľutujem a bol to ten správny krok. Moje sebavedomie je na vyššej úrovni, nevyzerám stále ako tehotná. Môžem si dať aj obtiahnutejšie tričko a vyzerá to celkom fajn.“

Neýhody:

  • ide o rozsiahly a dosť bolestivý zákrok
  • dlhá pooperačná jazva, ktorá sa ale časom stane menej viditeľnou
  • operácia sa robí v celkovej anestézii, čo môže znamenať aj bežné komplikácie, ktoré sa spájajú s akoukoľvek inou operáciou

Výhody:

  • vďaka jednej operácii vyriešite viac problémov naraz – zbavíte sa prevísajúcej kože, nadbytočného tuku, rozstupu svalov
  • na bruchu budete mať len jednu jazvu, schovanú najčastejšie pod spodnou bielizňou
  • operáciou sa odstránia aj drobné jazvičky a strie
  • výrazný kozmetický efekt, ktorý je pri dodržaní pooperačných pokynov aj trvalý

 

Foto: freedigitalphotos.net, freeimages.com, jm

Článok vyšiel aj v časopise Dvojičkovo 2/2015 (strana 52 – 57)


Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Viac článkov od tohto autora

Kto je online

Práve tu je 140 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Súvisiace články

Copyright © 2019 Dvojičkovo.sk - Jedinečný sprievodca svetom dvojčiat a viacerčiat. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je voľne šíriteľný softvér vydaný podľa GNU General Public License.

Copyright 2019  Dvojičkovo.sk - jedinečný sprievodca svetom dvojčiat a viacerčiat. Informácie na webovej stránke nenahrádzajú lekársku starostlivosť. V prípade potreby kontaktujte svojho lekára. Všetky práva vyhradené. Akýkoľvek obsah webovej stránky nesmie byť kopírovaný a používaný bez predchádzajúceho súhlasu prevádzkovateľa tejto stránky. Články majú len informačný charakter.

 

 Designed by www.diablodesign.eu.

Webová stránka Dvojičkovo.sk používa cookies, čím vám uľahčí používanie a sprostredkuje vám informácie s prispôsobeným obsahom. Ďalším používaním webovej stránky vyjadrujete súhlas s používaním cookies. Podrobnejšie informácie sa dozviete po kliknutí na "Viac o cookies". Viac o cookies